کسی حامی ثروتمند شدن زنان نیست / مهاجرت هر ساله 300هزار نفر به تهران

فقر زنان / به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، فقر هم جنسیت زده شده و حالا فقر زنان و فقر مردانه متفاوت است. آسیب های بیشتری زنان را تهدید می کند و هر چقدر شهرها بزرگتر می شوند این آسیب ها زنان را بیشتر تهدید می کند. طیبه سیاوشی، فعال حقوق زنان در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا درباره زنانه شدن فقر تاکید کرد: فقر زنان چند ریشه دارد. عده ای معتقدند که موانع قانونی برای رسیدن ثروت به دست زنان وجود دارد و سهم الارث و مباحثی از این جنبه را در نظر می گیرند. زنان دستمایه اولیه را ندارند.

پشتوانه خانوادگی دستمایه رسیدن به ثروت

وی با اشاره به این که برخی نیز از موارد عرفی و فرهنگی به عنوان علل فقر زنان نام می برند، افزود: زنان کمتری هستند که با موانع عرفی بجنگند و به صحنه ثروت وارد شود. آنها نیاز به پشتوانه های فامیلی و خانوادگی دارند یا بهره برداری از پشتوانه هایی که به دولت یا مراکز اطلاعاتی می رسد دستمایه رسیدن آنها به ثروت است.

عدم موفقیت دستگاه های حمایتی

این فعال حقوق زنان گفت: تحقیقات نشان می دهد به افزایش آسیب های زیست محیطی به فقر زنان و کودکان دامن زده می شود. برای کاهش این فقر چه اقداماتی شده است؟ می توانم به ضرس قاطع بگویم کمتر کسی در دستگاه دولت است به این موضوع ورود پیدا نکرده. حتی دستگاه هایی که متولی این امر نبودند نیز به آسیب های زیست محیطی ورود پیدا کردند اما این تلاش ها موفق نبود. دستگاه های حمایتی حاکمیتی موفق عمل نکردند علیرغم این که بودجه قابل توجهی به این حوزه اختصاص یافت و دستگاه های زیادی به آن ورود پیدا کردند تا فقر زنانه را کاهش بدهند.

افزایش فقر زنانه در جامعه

طیبه سیاوشی درباره علل عدم موفقیت دستگاه ها اظهار کرد: الگو برداری، بومی نکردن الگوها، برنداشتن موانع، عدم افزایش آموزش ها و... از جمله عوامل موفق نشدن دستگاه در کاهش فقر زنان است. زنان جامعه ما به دلیل مسائل فرهنگی، قانونی و عرفی دست به دست هم دادند و این فقر را در زنان افزایش داده اند.

بحران ها فقر زنان را افزایش می دهد

وی در پاسخ به این سوال که فقر زنانه چقدر افزایش یافته است؟ تاکید کرد: در هر دوره ای بحران هایی وجود دارد. در ایران هم این بحران ها وجود دارد و در بحران هایی مانند تحریم، قطع اینترنت، شیوع کرونا و... فقر به نوعی تشدید می شود و زنانی که می خواستند خود را از فقر نجات می دهند با این بحران ها ضربه می خورند و گاهی نمی توانند راه خود را ادامه دهند. یا با وقفه ای تلاش می کنند که دوباره به جای قبل برگردند. در حقیقت بحران ها زنان را یک قدم به عقب برمی گرداند.

مهاجرت فقر زنان را افزایش داده است

طیبه سیاوشی با بیان این که یکی از مواردی که اضافه شده و چشمگیر بوده است، مسائل زیست محیطی است، افزود: خشکسالی ها به مهاجرت دامن زده و فقر زنان و کودکان افزایش یافته است. سال 98 اعلام شد که هر ساله به استان تهران حدود 300هزار نفر (برابر جمعیت یک شهر کوچک) مهاجرت می کنند. غالب این افراد ساکن حاشیه های شهر می شوند و به امید زندگی بهتر وارد تهران می شوند و متاسفانه اکثرا زنان سرپرست خانوار را آسیب اجتماعی معرفی می کنند در حالی که نباید زنان سرپرست خانوار را زیر مجموعه تبعات یا آسیب های اجتماعی دسته بندی کرد، چون الزاما همه آنها دچار آسیب نیستند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟