محرومیت یک ونیم میلیون دانش آموز از آموزش مجازی/ بی توجهی به مسائل تربیتی

سیستم آموزشی در سالی که گذشت با چالشی به نام کرونا مواجه بود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، سال 1399 توام با شیوع کرونا بود و این موضوع تاثیرات متعددی بر سیستم آموزشی کشور گذاشت. از ضعف اینترنت تا عدم توانایی تدریس به دانش آموزان و طبعاً محرومیت و افت تحصیلی دانش آموزان از جمله آسیب های وارده به سیستم آموزشی بوده است.

آموزش مجازی تاثیر خوب آموزش حضوری را نداشته است

محمد وحیدی، نایب رئیس اول کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد وضعیت آموزش مجازی در سال گذشته با توجه به همه گیری بیماری کرونا در کشور به خبرنگار اجتماعی رکنا اظهار داشت: با توجه به پایان نیافتن سال تحصیلی جاری نمی توان آمار دقیقی از تعداد ترک تحصیل کنندگان داشت و ضمناً مسئول آمار این افراد بر عهده وزارت آموزش و پرورش است.

وی ادامه داد: با این حال چیزی که مشخص است این است که آموزش مجازی تاثیر مطلوبی که آموزش حضوری به بار می آورد را ندارد و نداشته و کرونا مسبب چنین وضعیتی بوده است. این درحالی است که در گذشته نیز ابراز کرده بودیم که برخی از مناطق کشورمان پوشش اینترنتی ندارند و یکسری خانواده های محروم نیز از ابزارهای کمک آموزشی مثل تبلت و تلفن همراه محروم هستند.

محرومیت یک و نیم میلیون دانش آموز از آموزش مجازی

وحیدی گفت: طبق آماری که به صورت میانگین مطرح شده و البته قطعی نیست، حداقل یک و نیم میلیون دانش آموز تا پایان سال تحصیلی ارتباط شان با سامانه آموزشی شاد برقرار نشده و از آموزش مجازی در این بستر محروم بوده اند.

نایب رئیس اول کمیسیون آموزش و تحقیقات در تشریح وضعیت آموزشی دانش آموزان محروم از تحصیل گفت: تعداد زیادی از این خانواده ها در مناطق عشایری، دور افتاده و محروم بودند که معلمان به صورت حضوری در کلاس درس شان حضور یافتند و به دانش آموزان تدریس کردند. با این حال در تعدادی از مدارس نیز طبق بخشنامه و پروتکل های بهداشتی مجاز به حضوری شدن نبوده و معلم امکان برگزاری کلاس به صورت حضوری را نداشته است.

1000 میلیارد تومان برای تهیه تبلت دانش آموزی اختصاص داده شد

نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی در مورد برنامه های سیستم آموزشی برای برطرف کردن مشکلات آموزش در سال جاری گفت: در بودجه سالانه 1400 برای رسیدگی به این موضوع برنامه ریزی شده و آموزش و پرورش و دستگاه های کمک کننده مثل ستاد اجرایی فرامین حضرت امام خمینی (ره)، بهزیستی و سایر گروه های خدمت رسان، بایستی دانش آموزان مناطق محروم را شناسایی و تحت پوشش قرار دهند. همچنین برای کمک به این موضوع در 2 ردیف اعتبار تخصیص داده شد که قریب 1000 میلیارد تومان برای خرید تبلت و تهیه امکانات سخت افزاری برای یاری رسانی به مناطق محروم اقدام شود.

توجه به آموزش های تربیتی دانش آموزان فراموش نشود

محمد وحیدی در تشریح رسیدگی به وضعیت آموزشی مناطق دورافتاده و محروم گفت: وزارت ارتباطات موظف شده است تا نقاطی که به اینترنت وصل نشده و جمعیت آن ها قابل توجه است ارتقا دهد تا دریافت اینترنتی خوبی برای مردم این مناطق ایجاد شده باشد. بطور کلی حرکت رو به جلو است و پیش بینی هایی که از مراکز درمانی و سازمان بهداشت جهانی شده باید اقداماتی انجام دهیم که آسیب های حوزه آموزش کمتر شود.

وحیدی در پایان به آسیب های تربیتی آموزش مجازی اشاره کرد و گفت: شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات باید وظایف کنترلی خود را بیشتر کنند. در هر صورت تعداد قابل توجهی از دانش آموزان بالاجبار برای ادامه تحصیلات خود باید در فضای مجازی باشند و دستگاه های ذکرشده نیز مسئولیت نظارت و کنترل فضای مجازی را برای جلوگیری از آسیب های تربیتی این فضا بر عهده دارند. این اقدام، اقدام شایسته ای است که در کنار آموزش دروس مدارس، به آموزش های تربیتی دانش آموزان نیز توجه کنیم.  آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟