هزینه انتقال آب بر دوش مردم است / انتقال آب بیشتر از 20 کیلومتر ممنوع  و ارزش ندارد

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی  رکنا ، پروژه‌های انتقال آب در سالهای گذشته یکی از راهکارهای وزارت نیرو برای مقابله با بحران آب مطرح و اجرایی شده است. گرچه بسیاری از فعالان محیط زیست انتقال آب را یکی از عوامل تخریب محیط زیست دانسته‌‌اند و مخالفت‌های شدیدی با چنین طرح‌هایی در خلیج فارس و دریای خزر داشته‌اند. برخی کارشناسان محیط زیست میگویند طرح انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران  ممکن است باعث شور کردن مسیر و سفره‌های آب زیر زمینی شود و خسارات بسیاری به کشاورزی و بخش های دیگر برساند.

گفته میشود اکبر هاشمی رفسنجانی اولین کسی بوده که ایده انتقال آب در ایران را مطرح کرده است.

روز پنج شنبه، 15 آبان،تاسیسات آب شیرین کن خلیج فارس با دستور رییس جمهوری بهره برداری شد. حسن روحانی در مراسم افتتاح مرحله اول شیرین‌سازی و قطعه اول خط انتقال آب به فلات مرکزی ایران گفت: طرح انتقال آب به فلات مرکزی ایران صنایع ما را متحول می‌کند و خط انتقال آب از خلیج‌فارس، خط انتقال امید است، زیرا فقط آب به فلات مرکزی ایران نمی‌رسد بلکه امید منتقل می‌شود.

وزیر نیرو نیز در مراسم افتتاح پروژه انتقال آب به استان کرمان که از طریق ویدئو کنفراس با رییس جمهور انجام شد، بیان داشت: کار مطالعه این پروژه برای ۱۷ استان کشور آغاز شده است و۷۵ درصد آب، در منطقه نمک زدایی می‌شود، از ۶۰ میلیارد متر مکعب آب در این پروژه و حدود ۲ میلیارد متر مکعب در بخش صنعت استفاده خواهد شد که این میزان در سال های بعد به ۳ میلیارد متر مکعب خواهد رسید.

انتقال آب توجیه اقتصادی ندارد

بهروز بهزاد، فعال محیط زیست، معتقد است این پروژه نه از لحاظ زیست محیطی و نه از لحاظ اقتصادی توجیهی ندارد. این فعال محیط زیست در گفت و گو با خبرگزاری رکنا گفت: از دروس اولیه مهندسی منابع آب این است که اگر آب را بیشتر از 20 کیلومتر انتقال بدهیم دیگر ارزشی نخواهد داشت. چرا که آنقدر هزینه بالایی دارد که دیگر تولید کشاورزی یا تامین آب شرب شهرها و یا استفاده دیگری توجیه اقتصادی ندارد.تعجب میکنم چطور چنین تصمیم بزرگ و اشتباهی گرفته شد و الان دارد اجرا میشود.

بهزاد اظهار کرد: چنین برنامه های بسیار پرهزینه و گران قیمتی روی دوش مردم خواهد بود. این برنامه‌ها باید در یک چهارچوب برنامه ریزی دراز مدت، یعنی مدت 25 ساله، 50 ساله و 100 ساله صورت بگیرد. آن هم با مطالعات بسیار دقیق و عمیق اجتماعی که بر اساس تغییرات جمعیتی، تغییرات معیشتی، سکونتگاه‌ها و وضعیت آب در بلند مدت انجام میشوند. روشن است که چنین مطالعاتی انجام نگرفته است و بر اساس نیازهای مقطعی یک دفعه تصمیم گرفته شده که این پروژه بزرگ و پرهزینه‌ را راه اندازی کنند.

آسیب جدی به زیربنای کشاورزی منطقه

وی افزود: من صرفا منظورم از هزینه، احداث و جا به جایی در این پروژه نیست، بلکه هزینه نگهداری چنین پروژه های عظیمی چنان بالا هست که باعث می شود قیمت ها به حدی بالا برود که به زیربنای اقتصادی کشاورزی منطقه ای و ملی را آسیب رساند. به جای این همه کار چرا هیچکس به فکر حفاظت و حراست از منابع آب های زیرزمینی نیست؟ طرح هایی که بتوانند تا طولانی مدت نیاز آب مورد نیاز ما را تامین کند. در این سالها به جز صحبت از طرح های پرهزینه با نتایج نامعلوم و بعضا فاجعه آمیز، اصلا کسی نیامد بگوید مثلا طرح های آبخیزداری را توسعه دهیم.

خبرنگار: کامیار فکور

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟