سرورهای "شبکه شاد" تقویت شدند / تلاش برای تهیه سیم کارت دانش آموزان

کرونا – آموزش و پرورش| به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، کرونا از نگاه کارشناسان درمان، پدیده ای نامعلوم است. پدیده نامعلومی که  ساحات زندگی بشر، از جمله آموزش را معلق کرده است.

برخی از مسئولان می گویند در چنین شرایطی تلخ ترین سناریوی ممکن را در نظر می گیریم و برنامه ریزی ها را برای آن شرایط انجام می دهیم . کارشناسان پزشکی اعلام کرده اند پاییز سختی در پیش داریم . پاییز با کرونا و البته آنفولانزای سخت که می تواند مدارس را باردیگر به فضای آنلاین بکشاند . اما دانش آموزان و خانواده های آنها تا چه میزان امکان حضور در مدارس آنلاین را دارند . دانش آموزان مناطق محروم چطور ؟ توان مالی خانواده های متوسط در این شرایط اقتصادی تا کجا می تواند همراه مدارس آنلاین باشد؟ آموزش و پرورش برای شبکه شاد خود که ضعف های بسیاری دارد چه برنامه ای دارد و چه راهکارهای کمکی برای خانواده ها و دانش آموزان مدنظر است ؟
علی باقرزاده، رییس دفتر حوزه وزارتی آموزش و پرورش در گفتگو با رکنا، به این سوالات پاسخ داد.

unnamed (3)

رییس دفتر وزارتی آموزش و پرورش، گفت: در وهله اول باید منتظر وضعیت پیش رو باشیم. در حال حاضر یک عدم قطعیتی را شاهد هستیم که تصمیم گیری را سخت می کند. اگر وضعیت قرمز باشد و ستاد کرونا تشخصی دهد که مدارس باید تعطیل شوند، این اتفاق می افتد. در آن صورت تمام آموزش های ما مجازی خواهند بود. اما این آموزش ها محدود به فضای اینترنت نیست . این آموزش ها شامل نرم افزار شاد ، برنامه های آموزشی تلویزیون و سی دی های آموزشی می شوند.

تدابیر آموزش و پرورش برای مناطقی با اینترنت محدود و دانش آموزان بدون سیم کارت

وی افزود : ما در استقرار شبکه آموزشی دانش آموز ( شاد) موفقیت هایی کسب کرده ایم. این سامانه اینترنتی در حال حاضر توانایی خدمت رسانی به 15 میلیون دانش آموز را دارد. اما ممکن است در مناطقی اینترنت محدود باشد. بعضی ممکن است سیم کارت نداشته باشند. تدابیر در حال برنامه ریزی است تا شیوه آموزشی جایگزین برای این افراد در نظر گرفته شود، و یا برای آنها دستگاه تهیه شود.

آموزش تلویزیونی و رادیویی به دانش آموزان

باقرزاده ، در پاسخ به این پرسش که « دولتی که محدودیت های مالی زیادی دارد، می تواند برای دانش آموزان گوشی تهیه کند؟ یک گوشی هوشمند کارآمد در حال حاضر از 2 میلیون تومان شروع می شود. بنابراین این تحصیل آنلاین چگونه پیش می رود؟» پاسخ داد: بله. در حال حاضر در خصوص تامین مالی این برنامه فکر می کنیم. گفتگوها در حول این موضوع و روش های جایگزین آموزش آنلاین است. آموزش از راه دور و از طریق برنامه های تلویزیونی مقدور است. در بعضی مناطق دور وضعیت سفید است. ممکن است نیازی به آموزش از راه دور نباشد.

40 هزار مدرسه زیر 15 نفر جمعیت هستند. در آنجا خیلی دغدغه فاصله گذاری جدی نیست. می توانیم برای آنها اموزش های رادیویی و تلویزیونی بگذاریم. ما باید منتناسب با شرایطی که بعدا مواجه می شویم برنامه ریزی کنیم.
وی اشاره کرد: در حال حاضر شاد توانایی لازم را به دست آورده است. ما در ابزار ارتباط با شاد مشکل داریم. مسئله شاد امروز پهنای باند، سیمکارت و دستگاه ( گوشی) است.

قطعا مشکلات آموزشی سال تحصیلی سابق را نداریم

رییس دفتر حوزه وزارتی آموزش و پرورش، در پاسخ به این پرسش که « اکثر کاربران و حتی معلمان و بعضا مسئولان  مطرح کرده اند که ضعف های شاد، کاربران را بعد از 8 دقیقه استفاده خارج می اندازد. شما معتقد هستید که چنین محدودیت هایی رفع شد» ، گفت: شاد در یک شرایط اضطرار بالا آمد. این مدت فرصتی بود که کارشناسان ما توانستند سرورها را تقویت کنند و در رابطه با حل مشکلات فکر کنند. قطعا ما در سال تحصیلی آینده مشکلات سال پیش را نخواهیم داشت. همچنین، دوره های متعدد پیش بینی شده است. در استان های مختلف استریوهای متعددی تشکیل شده است که آماده ضبط برنامه های آموزشی است.
وی اشاره کرد: مدارس خاص سامانه های اختصاصی داشتند، اما اکنون محتویات تولیدی ان ها و تجهیزات رسانه ای آنها در اختیار عموم قرار می گیرد. برخی از مدارس سمپاد و غیردولتی ما از این جمله بودند. تجهیزات آنها می تواند در کنترل کیفیت آموزشی به ما کمگ کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟