چگونه موقع خرید کرونا نگیریم

کرونا/ به گزارش رکنا، در این میان تک تک مردم وظیفه دارند که از خود، خانواده و اطرافیان شان در مقابل کووید-19 پیشگیری کنند تا به مرحله درمان و بیمارستان نرسند. چرا که حالا تخت های بیمارستانی پر شده است. به همین سبب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پروتکل هایی در راستای فاصله گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت در میادین و بازارهای میوه و تره بار اعلام کرده است.

- در صورتی که بیماری زمینه ای (مانند بیماری قلبی - عروقی، فشارخون، دیابت، بیماری های تنفسی و ...) و یا نقص ایمنی (شیمی درمانی، پیوند اعضا و ...) داریم حتی المقدور از رفتن به خرید خودداری کنیم.

- در هنگام داشتن علایم سرماخوردگی مانند تب، سرفه، گلودرد و یا تنگی نفس از رفتن به خرید خودداری کنیم.

- از لحظه خروج از منزل تا بازگشت به منزل حتما ماسک بزنیم.

- در هنگام خرید حتما از ماسک و دستکش استفاده کنیم.

- فاصله یک یا دو متر را در صف ها و مسیرهای ورود و خروج مراکز خرید، رعایت کنیم.

- از حضور و توقف در محل¬های شلوغ و پر ازدحام در مراکز خرید، اجتناب کنیم.

- از مراکزی که تهویه مناسب دارند و هوای تازه در جریان است، خرید کنیم.

- قبل از استفاده از چرخ دستی های مورد استفاده در میادین میوه و تره بار و مراکز خرید اطمینان حاصل شود که گندزدایی شده باشد.

- در صورت مشاهده شاغلین در میادین میوه و تره بار و مراکز خرید که علایم سرماخوردگی مانند سرفه و یا سایر علایم تنفسی دارند، به مدیریت اطلاع دهیم.

- توجه کنیم که شاغلین در میادین میوه و تره بار و مراکز خرید از وسایل محافظت فردی مانند ماسک، دستکش و ... استفاده کرده باشند.

- در هنگام سرفه و عطسه، دهان و بینی خود را بپوشانیم و دستمال استفاده شده را بلافاصله در سطل زباله در دار بیاندازیم. در صورتی که دستمال وجود نداشت از قسمت داخلی آرنج موقع سرفه و عطسه استفاده کنیم.

- در هنگام خرید از دست زدن به چشم، دهان و بینی خودداری کنیم.

- برای جلوگیری از آلودگی در هنگام خرید از دستکش یکبار مصرف استفاده کنیم و پس از پرداخت وجه به صندوقدار، دستکش را در سطل زباله دردار بیاندازیم.

- از آبخوری و یا آب سرد کن در مراکز خرید و میادین میوه و تره بار استفاده نکنیم.

- استعمال دخانیات در محیط های سربسته و مراکز خرید ممنوع است.

- آجیل و خشکبار را به صورت بسته بندی شده و دارای مجوز خرید کنیم.

- از خرید آجیل و خشکبار به صورت فله ای که بدون پوشش محافظتی و قابل رویت است، خودداری کنیم.

- از فرآورده های گوشتی ( مرغ، انواع گوشت دام، ماهی و طیور) به صورت بسته بندی و دارای مجوز قانونی خرید کنیم.

- گوشت مرغ، گوسفند و گاو را به صورت کامل و بسته بندی خریداری کنیم و در صورت لزوم و نیاز به خرید به صورت قطعه بندی، از محصولات دارای پروانه استفاده کنیم.

- چرخ کردن گوشت باید در حضور ما و با رعایت بهداشت فردی و بهداشت تجهیزات انجام گیرد.

- در صورت استفاده از سرویس های بهداشتی در میادین میوه و تره بار، ضدعفونی و شستشوی دست ها را فراموش نکنیم.

- از پرداخت وجه نقد خودداری کنیم و پرداخت ترجیحا به صورت آنلاین و یا استفاده از آپ ها ویا کارتخوان باشد و صرفا خودمان انجام دهیم.

- برای اعلام و گزارش عدم رعایت نکات بهداشتی در مراکز خرید و میادین میوه و تره بار با شماره تلفن 190 «سامانه پاسخگویی شکایات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» تماس بگیریم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟