کنکور ۱۴۰۰ براساس نظام جدید متوسطه برگزار می شود

کنکور/ به گزارش رکنا، کنکور ۱۴۰۰ از آن چه که فکر می کنید به شما نزدیک تر است. کنکور سراسری هر سال در زمان‌های مشخص با توجه به رشته‌های مختلف برگزار می‌شود. منابع آموزشی برای کنکور، هر سال مشخص می‌شوند و داوطلبان با توجه به منابع، خود را برای آزمون آماده می‌کنند. کنکور ۱۴۰۰ در مقایسه با کنکور‌های چند سال اخیر دچار تغییراتی شده است. منابع درسی در این کنکور بر اساس دروس پایه دهم، یازدهم و دوازدهم برای تمام داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم است. با توجه به اهمیت این کنکور، ما در این مطلب اطلاعات لازم برای شرکت در این آزمون را به شما ارائه می‌دهیم.

کنکور ۱۴۰۰ با منابع نظام آموزشی ۳-۳-۶

کنکور ۱۴۰۰ بر اساس منابع نظام آموزشی ۳-۳-۶ برگزار می‌شود. داوطلبان باید دروس پایه دهم، یازدهم و دوازدهم را مطالعه نمایند. نظام آموزشی ۳-۳-۶ به شش سال دوره تحصیل ابتدایی، سه سال دوره تحصیلی راهنمایی یا متوسطه اول و سه سال دوره تحصیلی متوسطه یا متوسطه دوم گفته می‌شود.

شرایط کنکور در سال ۱۴۰۰ تغییر کرده است و داوطلبان تنها منابع نظام جدید را باید مطالعه کنند. کنکور سال ۹۹ به دانش‌آموزان و داوطلبان این امکان را می‌دهد که به سوالات نظام جدید یا نظام قدیم بر اساس علاقه خود پاسخ دهند. اما در سال ۱۴۰۰ این امکان‌پذیر نخواهد بود. “دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور ۱۴۰۰ باید از منابع نظام جدید برای شرکت در کنکور استفاده نمایند.”

ظرفیت پذیرش در کنکور ۱۴۰۰

داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید هر دو از شانس برابری برای قبولی در کنکور ۱۴۰۰ برخوردار هستند. ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها نیز بر اساس اطلاع‌رسانی دانشگاه‌ها و سایت سنجش اعلام خواهد شد.

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰

تاثیر معدل در کنکورهای سال ۹۸ و ۹۹ برای داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم مشابه است. اطلاعات دقیقی در مورد میزان تاثیر معدل در کنکور وجود ندارد. اما به طور حتمی، معدل تاثیر بسیار زیادی در کنکور خواهد داشت. نحوه میزان تاثیر مدل در کنکور سال ۱۴۰۰ به طور دقیق هنوز اعلام نشده است، اما در سال‌های گذشته تاثیر این میزان به صورت زیر بوده است:

میزان تاثیر معدل برای داوطلبان مدرک دیپلم سال ۸۴ به بعد برای رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی: ۲۵ درصد تاثیر مثبت

میزان تاثیر معدل برای داوطلبان مدرک پیش‌دانشگاهی سال ۹۱ به بعد برای رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی: ۵ درصد تاثیر مثبت

داوطلبان نظام جدید: ۳۰ درصد تاثیر مثبت

نحوه طراحی سوالات کنکور 1400

کنکور سراسری 1400 در واقع اولین کنکوری است که پس از این تغییرات بر مبنای کتاب های درسی جدید برای همه داوطلبان برگزار می شود و این مسئله برای متقاضیانی که با کتاب های نظام قدیم فارغ التحصیل شده اند و حال داوطلب شرکت در کنکور 1400 هستند سردرگمی بوجود می آورد .

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده ، طراحی سولات کنکور 1400 به یک صورت و آن هم بر اساس منابع نظام جدید است . یعنی در کنکور سراسری ۱۴۰۰ تنها یک نوع سوال از کتاب های نظام جدید ( کتاب های پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم ) برای همه متقاضیان شرکت در کنکور سراسری اعم از نظام قدیم و نظام جدید طراحی می شود . برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟