ارجان نام قدیم کدام شهر است

بهبهان، شهری کوچک در استان خوزستان به شمار می‌آید که طبیعتی بکر را در میان خود جای داده است. سرزمینی پُر گل که دشت نرگس زار آن شهرت فراوان دارد و می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای هر فرد گردشگری باشد.

در کنار داشتن جاذبه‌های طبیعی، آثار تاریخی باارزشی را درون خود نهفته است که تماشایش لذت‌بخش خواهد بود. اگر به استان خوزستان سفر کردید، بازدید از جاهای تاریخی بهبهان همچون محوطه باستانی ارجان را در برنامه گشت‌های خود قرار دهید. این محوطه باستانی، یکی از گنجینه‌های ماندگار شهر بهبهان است که امروزه با نام ارغون شناخته می‌شود. ارجان، نامِ شهری باستانی متعلق به دوره ایلامی، دوران میانی در ایران بود که هم اکنون با گذشت سال‌ها از زمان ساختش، بقایایی از آن به جای مانده است. ویرانه‌های محوطه باستانی ارجان بهبهان در دو طرف حاشیه رود مارون و در اطراف قدمگاه امام رضا (ع) قرار دارد.

در مطالعات اولیه‌ای که در خصوص شهر قدیم ارجان صورت گرفته، به این نتیجه رسیده بودند که قدمت این شهر باستانی به دوره ساسانیان می‌رسد، اما در سال 1361 به هنگام ساختن سدی بر روی رودخانه مارون، آثار یک آرامگاه متعلق به حدود هزاره دوم قبل از میلاد و به دوره ایلامی کشف شد که حاوی تابوتی بزرگ از جنس برنز بود. در درون این تابوت، اشیایی به همراه آن یافت شده است که می‌توان به 98 دکمه زرین، یک خنجر، یک میله نقره ای، ده ظرف استوانه ای شکل، تنگ و ساغر و سینی برنز اشاره کرد که در حال حاضر در موزه شهر بهبهان مورد نگه‌داری قرار گرفته‌اند. از دیگر آثار کشف شده در این تابوت باستانی، حلقه‌ای طلایی است که در دست چپ جسد قرار داشت. از نشانه‌های جالبی که بر رویِ دسته این حلقه به چشم می‌خورد، نوشته‌ای به نام "کیدین- هوتران" پسر کورلوش است که به زیبایی در دسته حلقه، حک شده است.

عده‌ای شکلِ حلقه طلایی ارجان را تجسمی از یک لوتوس (نیلوفر آبی) می‌دانند که حامل پیام‌های ذهنی و اساطیری است. در سفرتان به شهرستان بهبهان، پس از بازدید از محوطه باستانی ارجان، سری هم به دیگر دیدنی های بهبهان همچون پلاژ سد مارون بزنید و لحظاتی فراموش نشدنی را تجربه کنید. اینجا می‌توانید سوار بر اتوبوس مخصوص دریایی شوید و به همراه خانواده از بودنِ در این مجموعه تفریحی- ورزشی لذت ببرید. علاوه بر این اگر اهل تفریحات آبی هستید، می‌توانید به جت اسکی بپردازید و یک روز هیجان‌انگیز را برای خود رقم بزنید.

برای سفری لذت‌بخش و آشنایی با دیگر مکان های گردشگری بهبهان با تورهای ایرانگردی علاءالدین تراول همراه شوید تا بهترین برنامه‌ها را در اختارتان قرار دهیم. همچنین می‌توانید برای رزرو هتل های بهبهان نظیر هتل مارون بهبهان با کارشناسان ما در بخش رزرواسیون هتل داخلی ارتباط برقرار کنید تا شما را راهنمایی کنند. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟