سیستان و بلوچستان آب ندارد چطور از کرونا پیشگیری کند؟

رمدسیویر/به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا: نسخه هایی که از 126 تا 150میلیون تومان برای بیماران مبتلا به کرونا و خانواده هایشان آب می خورد. نسخه هایی که داروی رمدسیویر در آن تجویز شده و بیماران پولدار بتوانند آن را تهیه کنند و بیمارانی که بیش از صد میلیون تومان برای دارو ندارند باید به آمارهای جانباختگان بپیوندند. همه می دانیم که بیماری کرونا هنوز دارویی ندارد اما داروی رمدسیویر می تواند از تکثیر ویروس پیشگیری کند.

ملک فاضلی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس یازدهم در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا با اشاره به قیمت بالای داروی رمدسیویر تاکید کرد: در جلسه اصلی کمیسیون بهداشت مجلس به موضوع کرونا پرداختیم. کرونا یک ویروس ناشناخته است که واکسن و داروی آن نیز کشف نشده است. مشخص نیست که مصونیتی که در بدن انسان به وجود آورد یکماه است یا یکسال. در نهایت روش های مختلفی از جهت پیشگیری و درمان معرفی می شود. میزان اثربخشی داروهایی که برای کرونا در نظر گرفته اند، زیر سوال است.

ملک فاضلی / نماینده مجلس یازدهم / نماینده سراوان / نماینده سیستان و بلوچستان

 

واردات سخت یک دارو

وی با بیان این که کرونا ریه ها را درگیر می کند و در ریه التهام ایجاد می کند، افزود: نمی توانیم داروی رمدسیویر را از طریق سیستم وارد کشور شود و گاهی شرکتی آن را ساخته و اثربخشی را در حد مثبت و منفی داریم و نمی تواند ویروس را از بین ببرد اما این دارو شاید بتواند در رفع تنگی نفس کمک کننده است. همان طور که داروهای بسیاری به تنگی نفس کمک می کند. در مورد اثربخشی داروی دگزامتازون هم مباحثی مطرح شده است. این دارو بسیار ارزان است و اثر ضد التهابی دارد. این داروها و اقدامات درمانی باعث می شود که شخص فرصت پیدا کند تا ویروس از بین برود.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس یازدهم با اشاره به این که تاکنون برای ویروس ها درمانی پیدا نشده است، تاکید کرد: حتی ویروس هایی که 50سال پیش تاکنون در مورد آنها تحقیق می شود هم درمانی ندارند... مانند ویروس HIV که درمان ندارد.

نباید یک نفر هم در ایران جان بدهد

یکی از کاربران فضای مجازی نوشته بود: "یکى از دوستان ما براى مادرش که مبتلا به بیماری کرونا شده و به‌شدت بد حال است با واسطه یک زوج داروساز و از یک دلال؛ داروی «رمدسیویر» خریده است. آنها ١٢٦ میلیون تومان پول نقد داده‌اند ولى پزشک گفته است این داروها تقلبى است. اکنون نیز زوج داروساز دارو را پس نمی‌گیرند. مسلما این بیمار اولین و آخرین مشترى این زوج نبوده و نیستند." ملک فاضلی در پاسخ به این سوال که با این تفاسیر چرا پزشکان رمدسیویر را تجویز می کنند؟ گفت: جامعه پزشکی مانند تمام جوامع دارای افراد خوب و بد است. وظیفه وزارت بهداشت است که از برخی اتفاقات پیشگیری کند. وقتی جامعه دچار التهاب می شود، سوءاستفاده ها هم افزایش می یابد و نظارت بر آن بسیار سخت است چرا که زمان اندک، شرایط اورژانسی و جان انسان ها در خطر است. در جامعه ما یک نفر هم نباید از بین برود نه این که روزانه بیش از 150نفر مرگ را داریم. روزهای سخت و جانگدازی برای جامعه پزشکی است. اگر یک دهم این هزینه را صرف سلامت و نگهداشت سیستم درمانی کنند، بیمار نتیجه بهتری را خواهد گرفت.

کادر درمان جان داد تا جان ببخشد

وی افزود: اگر پزشک متعهد باشد قطعا سلامت بیمار و اقتصادی جامعه را در نظر می گیرد. ناتوانی اقتصادی جامعه، جامعه را بیمار می کند. 90درصد پزشکان دلسوز، شایسته و از خودگذشته هستند و در شیوع کرونا این ایثار پزشکان را کاملا شاهد بودیم. کادر درمان جان دادند تا جان ببخشند. یک حوض با آب زلال را در نظر بگیرد وقتی دو مگس در آن بیفتد دیگر رغبتی برای خوردن آن آب وجود ندارد. جامعه پزشکی این حوض زلال است که دو مگس در آن می افتد.

پزشکان این نسخه ها را برای خانواده هایشان نمی نویسند

عضو کمیسیون بهداشت مجلس یازدهم با اشاره به پزشکانی که این نسخه های بالای 120میلیون تومانی را می نویسند، تاکید کرد: این پزشکان می دانند که این نسخه را برای فرزندش، مادر و پدر خودش تجویز نمی کند. به این ایمان رسیده است که این دارو با توان فراهم کردن هزینه آن توسط بیمار در تقابل است. این دارو وقتی قیمتش بالا باشد طبعا داروی تقلبی و سوءاستفاده های این چنینی در آن خواهد بود. پزشک یک آدم عاقل و عالم است و باید همه چیز را در نظر بگیرد و بررسی کند بیمار می تواند هزینه داروها را برآورده کند یا خیر؟ پزشکان باید با خود بگویند: "وقتی من این تجویز را می کنم چه فرهنگ و تناقضی را در جامعه به وجود می آورم؟" زمان فارغ التحصیلی پزشکان قسم می خورند و به آنها گفته می شود که بهترین دارو، ارزان، مناسب و فراوان است.

جیره بندی آب در بسیاری از مناطق سیستان و بلوچستان

ملک فاضلی با اشاره به این که وزارت بهداشت می داند که در سیستان و بلوچستان نتوانست ماسک و مواد ضدعفونی ارائه کند، تاکید کرد: 38سال به عنوان پزشک در آخرین شهر ایران به نام سراوان خدمت کردم و 300در 1000 مرگ و میر کودکان را دیدم. بیچارگی ها را دیدم و... بسیاری از مناطق استان سیستان و بلوچستان وقتی آب جیره بندی است بقیه موضوعات مانند کرونا و بهداشت و درمان زیرسوال می رود. در سیستان و بلوچستان پایین ترین شاخص ها را داریم و امیدواریم حداقل ها را برای این استان فراهم کنیم. سیستان و بلوچستان استانی با تمام ثروت های ناشناخته است که توانمندی پنهان و محرومیت آشکار دارد.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس یازدهم با بیان این که دارو تنها محرومیت استان سیستان و بلوچستان نیست، گفت: کمبود پزشک متخصص و زیرساخت های درمانی، بیمارستانی و... در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد.

بهداشت نامناسب نوعی بیماری زمینه ای است

ملک فاضلی در پاسخ به این سوال که این کمبودها چقدر در آمار مرگ و میر تاثیرگذار است؟ تاکید کرد: مقایسه آمار میزان مرگ و میرها کشورهایی که پیشرفته نیستند، با کشورهای توسعه یافته دنیا تفاوت دارد. همیشه می گوییم افرادی که سن بالا یا بیماری زمینه ای دارند گروه آسیب پذیر هستند اما به دلیل توزیع نامناسب هستند کسانی که بهداشت نامناسب دارند نیز یک بیماری زمینه ای است، منتهی این بیماری در شکل بیماری جسمی نیست بلکه در شکل مسائل اجتماعی خود را نشان می دهد. این موضوعات روی مرگ و میر تاثیر می گذارند. آنچه که بیشتر می تواند یک بیمار را از دست ویروس کرونا نجات دهد، مراقبت و پرستاری خوب است. بنابراین درمان و مراقبت خوب نیز بر مرگ و میر تاثیر می گذارد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟