حال تالاب انزلی خوب نیست

به گزارش رکنا، ساسان کفایی با اشاره به آغاز مهاجرت پرندگان از یک ماه پیش به تالاب‌ها و آبگیرهای استان گیلان، گفت: بیشترین جمعیت پرندگان مهاجر در گیلان به تالاب انزلی، تالاب امیر کلایه و بوجاق می‌روند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه سال گذشته ۲۰۰ هزار قطعه پرنده نسبت به سال‌های قبل کمتر مهاجرت کردند، افزود: تغییر وضعیت آب و هوایی یکی از عوامل کاهش مهاجرت پرندگان است زیرا چرخه زیستی در کره زمین دائمی بوده و در طول سالیان به دلیل تکامل شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه امسال هیچ مجوز شکاری صادر نشده است، تصریح کرد: با توجه به همزمانی کرونا و آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ، حساسیت‌ها بیشتر است و طبق رصد و پایش محیط بانان، تاکنون حتی یک مورد ابتلاء به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گزارش نشده است.

کفایی خاطرنشان کرد: در پاییز امسال با بیش از ۳۳۰ مورد شکارچی غیرمجاز پرندگان برخورد شد.

وی با اشاره به اینکه وضعیت تالاب انزلی مناسب نیست، افزود: ورد انواع آلاینده‌ها به تالاب، پساب‌های خانگی، صنعتی و کشاورزی و رسوباتی که از سایر رودخانه‌ها هستند و همچنین سنبل آبی، جریان پویایی تالاب انزلی را با چالش روبه‌رو کرده است.

کفایی استفاده از تله‌های رسوب گیر، از بین بردن گیاهان مهاجم و کاهش ورد آلاینده‌ها را راهکار احیای تالاب انزلی دانست و گفت: تیرماه امسال در کمیته ملی احیای تالاب‌های کشور، طرح میان مدت احیای تالاب انزلی با اعتبار ۲ هزار و ۵۵۷ میلیارد تومان تصویب شد.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست گیلان ادامه داد: برای اولین بار مبلغ ۱۲ میلیارد تومان برای مبارزه با گیاه سنبل آبی و سایر گیاهان مهاجم در تالاب انزلی در گیلان اختصاص یافته است.  آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟