آسیب های اجتماعی که کرونا با خود آورد

مطهره واعظی پور - فعال اجتماعی و آسیب شناس در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی رکنا با گفتن از اینکه هرچه روزهایی کرونایی بیشتر می شد علاوه بر بالا رفتن تعداد کشته ها کرونایی و .... عدد افرادی که در این شرایط متضرر شده اند هم بالا می رفت افزود: بیش از یکسال است که از اولین روزهایی که خبر کرونا در شهر پیچید می گذرد، روزهایی که هیچکس نمی دانست چه سرنوشتی در انتظارش است و چه اتفاق هایی خواهد افتاد، اما هر روز که می گذشت وضعیت بسیاری از افراد جامعه بدتر شد و بسیاری هم بدتر از بد.جامعه ای که به یکباره با وضعیت قرنطینه و محدودیت های کرونایی مواجه شده بود هرگز فکر نمی‌کرد که وضعیت معیشتی و زندگی اش اینچنین تحت تاثیر کرونا قرار بگیرد. باد خسارت ها و آسیب های کرونایی شاید درظاهر به رستوران ها، کافه ها و مراکز تفریحی خورد اما واقعیت ماجرا این بود که طوفان این ماجرا زندگی گروهی از جامعه را تحت تاثیر قرار داد که شاید در خیلی از آمارها قشر کارگر و زیر خط فقر گفته می شوند.

این فعال اجتماعی تاکید داشت : روزهایی ابتدایی کرونا، هیچکس فکرش را نمی کرد که گروه‌هایی هم هستند که ممکن است حال و روزشان از شرایط حالشان بدتر شود، شاید به جرات بتوان گفت اولین گروهی که حال و روزشان از بد هم بدتر شد گروه هایی بودند که با اندک حقوقی بدون بیمه و غیره در کارگاه هایی مشغول به کار بودند و در همان روزهای ابتدایی به دلیل بد شدن بازار فروش بیکار شدند.

و شاید بتوان گفت گروه هایی که در دسته افراد آسیب دیده اجتماعی هستند جز گروه دومی بودند که بی‌سر و صدا در کرونا آسیب های جبران ناپذیری دیده اند.

مطهره واعظی پور افزود:  اول اینکه خیلی از افراد که قبل از شروع کرونا در دسته افراد شاغل اجتماع بودند با بیکار شدن در جریان کرونا وارد دایره آسیب های اجتماعی شدند و دوم اینکه افرادی که در گروه آسیب های اجتماعی بودند هم بیشتر در این چرخه فرو رفتند، زیرا تا قبل از این اگر کاری یا قدمی برایشان برداشته می شد حالا انقدر دست همه تنگ شده و همه خود وارد دایره مشکلات شدند که این افراد ممکن است در الویت شان نباشند.

نکته بعدی اینکه کرونا در خیلی از مراکز نگهداری افراد آسیب دیده اجتماعی را بست و این شاید اولین آسیبی بود که به گروه های آسیب دیده اجتماعی مانند کارتن خواب ها و متکدیان و... زد و معدود مراکزی بودند که در این ایام افراد کارتن خواب و متکدی را پذیرش می کردند یعنی اگر قرار بود کسی به واسطه در این ایام ترک کند و وارد جامعه شود کرونا این موضوع را هم یک سال به تاخیر انداخت چون مرکزی حاضر نبود این افراد را پذیرش کند.

این فعال اجتماعی با اعلام این مهم که نکته قابل توجه این بود که در آمارها آمده بود که برخی از افرادی که در این دوران بیکار شدند و نتوانستد وارد بازار کار بشوند دست به خودکشی زدند وحتی در بسیاری از آمارها تعداد بالای طلاق ها و خشونت های خانگی ها هم اشاره شده بود که همه اینها به تنهایی می تواند آسیب اجتماعی باشد ادامه داد: زیرا فردی که دست به خودکشی می زند یعنی به لحاظ فکری و روانی در شرایط استاندارد نیست و یا فردی که در معرض خشونت خانگی قرار گرفته است قطعا جز آسیب های اجتماعی است که هر کدام باید جداگانه درمان شوند.کرونا شاید در ظاهر فقط یک بیماری واگیردار باشد که با رعایت پروتوکل ها و بهداشت بتوان آن را کنترل کرد ولی در اصل بیماری است که آسیب ها و تبعات زیادی را با خود داشته است. به عنوان مثال تنها شدن افراد است، این روزها وقتی کسی را از دست می دهیم حتی نمی توانیم دور هم جمع شویم تا غم از دست دادن را با هم به اشتراک بگذاریم و تمام این تبعاتی که به ظاهر کوچک است افراد را وارد چرخه آسیب اجتماعی می کند زیرا مهربانی و حمایتی که باید از جامعه و اطرافیانش داشته باشد را از دست داده است.

مطهره واعظی پور تاکید داشت : اگر صحبت از آسیب اجتماعی حاصل از کرونا به میان می آید تنها این نیست که افرادکارتن خواب، معتاد، زنان فاقد سرپرست موثر و .... در این دایره هستند، بسیاری از افراد که تا قبل از کرونا زندگی عادی داشته اند وبه قول معروف حقوق بخور نمیری داشتند وامروز بیکار شده اند هم جز این دسته هستند یا افرادی که به لحاظ مالی مشکلی ندارند ولی از لحاظ روحی آسیب دیده هستند.این روزها باید حواسمان به هم باشد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟