دولت بی اعتنا به طرح ها مجلس برای رفع مشکلات اقتصادی / اوضاع از این بدتر نمی شود

معیشت- مجلس| به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا؛ کشور تورم لجام گسیخته را تجربه می کند. این تورم برای خانواده های بسیاری کمرشکن است. خیل زیادی از مردم نگران هستند. نگران آن که نتوانند مشکلات مسکن و معیشت خود را مرتفع کنند. مجلس باوعده توجه به معیشت مردم بر سر کار آمد. خطابیه ها پررنگ بودند و به موضوعات مربوط به فقر تاختند. اما اقدامات، برای کمتر کسی محسوس بوده است. آیا مجلس راهکاری دارد و با جدیت بر ادعای خود ایستاده است؟


بیژن نوباوه وطن، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم، نایب رئیس دوم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار رکنا، به این سوال پاسخ می دهد.

731708_190

این نماینده مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به این پرسش که « با توجه به بحران معیشت، مجلس درنظر دارد درخواستی جدی تر از دولت داشته باشد؟» گفت: زیر ساخت هایمان بسیار مشکل دارد. ما که نگاه می کنیم می فهمیم بحران یک روزه اتفاق نیافتاده است. این زیرساخت های خراب مربوط به دولت است.

به نظر صادرکننده غیر واقعی پول دولت را باز نمی گرداند

نوباوه در ادامه بیان کرد: مشکلات یک روزه اتفاق نیافتاده اند. بطور مثال، وقتی دولت مسکن نساخته است، چگونه باید با مشکل مسکن مقابله کند؟ با این وجود با دولتی مواجهیم که وزیر مسکنش با افتخار می گوید که « یک سانت مسکن هم نساخته است». دولت در تعاملات و رفتار خود با بخش ها درست پیش نرفته است. وقتی مسکن عرضه نمی شود، معلوم است که قیمت مسکن چه می شود. صنایع دیگر هم دستخوش ناتدبیری دولت شده اند. در صنایع مختلف همان مشکل مسکن را داریم. بسیاری از پول هایی که دولت داده است و رفته است، به راحتی بازگردانده نمی شوند. خود دولت اعلام می کند که 28 میلیارد دلار پول از صادرات بازنگشته است. آیا صادر کننده واقعی این کار را می کند؟ ما اینطور فکر نمی کنیم. آماری که از تحقیقات ما حاصل شده می گوید خیلی از این صادکننده ها تنها برای چند ماه کارت بازرگانی داشتند.

هیجانی به دنبال طرح  زودبازده و ناکارامد نرویم

نماینده مردم تهران گفت: یکی از مسائلی که ما می توانستیم ورود کنیم، مسکن های خالی بود. یک آمار غیررسمی می گوید یک میلیون و  600 هزار مسکن خالی داریم. ما طرح دوفوریتی برای مالیات واقعی از مسکن را به مجلس آوردیم، این برای کاهش فشار بر مردم است. طرح های مشابه دیگری هم هست که می تواند بمانند مسکن باشد. این کاری است که می توان انجام داد. این بهتر از کارهای هیجانی و به ظاهر زودبازده است.

باید بر گمرک ها و بازار عرضه نظارت کنیم

نوباوه بیان کرد: بحث نظارت می تواند در کوتاه مدت ثمربخش تر باشد تا قانونگذاری. مسائلی هست که با نظارت بهبود پیدا می کند. چرا دولت در خصوص کالاهای اساسی از جمله مواد غذایی چندین میلیارد دلار هزینه کرده ولی همان اقلام در بازاری حتی با ارز آزاد، ارزان تر هستند؟ این یکی از مسائلی است که باید بر آن نظارت می شد. لازم است که نظارت بر گمرکات و بازار عرضه کالاها بهتر شود.


برای اقدامات اساسی باید دولت عوض شود، صبر می کنیم

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار کرد: اگر مجلس بتواند وضعیت نظارت را بهبود ببخشد، نتایج بهتری بدست می آورد. اما در خصوص کارهای اساسی منتظر هستیم تا این دوران و این دولت بگذرد، تا بتوانیم تصمیمات اساسی بگیریم.

دولت به طرح های ما اعتنا نمی کند

وی افزود: یکی از طرف های حساب مجلس دولت است. در حال حاضر ما طرح می دهیم، دولت اجرا نمی کند. حتی قوانینی که از مجلس قبل تصویب شده را هم اجرا نمی کند. در حالتی هستیم که اگر دست به بودجه بزنیم کشور دچار مشکلات می شود. عملا با شرایطی که وجود دارد تلاش می کنیم. مجلس دو طرح دو فوریتی دارد که بتواند موثر بر نظارت ورود کند.

تورم در برخی از اقلام بی معنا بوده است

نوباوه در پاسخ به این پرسش که « ایا اقدامات می تواند برای مردم، برای وضع کمرشکن اکنون امیدواری ایجاد کند؟ » گفت: امیدوار هستیم. خیلی از اقلام نباید گران می شدند. برخی از اقلام در انحصار دولت است. برخی از اقلام را دولت وارد می کند. تورم به این شکل در رابطه با آنها بی معنا است. این مربوط به کالاهایی است که ارز بری ندارند. مثلا فولاد، کاملا در داخل کشور است، گاز آن را هم مجانی دریافت می کند. نظارت مشکل دارد که این قلم جنس از 10 هزار تومان یکباره می شود 23 هزار تومان. ما در رابطه با اقلامی صحبت می کنیم که تاثیر تحریم بر آنها 5 درصد هم نیست. ما باید بر نظارت تاکید کنیم و تلاش کنیم وضعیت از این بدتر نشود.

مالیات بر خانه های خالی فکری اساسی نیست

وی اشاره کرد: شاید در یک یا دو مورد بتوانیم طرح ها را اجرا کنیم. این را در خصوص طرح هایی مانند مالیات بر خانه خالی می گویم. باید اساسی تر فکر کرد. اساس اقتصاد و توسعه ای که ما در نظر داریم نیاز به زمان بیشتری دارد.

 اوضاع بدتر نمی شود

این نماینده مجلس گفت: مجلس بنا بر وظایفی که دارد عمل می کند. وظیفه ی ما نظارت و قانونگذاری است. ما معتقدیم که در وضع کنونی قانونگذاری فایده ی نظارت را ندارد. اعتقاد داریم اتفاقای خوبی می افتد. اگر مجلس به نظارت ورود کند و بر آن معتمم شود، بسیاری از مشکلات مرتفع می شود. ما در آمار و ارقام میبینیم که چه اتفاقی می افتد و بسیاری از اقلام بی دلیل گران می شوند. چرا با 2 هزار تومان افزایش دلار، حبوبات 8 هزار تومان بالا می رود. در حالیکه، حبوبات ارزبری ندارد، انبارها پر است، قند و شکر، برنج در عرضه مشکل ندارد، چه دلیل دارد که یکباره متورم شود. خیلی از مسائل بویژه صنایع مربوط به دولت نیاز به نظارت دارند. فکر نکنم سختتر از این شرایط را تجربه کنیم. این حداقل قولی است که می توانم به عنوان یک نماینده بدهم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟