افزایش 30درصدی ذخیره سازی بند ناف در ایران / راهی برای درمان 80 بیماری لاعلاج

سلول های بنیادی خون بند ناف/ به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، سلول های بنیادین برای جایگزینی بافت هایی که آسیب جدی می بینند بسیار توانا و پر کاربرد است. مغز استخوان و بند ناف هر دو دارای سلول‌های بنیادی هستند که خون سازی کرده و سیستم خونی و ایمنی بدن را بازسازی می کنند. نگهداری از بندناف اما آسان تر است. بعد از به دنیا آمدن نوزاد و بندناف و جفت در کیسه ای جدا نگهداری می شود. طبق تحقیقات انجام شده سلول های بنیادی بند ناف ده برابر بیشتر از مغز استخوان سلول سازی می کنند. بنابراین نگهداری سلول های بنیادین بند ناف که یکبار در عمر هر کسی می تواند رخ دهد، بسیار حائز اهمیت است. اما کاهش فرزندآوری و شیوع بیماری کرونا می تواند نگهداشت این سلول ها را کاهش دهد.

اشکان مزدگیر، مدیر توسعه، تعالی و کیفیت بانک خون کشور در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا درباره کاهش نگهداری سلول های بنیادی بندناف تاکید کرد: میزان زاد و ولد در سال 99 نسبت به سال 98 کاهش پیدا کرده است.

کاهش 30درصدی ذخیره سازی بند ناف در جهان

وی افزود: طبق آمارهای جهانی بعد از شیوع کرونا میزان ذخیره سازی بند ناف در تمام دنیا 30درصد کاهش یافته است. علیرغم این آمارها خوشبختانه آمارها نشان می دهد که در از ابتدای سال 99 تاکنون ذخیره سازی بندناف در ایران نسبت به سال گذشته (98) نزدیک به 30درصد رشد داشته است. دلیل اصلی این افزایش نیز تبلیغات در مورد مزایای ذخیره سازی سلول های بنیادی بندناف و افزایش سطح آگاهی جامعه است.

درمان 80 نوع بیماری لاعلاج

مدیر توسعه، تعالی و کیفیت بانک خون کشور در تشریح کاربرد سلول های بنیادی بند ناف اظهار کرد: سلول های بنیادی خون بند ناف در درمان بیش از 80 نوع بیماری لاعلاج و صعب العلاج قابل استفاده است. به عنوان مثال این سلول ها در درمان انواع سرطان خون، تالاسمی، نقص سیستم ایمنی و اخیرا در بیماریهایی با منشا عصبی مانند فلج مغزی، اوتیسیم، دیابت و... استفاده می شوند. در حقیقت برای درمان بیماری هایی استفاده می شود که درمان خاصی ندارد.

شانس استفاده پدر و مادر از سلول های بنیادی بندناف صفر است

اشکان مزدگیر در پاسخ به این سوال که آیا فرد دیگری هم می تواند از سلول های بنیادی بند ناف یک نوزاد استفاده کند؟ گفت: سلول های بنیادی خون بند ناف برای افرادی قابل استفاده است که از لحاظ ژنتیکی با صاحب نمونه است تطابق داشته باشد. در حقیقت اگر HLA مشابه داشته باشند امکان استفاده از نمونه همدیگر را دارند. اما احتمال این موضوع بسیار پایین است. بعد از خود فرد خواهر و برادر بیشترین شانس استفاده از سلول بنیادی خون بند ناف را دارند. شانس خواهر و براد 25درصد است. به جز خواهر و برادر شانس بقیه افراد برای استفاده از این سلول ها نزدیک به صفر است. تطابق کامل پدر و مادر بسیار کم است.

ذخیره سازی تا آخر عمر سلول های بنیادی بندناف

وی درباره روش ذخیره سازی این سلول ها افزود: وقتی مادر در ماه نهم و بعد از هفته سی و ششم بارداری است باید به دفاتر بانک خون بندناف رویان در سراسر کشور مراجعه کنند و اقدامات لازم را انجام دهند. سلول های بنیادی خون بندناف در دمای منفی 196درجه درون نیتروژن مایع نگهداری می شوند، از لحاظ سال های نگهداری محدودیتی برای نگهداری ندارند. اولین بانک بندناف در دنیا سال 1993 ساخته شده و 27 سال از راه اندازی آن می گذرد. بررسی کیفیت نمونه های 27سال پیش نشان می دهد که افت کیفیتی رخ نداده است. آنچه که اثبات شده 27 سال و در تئوری نامحدود می توان این سلول ها را نگهداری کرد.

هزینه ذخیره سازی سلول بنیادی بند ناف

اشکان مزدگیر، مدیر توسعه، تعالی و کیفیت بانک خون کشور در پاسخ به این سوال رکنا که چقدر باید برای نگهداری هزینه شود؟ گفت: خانواده ها در سال اول برای ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بندناف 3میلیون و 700 هزار تومان پرداخت می کنند. از سال دوم به بعد در سال 160هزار تومان می پردازند. توصیه ما به همه خانواده ها این است که حتما در دوران بارداری مشاوره رایگان ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بندناف را پشت سر بگذارند. فرصت ذخیره سازی این سلول برای هر فرد فقط و فقط یکبار وجود دارد و بار دومی در کار نیست. توصیه می کنیم که اگر خانواده ها امکان دارند از این ذخیره سازی استفاده کنند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟