تولید 5 میلیون واکسن ایرانی کرونا تا آخر خرداد

دکتر حسین وطن پور درباره آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی کرونا و عوارض جانبی مشاهده شده در این واکسن ها توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش رکنا، دکتر حسین وطن پور، نماینده وزارت بهداشت و مدیر اجرایی پروژه واکسن داخلی کووید 19 گفت: چهار واکسن ایرانی کرونا مراحل خوبی را طی می‌کنند و واکسن مشترک پاستور و کوبا هفته آینده وارد فاز ۳ بالینی می شود.

وی افزود: ۱۶ شرکت دانش بنیان و استارت آپ در کنار مؤسسات قدیمی از جمله انستیتو پاستور ایران و مؤسسه سرم سازی و واکسن رازی توانسته‌اند دستاوردهای خوبی را در عرصه واکسن داشته باشند.

وطن پور ادامه داد: با توجه به آزمایش‌های تحقیقاتی، پیش بالینی (پری کلینیکال) و کارآزمایی بالینی، چهار واکسن وارد مطالعات فاز یک، دو و سه شده‌اند. هر کدام از این چهار واکسن در مراحل مختلفی قرار دارند. سایر تحقیقات در این زمینه نیز در مرحله پیش بالینی (پری کلینیکال) قرار دارند.

واکسن های ایرانی عوارض حادی نداشته اند

مدیر اجرایی پروژه واکسن داخلی کووید 19 درباره عوارض جانبی واکسن های ایرانی کرونا توضیح داد: از این چهار واکسن سه واکسن به صورت ویروس غیرفعال و یک واکسن بر اساس پلتفرم جدید قطعات پروتئینی ویروس هستند. خوشبختانه این چهار واکسن عوارض حادی نداشته‌اند و عوارض آن مانند علائم جزئی ابتلاء به ویروس بوده است.

وطن پور در ادامه تاکید کرد: همزمان در حالی که در حال توسعه نمونه‌های انسانی برای این واکسن‌ها هستند، در تلاش هستیم بر روی موادی که این شرکت‌ها برای تولید و تجهیزات نیاز دارند، کار کنیم. شرکت‌هایی وجود دارند که محیط کشت و زیرساخت‌ها را تولید می‌کردند و برای این موضوع اطلاع رسانی لازم صورت گرفته که چه چیزهایی موجود است و چه موادی داریم.

وی اظهار داشت: در واقع همزمان مسائل دیگر هم پیگیری می‌شود که وقتی به تولید انبوه می رسیم مشکل دیگر نداشته باشیم. بخش صنعتی تولید و بسته بندی از سوی چند شرکت دیگر که پیش از این محصولات بیولوژیک تولید می‌کردند در حال پیگیری است که خط تولید خود را به سمت تولید واکسن حرکت دهند.

دستیابی به 4 تا 5 میلیون دوز واکسن ایرانی کرونا

وطن پور درباره آخرین وضعیت چهار واکسن ایرانی کرونا توضیح داد: واکسن‌های کووایران، کووپارس، فخرا و واکسن مشترک پاستور و کوبا در مراحل بالینی قرار دارند.

مدیر اجرایی پروژه واکسن داخلی کووید 19 عنوان کرد: با همت و تلاشی که روی تولید این چهار واکسن ایرانی کرونا گذاشته شده است، امیدواریم تا پایان خردادماه بتوانیم به 4 تا 5 میلیون دوز واکسن داخلی دست پیدا کنیم. در واقع هدف اولیه این است.

هفته آینده واکسن مشترک ایران و کوبا به فاز سوم می رسد

وطن پور مچنین از آغاز کارآزمایی بالینی واکسن مشترک پاستور و کوبا در هفته آینده خبر داد و گفت: واکسن مشترک پاستور و کوبا، اکنون در مرحله فاز یک و دو بالینی است و بنا به قولی که رئیس انستیتو پاستور ایران داده است، هفته آینده این واکسن کارآزمایی بالینی خود را در ایران آغاز می‌کند و وارد فاز سه می‌شود. البته انیستیتو پاستور چون از قدیم در حوزه واکسن سازی فعال بوده است به سرعت می‌توانند به تولید برسد.

مدیر اجرایی پروژه واکسن داخلی کووید 19 درباره واکسن «کووایران» نیز توضیح داد: این واکسن که از سوی بنیاد برکت در حال تولید است، در حال آماده سازی زیرساخت‌های خوبی از نظر ساخت واکسن و بسته بندی است و می‌تواند برای آینده کشور بسیار مفید باشد.

وی درباره آخرین واکسن «کووپارس» نیز توضیح داد: این واکسن می‌خواهد وارد فاز دو بالینی شود و تعداد نمونه گیری ها خوب بوده است و منتظر نتایج هستیم و توانسته‌اند منابع خوبی را از دولت دریافت کنند.

وطن درباره آخرین شرایط واکسن «فخرا» نیز گفت: این واکسن هم در مرحله بیمارگیری است و خوب پیش رفته است. تولیدکنندگان این واکسن آزمایشگاه‌های خوبی را تجهیز کرده‌اند و با توجه به مشارکت وزارت دفاع در این پروژه و اینکه این حوزه در بخش دارو فعالیت نداشته است، برای تجهیزات تولیدی نیازمند کمک بخش داروسازی هستند که یکی از شرکت‌های داروسازی قرار است با آنها همکاری کند.

منبع: مهر

آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟