واکسیناسیون کرونا از تیرماه شتاب می گیرد/ تکمیل پرونده الکترونیک سلامت، پیش نیاز دریافت واکسن

دکتر جعفر صادق تبریزی با تاکید بر این که مردم برای دریافت واکسن کرونا، باید پرونده الکترونیک سلامت خود را کامل کنند، عنوان کرد: احتمالا در روزهای آتی پیامکی برای مردم ارسال شود که به نزدیکترین خانه بهداشت خود مراجعه کنند و کسانی که پرونده الکترونیک سلامت ندارند، اطلاعات خود را تکمیل کنند.

به گزارش رکنا، دکتر جعفر صادق تبریزی، رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به شعار امسال روز جهانی بهداشت مبنی بر «جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر»، گفت: این شعار برای امسال بسیار مناسب است، زیرا در دنیا شاهد آن هستیم که کشورها در حال دور شدن از عدالت هستند. به عنوان مثال امروز ۸۶ درصد واکسن کرونا دنیا را فقط شش کشور در اختیار دارند و این نشان دهنده چهره کاملا غیر عادلانه دنیا است که نگاه تبعیض آمیزی به واکسن دارند و اگر چنین شعاری محقق شود به ارتقای سلامت جهانی هم کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به آغاز شیوع کرونا در ایران در اسفند ۱۳۹۸، اظهار کرد: با شروع این همه‌گیری در کشور، وزارت بهداشت بویژه معاونت بهداشت تغییراتی را در ساختار ارائه خدمات خود اعمال کرد و حدود ۱۲۰۰ مرکز جامع خدمات سلامت را تحت عنوان مراکز منتخب کووید ۱۹ با ۱۶ یا ۲۴ ساعت فعالیت تجهیز کرد و به مردم اعلام کرد که از این مراکز برای علائم کرونا استفاده کنند ما هم در سیستم خود این مراکز را به عنوان سطح ارجاع برای سطوح بالاتر تعیین کردیم.

پاسخ‌دهی ۱۵ دقیقه‌ای در تست‌های سریع کرونا

تبریزی با بیان این که از ابتدای فروردین سال گذشته تا امروز حدود ۴ میلیون تست PCR در مراکز منتخب کووید ۱۹ انجام شده است، اظهار داشت: به جز این موارد، از شروع طرح شهید سلیمانی و گام چهارم مقابله با کرونا تا ۱۸ فرودین ماه، حدود ۵ میلیون و ۶۷۸ هزار تست در سیستم انجام دادیم که از این تعداد ۲ میلون و ۶۰۰ هزار تست PCR بوده و ۳ میلیون و ۷۳ هزار تست، سریع است که ظرف ۱۵ دقیقه در همان جا پاسخ آن به فرد اعلام می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت ادامه داد: از حدود ۳ میلیون و ۷۳ هزار تست حدود ۲ میلیون و ۲۴۰ هزار تست توسط تیم‌های رهگیری و مراقبت در منزل ما انجام شد. سیاست محوری ما این بود که روستاییان عزیز برای انجام تست مجبور به خروج از روستاها نباشند تا در راه فرد دیگری را به بیماری مبتلا نکنند. بنابراین تمام مراکز روستایی ما در کل کشور به تست سریع تجهیز کردیم.

وی درباره نحوه درمان بیمار کرونا مثبت در مراکز منتخب توضیح داد: زمانی که مراکز منتخب تشخیص قطعی دادند که فردی بیمار است، در وهله اول داروی «کلروکین» به او می‌دهند که به مدت ۵ روز استفاده کند و سپس در صورت نیاز بیمار را به بیمارستان یا اقامت‌گاه‌ها ارجاع می‌دهند. پس از این مراحل مسئولیت فرد بیمار با خانه‌های بهداشت و پایگاه سلامت است. آنها به مدت ۱۰ روز ۶ بار با آنها تماس تلفنی برقرار کرده و جویای احوال و شدت و ضعف بیماری از آنها می‌شوند. علاوه بر آن همکاران مراقب سلامت ما باید افرادی که تماس نزدیک با فرد مثبت داشته را شناسایی کنند که معمولا می‌گوییم 5 تا 6 فرد نزدیک به ازای هر یک بیمار بررسی و غربالگری شود.

واکسیناسیون کرونا در مراکز بهداشتی طبق اولویت‌بندی انجام می‌شود

تبریزی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای ارائه واکسن در قالب شبکه‌ بهداشت کشور نیز گفت: هم واکسن وارداتی در راه است و هم واکسن ایرانی از پایان خرداد ماه به سیستم اضافه خواهد شد و امیدواریم با سرعت بالا این اتفاق بیفتد. سند ملی واکسیناسیون کووید ۱۹ مصوب ستاد ملی کرونا مبنای اقدامات ما است که در آن به ۴ فاز تقسیم بندی شده و بر آن اساس واکسن تزریق می‌شود. ما پیش‌بینی می‌کنیم در فاز اول ۱.۵ تا ۲ میلیون نفر و در فاز دوم ۸.۵ تا ۹ میلیون نفر و در فاز سوم حدود ۴ میلیون نفر نیاز به واکسن داشته باشند.

وی در ادامه عنوان کرد: برای تمام افراد بر اساس اولویت بندی سند ملی واکسیسیون اقدام خواهد شد. ما سامانه‌های سطح یک را داریم که هر فردی پرونده الکترونیک خود را دارد و خدماتی که می‌گیرد، در آنجا ثبت می‌شود و می‌توانیم براساس سن و بیماری‌های زمینه‌ای افراد و ...‌. مطابق با اولویت‌بندی‌ها افراد را تفکیک کنیم و با آنها تماس گرفته و آنها برای واکسیناسیون مراجعه کنند.

حجم واکسیناسیون کرونا از تیرماه بالا می‌رود

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت با تاکید بر این که حجم واکسیناسیون عمومی در ایران از تیرماه بسیار بالا خواهد رفت، گفت: از تیرماه فضاهای دیگری را به فضاهای موجود نظام بهداشتی اضافه خواهیم کرد تا بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته افراد بیشتری برای دریافت واکسن نزد ما بیایند.

تبریزی ادامه داد: برنامه‌ریزی و زمان بندی برای این گام انجام شده است. آنچه که دولت برای واکسیناسیون انجام خواهد داد، بر اساس سند ملی واکسیناسیون است که اولویت بندی تزریق هم بر اساس میزان احتمال ابتلا به بیماری انجام شده است. افرد مسن و کادر بهداشت و درمان میزان مرگ و میر بالایی داشتند و ما باید از کسانی مراقبت کنیم که احتمال مرگشان بالا است و یا برای مراقبت از دیگران به آنها نیازمندیم؛ مثل کادر درمان، سالمندان، بیماران زمینه‌ای و ... .

وی در پایان درباره نحوه دریافت واکسن کرونا توسط افرادی که اطلاعاتشان در پرونده الکترونیک سلامت نیست، گفت: شاید اطلاعات ۱۰ درصد از جمعیت را نداشته باشیم که برای جمع آوری این اطلاعات هم اپلیکیشنی طراحی کردیم که افراد مشخصات خود را وارد کنند و پس از راستی‌آزمایی برای واکسیناسیون اقدام کنند. از طرفی احتمالا در روزهای آتی پیامکی برای مردم ارسال شود که به نزدیکترین خانه بهداشت خود مراجعه کنند و کسانی که پرونده الکترونیک سلامت ندارند، اطلاعات خود را تکمیل کنند.

منبع: ایسنا

آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟