این روزهای کرونایی با سرطان فرزند و همسرم مبارزه می‌کنم

به گزارش رکنا ، پیش از شیوع ویروس کرونا، حضور روان‌شناس در کنار کودک و خانواده، ترالی کتاب، معلم داوطلب و اتاق بازی در کنار تأمین هزینه‌های درمان کودکانمان نقش مهمی را ایفا می‌کرد. اما اکنون توجه به جلوگیری از شیوع این ویروس در میان کودکان مبتلا به سرطان، تغییراتی در نحوه ارائه برخی از خدمات حمایتی به کودکان محک ایجاد کرده است. در محک تلاش شده تا با وجود این تغییرات باز هم توجه به بهبود کیفیت زندگی کودکان مبتلا به سرطان فراموش نشود. «الناز» یکی از کودکان تحت حمایت محک است که مبتلا به رتینوبلاستوم (تومور چشمی) است. او در دوران درمان، دچار عارضه کم‌شنوایی شده است، اما با وجود شیوع کرونا در همین دوران، محک توانسته است علاوه بر ادامه درمان سرطان، در راستای کنترل این عارضه و ارتقای کیفیت زندگی او نیز خدماتی ارائه دهد.

بیماری الناز بهمن سال ۱۳۹۶ آغاز شد. درست از همان روز‌هایی که ۳ ماه بیشتر نداشت. مادر او نقطه شروع مبارزه با سرطان فرزندش را اینگونه شرح می‌دهد: «اواخر بهمن سال ۹۶ بود که با گریه‌های شدید دخترم رو به رو شدم. چشم‌هایش انحراف داشت و اطرفیان می‌گفتند با گذر زمان و بزرگ‌تر شدن او این مشکل بر طرف خواهد شد. اما من در اسفند همان سال به یک متخصص چشم مراجعه کردم و بعد از عکس‌برداری از چشم دخترم تشخیص دادند که تومور چشمی است. به دلیل پیشرفته بودن بیماری از تربت جام عازم تهران شدیم تا بتوانیم مراحل درمانش را در بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک بگذرانیم. پس از ورودمان به این بیمارستان بلافاصله فرزندم تحت حمایت قرار گرفت و درمانش آغاز شد.»

پیگیری تمامی مراحل درمان توسط مددکاران اجتماعی

مراحل شیمی‌درمانی او تا مهر ۹۷ ادامه پیدا کرد و قطع درمان شد. اما در این میان عارضه کم‌شنوایی نیز بروز کرد. مادر ادامه می‌دهد: «پس از شروع عارضه کم‌شنوایی در فرزندم، محک به سرعت سمعک در اختیارمان قرار داد تا این عارضه کمترین تأثیر را روی زندگی‌مان بگذارد. با این حال من مشکلات روحی زیادی داشتم و مرتب به مددکاران اجتماعی و روان‌شناسان این مؤسسه مراجعه می‌کردم. حتی در کلینیک روانشناسی محک روان‌پزشکان برایم دارو تجویز کردند تا بتوانم با مشکلات کمتری مراحل درمان دخترم را سپری کنم. اکنون ما به محل زندگی‌مان بازگشتیم و همچنان تحت حمایت محک هستیم. تمامی مراحل درمان الناز مرتب از سوی مددکاران اجتماعی پیگیری می‌شود. همچنین خدمات دیگری نیز نظیر بن خرید کالا و پوشاک زمستانه، پرداخت هزینه‌های رفت و آمد به مراکز درمانی برای درمان عوارض سرطان فرزندم در اختیارمان قرار می‌گیرد.»

فراز و نشیب‌های زندگی پس از تشخیص و شروع درمان بیماری الناز خانواده او را رها نکرد. در شهریور سال ۱۳۹۸ تومور مغزی پدرش تشخیص داده شد. در همین زمان واحد خدمات حمایتی محک دست به کار شده و با افزایش مشاوره‌های حضوری و غیرحضوری خود روحیه مادر خانواده را برای مبارزه دوباره با سرطان تقویت کرد. او در پایان با اشاره به این موضوع ادامه می‌دهد: «روان‌شناسان محک به صورت مستمر با من و خانواده‌ام در تماس هستند و از شهریور سال گذشته که متوجه بیماری تومور مغزی در همسرم شدم حمایت‌های خود را در این زمینه افزایش دادند. این روز‌ها با سرطان فرزند و همسرم مبارزه می‌کنم و با اینکه هر دو بیماری عوارض زیادی دارند، اما تلاش می‌کنم تا بتوانم این روز‌های سخت را پشت سر بگذارم. امیدوارم به زودی همسر و دخترم بهبودی کامل خود را به دست آورند.»

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟