تاب آوری باید اجتماعی باشد نه زنانه / چرا زنان خشن می شوند؟

خشونت زنان/ به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، بیشتر زنان خشونتی که می بینند را به جامعه برمی گردانند. جایی نیست که زنان خشونت هایی که بر آن اعمال شده را التیام بخشند. این خشونت فروخورده در کلام یا رفتار زنان در خانه، محل کار و... نمود پیدا می کند و زنان را خشن می کند.

شهیندخت مولاوردی، معاون سابق امور زنان ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که ریشه این خشونت زنانه کجاست که بر حس زنانه و مادرانه غلبه می کند؟ در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا تاکید کرد: این موضوع را به چرخه خشونت ارتباط می دهم. خشونت زنان به کودکی آنها برمی گردد. این یک اصل ثابت شده است. کودکانی که شاهد، ناظر و قربانی خشونت هستند در آینده خودشان به افراد خشن و خشونت گر تبدیل می شوند.

جای خالی مهارت کنترل خشم

وی افزود: این چرخه خشونت را نباید مختص زنان بدانیم و بگوییم جامعه مردسالار است یا فرصت و مجال خشم و نفرتی در وجود زنان شکل می گیرد وجود ندارد این خشم را در جامعه بروز می دهند. باید کودکان پیش دبستان و دبستان مهارت های زندگی را بیاموزند. در مدارس کشورهای توسعه یافته سرمایه گذاری زیادی برای مهارت آموزی و مهارت افزایی کودکان می شود. یکی از این مهارت ها "کنترل خشم" است و باید در تربیت و آموزش ها به این نکته توجه شود.

تاثیر پیشنهادات به زنان در خشونت آنها

زنان گاهی در محیط کار یا جامعه با پیشنهاداتی روبرو می شوند که روحشان می شکند. معاون سابق امور زنان ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که این پیشنهادات می تواند زنان را به سوی خشونت سوق دهد؟ گفت: به نظر من باید تاب آوری زنان افزایش یابد تا رفتار درستی در این شرایط داشته باشند. متاسفانه کم و ضعیف در برنامه ریزی ها این موارد را مورد توجه قرار می دهیم.

مدیریت زنان با مدیریت به سبک زنانه متفاوت است

شهیندخت مولاوردی در پاسخ به این سوال که خشونت زنان در مدیریت آنها هم بروز می کند؟ تاکید کرد: مدیریت زنان و مدیریت به سبک زنانه متفاوت است. نمی توانیم طی یک حکم کلی سبک مدیریت تمام زنان را درست بدانیم و آقایانی که مدیر هستند شیوه اشتباهی را در پیش گرفته اند. باید مدیریت به سبک زنانه را ترویج کنیم و ممکن است که یک مدیر مرد بیشتر از یک زن ویژگی های مدیریت به سبک زنانه را در مدیریت مد نظر قرار دهد.

مردان هم باید حقوق زنان را بشناسند

معاون سابق امور زنان ریاست جمهوری با اشاره به تاب آوری اجتماعی، افزود: دوره ای که در ریاست جمهوری بودم همکارانمان دائم می گفتند: "دوره تاب آوری زنان". من اصلاح می کردم و می گفتم تاب آوری اجتماعی باید مدنظر باشد و در این گونه برنامه ها صرفا نباید زنان را خطاب قرار دهیم. باید مجموعه آموزه ها به اعضای خانواده و جامعه را مدنظر قرار دهد تا به نتیجه مطلوب برسیم. اگر یک انسان بتواند در بحران ها و ناملایمتی ها و تلاطم های زندگی خود را تطبیق بدهد ولی به این شرایط اکتفا نکند و خود را نبازد و به یکسری تغییرات دست بزند، ورژنی از اقتصاد مقاومتی است. همانطور که اقتصاد نباید در برابر تکانه ها متزلزل شود و دچار ناآرامی شود در ورژن اجتماعی نیز تاب آوری اجتماعی وجود دارد. در حال حاضر معاونت امور زنان ریاست جمهوری با این هدف راه خود را پیش می برد. زنان باید به این اصول تاب آوری اجتماعی مسلط شده و پایبند باشند.

تنش های جامعه با آموزش های ناقص درباره حقوق زنان

شهیندخت مولاوردی با اشاره به این که در بحث حقوق نیز باید جامعه آموزش ببیند، تاکید کرد: اگر صرفا تمام وقت و همت خود را صرف این کنیم که زنان از حقوق و مسئولیت های خود آگاه بشوند رشدی ناقص و یکجانبه و یکطرفه ای است. چرا که زنان که به حقوق خود اشراف پیدا کردند با مردانی روبرو می شوند که آگاهی لازم را ندارند و باعث تنش ها در جامعه و خانواده می شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟