جای خالی مهارت های زندگی در مدارس/ ادامه بلاتکلیفی رتبه بندی معلمان

روز معلم در 12 اردیبهشت ماه هر سال بمناسبت شهادت استاد شهید مرتضی مطهری بزرگ داشته می شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، در سالی که گذشت، معلمان هم مثل کادر درمان، دشواری و سختی های فراوانی متحمل شدند. از سامانه شاد و اختلالاتش گرفته تا اشکالات موجود در اینترنت در مناطق محروم همگی معلمان و دانش آموزان را با چالش مواجه کرده است.

امروز نیز 12 اردیبهشت ماه، روز معلم و سالروز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری است.

احمدحسین فلاحی

اقدامات مجلس در جهت رفع مشکلات معلمان

احمدحسین فلاحی، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ضمن تبریک روز معلم به فرهنگیان به تشریح اقدامات مجلس در راستای رفع مشکلات معلمان پرداخت و گفت: در سالی که گذشت، کمیسیون آموزش بیشترین زمان را صرف رسیدگی به امور آموزش و پرورش کرد. لازم به ذکر است که اکثر اعضای کمیسیون آموزش از فرهنگیان و کارکنان سابق در آموزش و پرورش هستند و این موضوعی حائز اهمیت است. از شروع مجلس دغدغه های ما از شبکه شاد و آموزش مجازی در بُعد کمی و کیفی گرفته تا آغاز سال تحصیلی و کنکور و نگرانی خانواده های دانش آموزان بوده است.

وی در خصوص مشکلات فرهنگیان طی سال گذشته گفت: موضوع اصلاح اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان دو بار در مجلس مطرح شد. همچنین رتبه بندی معلمان نیز از موضوعاتی بود که لایحه اش به مجلس آمد اما هنوز به کمیسیون آموزش وارد نشده است. علاوه بر این در خصوص اعمال مدرک نیز در مجلس تلاش کردیم تا در بودجه 1400 آن را به صورت مطلق دربیاوریم که در قانون مدرک دوم بود و سعی کردیم از این طریق به معلمان عزیز کمک کنیم.

نماینده همدان در مجلس در تشریح اقدامات مجلس شورای اسلامی در جهت رفع مشکلات معلمان افزود: بخش زیادی از وقت همه نمایندگان برای موضوع جذب آموزشیاران نهضت سواد آموزی گرفته شد. قسمتی از وقت نمایندگان نیز به مشکلات دانشگاه های فرهنگیان، شهید رجایی و مشکلات فرهنگیان آموزش و پرورش اختصاص داده شد. علاوه بر این ها سند 2030 را طی جلساتی که کمیته فرهنگ و تربیت ما با وزیر و معاونینش گذاشتند، مشکلات این سند را بررسی کردیم. لازم به ذکر است که این کار ها فقط در حوزه مجلس و وزارت گرفته شد.

جای خالی مهارت آموزی در مدارس

یکی از نیازها و کمبودهای دانش آموزان در سالی که گذشت، محرومیت از آموزش مهارت های زندگی است. اکنون در برخی نقاط دنیا آموزش مهارت های زندگی در مدارس طبق برنامه انجام می شود، خوب است که در سیستم آموزشی ما مخصوصاً در دوران کرونایی که دانش آموزان از آموزش حضوری محروم هستند نیز توجه بیشتری به آموزش این مهارت ها شود.

فلاحی در این زمینه اظهار داشت: نمایندگان به وزیر پیشنهاد دادند با توجه به این که 3 میلیون و پانصد هزار دانش آموز که تجهیزات آموزشی مثل تبلت و موبایل ندارند از تحصیل محروم هستند؛ با عنایت به این که این دانش آموزان عمدتاً در روستاها هستند و هر روستا جمعیت کمی دارد، کلاس ها به صورت حضوری برگزار شود. البته شبکه شاد از نظر کمیت و کیفیت بهتر شده اما جای آموزش حضوری و مهارت آموزی در مدارس را نمی گیرد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس در پایان تاکید کرد: با توجه به گفته وزیر بهداشت ممکن است شیوع بیماری کرونا تا دو الی سه سال دیگر ادامه پیدا کند. بنابراین به وزارت آموزش و پرورش توصیه می کنیم در امر برنامه ریزی و راه حل های برون رفت از چالش های بوجود آمده حاصل از آموزش مجازی فکری بیاندیشند. کوتاهی ها در سال گذشته نباید تکرار شود و همین تابستان باید به صورت جدی برای امر خطیر آموزش و مهارت آموزی دانش آموزان برنامه ریزی عملی شود.  آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟