عوارض واکسن چینی

به گزارش رکنا ، واکسن چینی کرونا عوارض دارد؟ این سوال از زمانی مطرح شد که در برزیل مورد بررسی قرار گرفت و عوارضی از خود نشان داد.

آزمایش واکسن کرونای ساخت کارخانه سینوواک چین به دلیل بروز "عوارض جانبی شدید" در برزیل متوقف شده است. این واکسن که مرحله نهایی کارآزمایی بالینی را می‌گذراند، علاوه بر برزیل در اندونزی و ترکیه هم آزمایش می‌شود.

آنویسا، نهاد قانون‌گذار بهداشت و درمان در برزیل، می‌گوید این مورد روز ۲۹ اکتبر (۱۲ روز پیش) اتفاق افتاده اما جزئیات بیشتری را اعلام نکرده است.

واکسن کروناواک ساخت شرکت سینوواک بیوتک چین، یکی از چند واکسنی است که در دنیا به مرحله نهایی کارآزمایی رسیده است.

این واکسن در خود چین در یک برنامه اضطراری واکسیناسیون برای ایمن کردن هزاران نفر به کرونا استفاده شده است.

شرکت سازنده واکسن، واکنش فوری به این خبر نشان نداده است.

کرونا در برزیل شیوع وسیعی داشته است. بر اساس آمار دانشگاه جانز هاپکینز بیش از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مبتلا در این کشور شناسایی شده‌اند که از نظر تعداد مبتلایان پس از آمریکا و هند در رتبه سوم دنیا قرار می‌گیرد. دست‌کم ۱۶۳ هزار نفر هم در برزیل جان‌باخته‌اند.

بیست روز پیش مقام‌های برزیلی تصمیم گرفتند از واکسن ساخت چین برای مقابله با همه‌گیری کرونا استفاده کنند و فرماندار سائوپائولو اعلام کرد دولت برزیل با خرید ۴۶ میلیون دُز واکسن کرونا از سینوواک موافقت کرده است.

خبر توقف آزمایش واکسن ساخت چین در بزریل ساعاتی پس از آن منتشر شد که شرکت داروسازی آمریکایی فایزر گفت طبق نتایج اولیه، واکسن آزمایشی این شرکت در بیش از نود درصد موارد از انتقال ویروس کرونا پیشگیری کرده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟