خطر جدی مخفی کردن کرونا در جامعه

کرونا / به گزارش رکنا ، دوم اینکه قدرت واگیر آن زیاد است که نمونه آن شرایط امروز دنیا و کشور است، سوم اینکه محدودیتهای خاص چون قرنطینه که مردم با آن آشنایی چندانی ندارند و برایشان موضوع جدیدی است که همین باعث شده این بیماری نسبت به سایر بیماریهای واگیر از شرایط خاص تری برخوردار شده و نگرانی های مردم را افزایش دهد، هر چند که می توان با رعایت پروتکل ها ضمن در امان ماندن از این بیماری، مانع بروز استرس و ضعف قدرت و توان دفاعی بدن شد.

اما در این روزها که آمار مبتلایان به کرونا در استان همدان، کشور و حتی در کل جهان رو به افزایش است، دلایل زیادی برای علت این موضوع بیان شده، از مسافرتها و تعطیلات تا مجالس عزا و عروسی و عدم رعایت پروتکل‌ها، تا موارد دیگر که در تشدید روند شیوع این بیماری نقش مهمی دارد.

اما موضوع مهم دیگری که در بحث افزایش آمار مبتلایان بیماری در این روزها دیده می شود پنهان کاری بسیاری از افراد مبتلا به کروناست که علائم کمی دارند اما به اشتباه احساس می کنند که مبتلا به کرونا نشده اند و در جامعه نیز تردد دارند و همین موجب انتقال ویروس از این افراد و ابتلای دیگران به کرونا و در نهایت افزایش آمار ابتلا و فوتی ها ناشی از آن می شود تا نگرانی های زیادی را در جامعه ایجاد کند.

اما اینجا باید اشاره کرد که کرونا یک «جرم اجتماعی» نیست یک بیماری است که افراد زیادی در رده‌های مختلف به آن مبتلا می شوند و هیچ اشکالی ندارد که یک نفر اعلام کند من کرونا دارم و بیمار شدن به علت کرونا هیچگونه محدودیتی به لحاظ شغلی، اخلاقی و... برای افراد نباید داشته باشد و همه افراد جامعه برای کمک به سلامت شهروندان به محض دیدن علائم به مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه و کار درمان خود را آغاز کنند تا ناخواسته ناقل بیماری نباشند.

به هر حال مردم ما باید به این آگاهی برسند که کرونا جرم اجتماعی نیست و افراد مبتلا، بیماری خود را پنهان نکنند و با رعایت پروتکل ها و سپری کردن زمان درمان از ابتلای دیگران جلوگیری کنند.

* اسدالله ربانی مهر - رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا استان همدان برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟