ویروس کرونا می‌تواند عملکرد پانکراس را مختل کند

یافته‌های یک تحقیق دانشگاهی در ‌اولم آلمان نشان می‌دهد که دامنه آسیب‌ ویروس کرونا به ریه‌ها ختم نمی‌شود، بلکه لوزالمعده هم می‌تواند هدف حمله باشد. این مطالعه آلوده شدن سلول‌های مولد انسولین در پانکراس را آشکار می‌کند.

به گزارش رکنا ، پژوهشگران کلینیک دانشگاه اولم در آلمان پی برده‌اند که ویروس کرونا می‌تواند به لوزالمعده (پانکراس) هم آسیب برساند. یک سخنگوی این دانشگاه می‌گوید مطالعات نشان داده‌اند که سلول‌های تولیدکننده انسولین در پانکراس با پیشرفت بیماری آلوده می‌شوند.

این مطاالعه که نتایج آن در مجله علمی "نیچر متابولیسم" منتشر شده، وجود علائم دیابت و یا وخیم‌‌تر شدن سوخت و ساز قند در بیماران دیابتی مبتلا به بیماری کووید-۱۹ را توضیح می‌دهد.

این مجله تخصصی پیش‌تر مقاله‌ای از پژوهشگران دانشگاه کیل را منتشر کرده بود که ابتلای یک جوان ۱۹ ساله به دیابت را پس از مبتلا شدن به کرونا تحلیل و بررسی می‌کرد.

مارتین واگنر، نویسنده مقاله تحقیقی دانشگاه اولم و پزشک ارشد بیمارستان این دانشگاه می‌گوید، نزد بیماران کووید- ۱۹ همیشه دوره‌ای وجود دارد که در آنها تنظیم سطح قند خود مختل می‌شود.

بر همین اساس، تیم پژوهشی بیمارستان دانشگاه اولم، بافتی از لوزالمعده را در معرض ویروس‌های سارس- کوو ۲ قرار دادند و پی بردند که این ویروس می‌تواند به پانکراس نیز حمله‌ور شود. آنها هم‌چنین بیماران فوت شده از کرونا را نیز به همین منظور مورد معاینه قرار دادند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این معاینات و موارد آزمایشگاهی به شناسایی پروتئین‌های ویروس در لوزالمعده منجر شد؛ حتی وقتی که دیگر در ریه‌ها پروتئین ویروس مشاهده نمی‌شد.

مهم‌ترین هورمون لوزالمعده، انسولین است و مهم‌ترین عملکرد انسولین این است که واکنش‌های آنابولیک بر روی کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، پروتئین‌ها، و اسیدهای نوکلئیک را تحریک می‌کند.

مطالعه یادشده دربرگیرنده کنترل و بررسی وضعیت مبتلایان در فواصل زمانی مختلف است و نشان می‌دهد که عوارض و آسیب‌های ویروس کرونا به مراتب بیشتر از آن چیزی است که فرض می‌شود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟