پاسخ محسن هاشمی ، شورای شهر ، شهرداری در خصوص نامه محرمانه ای که لو رفت / نام شجریان بر معابر تهران گذاشته نشود!

توقف نامگذاری محمدرضا شجریان / به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، مخالفان سیاسی اصلاح طلبان با گذشت یکسال از فعالیت شورای شهر تهران (که اعضای آن اصلاح طلب هستند) همواره اعلام می کنند: "این دوره از شورای شهر تهران نامگذاری معابر تنها اقدام مدیریت دوره پنجم شهری تهران است. پروژه های شهری خوابیده و اقدامی برای توسعه، عمران و حتی خدمات شهری در تهران انجام نمی شود." تصویب نامگذاری معبری به نام "مهدی بازرگان" منتقدان نامگذاری ها را هم زیر سوال بردند. اما انتشار نامه محرمانه ای از سوی محسن هاشمی به پیروز حناچی آخرین ضربه به شورای شهر تهران بود.

روز ۲۷ فروردین 98 مصوبه نامگذاری شورای شهر تهران مبنی بر تغییر نام 6معبر بود که نام های هنرمندان برجسته ای از جمله عزت‌الله انتظامی، محمدرضا شجریان، غلامحسین امیرخانی، علی نصیریان، داود رشیدی و محمد علی کشاورز بر معابر تهران بدرخشد. محسن هاشمی از حق وتوی خود به عنوان رئیس پارلمان شهری استفاده کرده و دقیقا 15 روز پس از این مصوبه طی نامه ای محرمانه از پیروز حناچی خواست که نامگذاری محمدرضا شجریان، خسروی آواز ایران متوقف شود.

فقط اعطا توضیح می دهد

محسن هاشمی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، اعلام کرد: در  مورد این نامه صحبتی نمی کنم زیرا قرار شده فقط علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران در این مورد صحبت کند.

انتشار نامه کار تخریب کنندگان است

از سوی دیگر محمدجواد حق شناس، رئیس کمیته نامگذاری شورای شهر تهران نیز در این مورد به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: در صحن از محسن هاشمی در مورد این نامه سوال شد و ایشان پاسخ دادند که انتشار این نامه احتمالا یک کار تخریبی است و با هماهنگی قرار بر این شده که علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران نظر واحد هیئت رئیسه را اعلام کنند. مبنی نوشته شدن این نامه به شهردار تهران را اعطا بیان می کند.

شهرداری بگوید نامه محرمانه چگونه منتشر می شود

حق شناس  با بیان این که دلیل نوشتن نامه و انتشار آن برای من محل ابهام است، تاکید کرد: باید بررسی کنیم که چطور نامه محرمانه منتشر شده است؟ علی القاعده انتظار داریم که هیئت رئیسه شورای شهر تهران (ارسال کننده) و شهردار تهران (دریافت کننده) پاسخ دهند که چگونه یک نامه طبقه بندی منتشر شده است. به عنوان یک عضو شورای شهر تهران انتظار دارم هرچه زودتر پاسخی دهند تا مشخص شود که یک نامه محرمانه چگونه از بنگاه خبری مانند بی.بی.سی سر در آورده است.

محسن هاشمی یکشنبه توضیح دهد

رئیس کمیته نامگذاری شورای شهر تهران افزود: محسن هاشمی موضوع نامگذاری را منتفی کرده است بلکه متوقف شدن اجرای این نامگذاری را درخواست کردند. تا روز یکشنبه سخنگو اگر توضیح نداد، این دور از انتظار نیست که محسن هاشمی درباره این موضوع سخنی بگوید یا توضیحی بدهد تا افکار عمومی روشن شود و اطلاعات لازم به مردم (که ذینفعان اصلی شهر هستند) و متقاضیان این نامگذاری (جامعه هنری، خانه موسیقی، نخبگان) انتظار دارند که پاسخگوی روشنی را دریافت کنند.

قدرت قوانین خاکستری نانوشته بیشتر است

محمدجواد حق شناس در پاسخ به این سوال که چرا مصوبه شورای شهر تهران باید با نامه رئیس این پارلمان متوقف بماند؟ گفت: فکر کنم محسن هاشمی ملاحظاتی دارند که در کشور ما ناشناخته نیست و ابعاد مختلفی دارد. ما در کشورمان قوانین نوشته شده و روشنی داریم و چند برابر آن قوانین نانوشته و تصمیماتی داریم که در فضای خاکستری معمولا شکل می گیرد. به هر حال کسی که در جایگاه ریاست شورای شهر قرار گرفته است نمی تواند از این قوانین نانوشته (که محکم تر از قوانین نوشته شده و در آن فضای خاکستری که پرقدرت تر از فضای شیشه ای هستند) تن دهد. من درک می کنم وضعیت محسن هاشمی ولی به هر حال انتظار این است که در زمان کوتاهی پاسخ روشن و مناسبی به رسانه ها بدهند.

شورای شهر باید پاسخگو باشد نه شهرداری

شهرداری تهران نیز در خصوص اینکه چرا و چگونه یک نامه محرمانه از شهرداری تهران خارج شده و به رسانه های خارجی می رسد و در کل چرا چنین درخواستی از سوی شورای شهر تهران به شهرداری ارسال شده است اعلام داشت که در این خصوص باید شورای شهر و به خصوص دبیرخانه شورا پاسخگو باشد.

نتیجه گزارش این است که هیچ کس در شورای شهر تهران و شهرداری پاسخگوی انتشار این نامه نیست و نکته دیگر این که نامه های محرمانه شهرداری می توانند غیرمحرمانه منتشر شوند و هیچ کس پاسخگوی آن نباشد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟