در هر شرایطی محرم را سالم برگزار می کنیم / در فضای باز با ماسک /بانیان تکایا نظارت کنند

محرم – کرونا| به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، محرم در این روزهای درگیری جامعه با کرونا چگونه برگزار خواهد شد؟ از زمان  اظهار نظر رئیس جمهور کشور، حسن روحانی که مجوز برگزاری مراسم محرم را صادر کرد، نقطه نظرهای متعددی را مشاهده کردیم. اما سوال این است که چقدر می توانیم با تغییر رویه در برگزاری مراسم ها ، مردم را مصون از بیماری نگه داریم؟ و سوال مهم تر این است که چه کسانی باید این تدابیر را بیاندیشند؟ آیا دولت می تواند نقش پررنگی در این زمینه داشته باشد یا محرم به نفسه مراسمی است که مردم آن را می گردانند ؟
حجه الاسلام سید رضا اکرمی ، رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری، در این راستا با رکنا گفت و گو کرد.

18059

سید رضا اکرمی گفت: محرم و عاشورا را باید با هر صورت سیاسی، بهداشتی، فقهی، اقتصادی و جهادی گرامی داشت. این محرم و انتظار است که به مردم عزت و امید می دهد. محرم عزت جامعه اسلامی است و به فرموده امام حسین (ع)( بی عزتی) در امت من جایی ندارد. بنابراین همه ما مردم باید به عاشورا بها بدهیم.

در نظر گرفتن سلامت در کنار عزت و اهمیت محرم

وی در ادامه بیان کرد: امروز هم که مقوله کرونا پیش آمده است، لازم است سلامت را کنار عزت و اهمیت محرم و عاشورا در نظر بگیریم. یعنی مردم جلسه بگیرند، یاد بکنند، منتهی همراه با سلامت . در این سلامت نظافت و نظم مهم است.  ولی جلسات باید با فاصله برگزار شود. نظافت هم باید رعایت شود.

عزاداری می کنیم اما نمی خواهیم خودکشی کنیم

حجه الاسلام اکرمی، گفت:عاشورا برای ملت ایران شناخته شده است. عاشورا موضوع نوظهوری نیست که افراد کم و کیف ان را ندانند. مردم امام حسین (ع) را که با آرمان های بلندش تا آخرین لحظه تسلیم نشد، خوب می شناسند. اول مردم باید رضایت الله را که امام حسین(ع) در نظر داشت، در کارنامه داشته باشند، سپس، باید در نظر بگیرند که قرار است با هم زندگی کنیم. پس باید سلامت را با جدیت در نظر بگیریم. مگر ما می خواهیم خودکشی کنیم؟

عزاداری را در فضای باز برگزار کنیم

وی خاطر نشان کرد: مردم باید فاصله را در نظر بگیرند. به طور مثال، یزدی ها عزاداری را در فضای بسته می گرفتند. اکنون می توانند آن را به فضای باز بیاورند. در فضای باز با ماسک می توانیم محرم را برگزار کنیم. کارها شدنی است. تنها اراده و مدیریت می خواهد.

چند ماه است دستمان به ضریح امامان نخورده تا جان کسی به خطر نیافتد

حجه الاسلام اکرمی، درپاسخ به این پرسش که « آیا مردم در برگزاری عاشورا از دولت و پروتکل های آن تابعیت می کنند؟» گفت: من معتقد به اصطکاک نیستم. کافیست که مردم رعایت بکنند . دولت خادم و راهنمای مردم است، به شرط آنکه مردم سلیقه ای عمل نکنند. ما در 13 فروردین هم دیدیم که 99 درصد مردم مراعات کردند. ما ملت محترمی هستیم که چند ماه است دستمان را به ضریح امامان نخورده تا جان کسی به خطر نیافتد. ما از مردم انتظاری جز مراعات نداریم و فقط لازم است که تقابل برقرار نکنیم و هدایتگر باشیم.

بانیان تکایا موظفند که بهداشت محافل رعایت شود

وی در پایان گفت: نقش وعاظ و برگزار کننده ها بسیار مهم است. از قدیم می گفتند مجلس یک بانی و یک باعث دارد. باعث شرکت کنندگان هستند ولی بانیان تکایا و مساجد کسانی هستند که باید نظافت و بهداشت را مشق کنند. اگر آنها این اقدام را انجام دهند، عاشورا با شکوه و آبرومندی برگزار کنند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟