سود قراردادهای سازه ای، دریاچه ارومیه را به سمت نابودی می کشاند

دریاچه ارومیه / به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، این دریاچه که در سال ۱۳۷۷ مساحتی حدود شش هزار کیلومتر مربع داشت. اما اواسط دهه 80 بود که روند رو به خشکی دریاچه ارومیه شروع شد و مطالعات و عکس هوای ماهواره ای نشان می دهد تا 5سال پیش 88درصد از مساحت خود را از دست داده بود. خشک شدن این دریاچه می توانست، ارومیه را با هوای گرمسیری، بادهای نمکی و آلودگی هایی مانند فلزات سمی و مواد سمی هوازی روبرو کند. البته نباید از باران های نمکی نیز غافل شویم. تمام این مشکلات می توانست به آواره شدن 13میلیون نفر بینجامد که در ارومیه و حتی استان های همجوار زندگی می کنند. به همین دلیل اعتراضات گسترده ای صورت گرفت و سال 92 ستاد احیای دریاچه ارومیه تشکیل شد تا این دریاچه را از نابودی نجات دهد.

طی دو، سه سال اخیر به ویژه سال گذشته با بارندگی ها دریاچه ارومیه جان تازه ای گرفت و فعالان محیط زیست را شاد کرد. اما این شادی و خرسندی عمر طولانی نداشت و این روزها خبرها حاکی از کاهش آب دریاچه ارومیه است.

محمد درویش / فعال محیط زیست

محمد درویش، کنشگر و پژوهشگر محیط زیست در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا تاکید کرد: دریاچه ارومیه به دلیل 3سال پیاپی تر سالی شرایط نسبتا مطلوبی گیدا کرد. اما امسال که ظاهرا وارد دوره خشکسالی شدیم باید وضعیت ناگوارتری در دریاچه ارومیه باشیم.

بیش از 80هزار حلقه چاه در دریاچه ارومیه

وی در پاسخ به این سوال که باید چه اقداماتی برای احیای دریاچه انجام شود؟ گفت: مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه به جای گفتن واقعیت ها سعی کردند حرف هایی بزنند که مسئولان بالادستی شان خوشنود باشد. این روزها هم اعلام کردند که به 25هزار میلیارد تومان پول نیاز دارند. واقعیت این است که به جای احیای کردن دریاچه، بارگذاری را در این دریاچه کنترل کنیم. وسعت اراضی کشاورزی در دریاچه ارومیه بیش از 2برابر افزایش پیدا کرده است. بیش از 80 هزار حلقه چاه در دریاچه ارومیه زده اند. 72 سد در دریاچه ارومیه ساخته شد و 35 سد دیگر در حال ساخت بود که فعلا متوقف شده است. در حال حاضر برای ساخت چند سد دیگر فشار می آورند.

صادرات آب مجازی در بی آبی

این کنشگر و پژوهشگر محیط زیست افزود: اگر واقعا دنبال احیا و حفاظت از دریاچه ارومیه هستیم باید معیشت های جایگزین در منطقه معرفی کنیم. در حقیقت باید با تمهیداتی در حوزه رونق مناطق آزاد، ایجاد زیرساخت های گردشگری، استفاده از انرژی های نو و تولید محصولات ثانویه درآمدزایی مردم منطقه را ایجاد کرد. با خام فروشی یا کشاورزی که آب زیادی هدر می دهد و ضایعات بسیاری دارد، نمی توان دریاچه ارومیه را احیا کرد. بخش قابل توجهی از مواد خوراکی که در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه تولید می شود، صادر می شود. در حقیقت آبخیزی که با کمبود آب روبروست، آب مجازی صادر می کند.

راهی که در دریاچه ارومیه به بیراهه کشید

محمد درویش با اشاره به این که ستاد احیای دریاچه ارومیه با طرح "نکاشت" کار خود را شروع کرد، تاکید کرد: این طرح بسیار منطقی بود ولی آخر به طرح "کاشت" رسیده است و نمی تواند با چند عملیات سازه ای یا انتقال آب مشکل را حل کند.

منفعت های طرح های سازه ای

وی در پاسخ به این سوال که 25هزار میلیارد تومان برای اجرای چه پروژه ای نیاز دارند؟ گفت: برای اجرای طرح های سازه ای، سدسازی و انتقال آب بیشتر این اعتبار را نیاز دارند. البته درباره انتقال آب از "وان" ترکیه نیز صحبت هایی شده است. اما طرح های سازه ای پرسود است و منفعت های جانبی و حاشیه ای در آن وجود دارد.

محمد درویش در پاسخ به این سوال که این منفعت ها چیست؟ تاکید کرد: با شرکت های مهندسی مشاور در حوزه های مختلف قرارداد بسته می شود. در این قراردادها سودهای فراوانی را می تواند به مجریان برساند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟