کمیاب شدن داروهای اعصاب و روان  / عزیزی : مهمترین فرضیه، قاچاق دارو به کشورهای همسایه است

در ماه های اخیر ،اخبار درگیری های خیابانی ، جنایات ، خشونت های خانگی ، قتل های خانوادگی ، خودکشی ها... نشانگر این است که روان جامعه از حالت آرامش به مرز بحران رسیده است و در این میان کمک های روان درمانی می تواند مانع بروز حوادث تلخ در جامعه شود و وضعیت سلامت جامعه را تامین کند.

بخشی از درمان روان ، وابسته به دارو درمانی نیست. و اما این روزها یافتن داروهای اعصاب و روان برای بیماران آسان نیست. داروهای خارجی گران و تقریبا غیر قابل یافتن است و داروهای داخلی هم به حلقه داروهایی پیوسته اند که کمیاب شده و برای یافتن آنها باید به چندین داروخانه مراجعه کرد و احتمال اینکه در نهایت نیز ، نتیجه جستجوها به بن بست برسد زیاد است.

داروخانه داران در خصوص علت کمبود و کمیاب شدن این داروها، تحریم ، نبود مواد اولیه و قیمت ارز را بیان می کنند و تاکید می کنند که جدول دارویی خود را زیر نظر پزشک تغییردهید و از داروهایی که فعلا موجود هست استفاده کنید.

بیماران هم می گویند که جا به جایی داروهای اعصاب و روان ساده نیست و عوارض دارد ضمن اینکه داروهای موجود داخلی هم از نظر کیفیت ساخت متفاوت هستند و تاثیر مناسبی ندارند و حتی می توانند روان بیمار را دچار آشوب و بهم ریختگی کنند که به حتم خطرناک است.

دکتر عبدالرضا عزیزی

علت کمبود و کمیاب شدن داروها چیست ؟ دکتر عبدالرضا عزیزی- عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور به این سوال اینگونه به خبرنگار اجتماعی رکنا پاسخ داد:95 درصد داروها در داخل تولید می شود.برای تهیه 5 درصد باقی مانده نیز تامین ارز می شود. البته تحریم ها در کمبود مواد اولیه و بعضا نایاب شدن بعضی داروها بی تاثیر نیست ولی از دیدگاه بنده ، ما کمبود دارو نداریم بلکه تخلف در این چرخه وجود دارد .

دکتر عزیزی در توزیع این سخن خود چنین افزود: مشکل کمبود دارو نیست بلکه قاچاق دارو است. به داروها سوبسید اختصاص داده می شود و همین باعث کاهش قیمت دارو می شود. این ارزانی دارو باعث می شود که قاچاق دارو افزایش یابد زیرا در کشورهای همجوار داروها با قیمت بالاتری به فروش می رسد و همین بستر قاچاق دارو را ایجاد می کند که نیاز به نظارت بیشتر برای جلوگیری از قاچاق دارو وجود دارد.

عضو شورای عالی نظام پزشکی با گفتن از اینکه قاچاق دارو می تواند پررنگ ترین دلیل در نایاب شدن داروها باشد تاکید داشت: با توجه به اینکه اکثریت داروهای مصرفی در کشور ، در داخل تامین می شود و قیمت دارو در ایران گران نیست اولین فرضیه در کمبود دارو قاچاق دارو است و فرضیه های دیگر بسیار کمرنگ است. مشکل ارزی که مطرح می شود نیز ، مطرح نیست زیرا با ارز ترجیحی تامین می شود ولی همین قیمت و باعث می شود که در کشورهای اطراف گرانتر به فروش برسد و قاچاق می شود. برای تامین دارو مشکلی وجود ندارد ، مشکل نبود نظارت است که باعث قاچاق دارو می شود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

کدخبر: 691474 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آزاده مختاری
آیا این خبر مفید بود؟