مختل شدن شبکه مترو تهران با یک بارندگی

تهران / پیروز حناچی در جلسه ستاد محلی پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهر تهران اظهار داشت: ازدحام جمعیت و عدم رعایت پروتکل‌ها به راحتی باعث ایجاد یک بحران می‌شود به عنوان مثال در حادثه کلینیک سینا چه کسی فکرش را می‌کرد در اثر اتصال یک کولر تعدادی از هموطنان در این حادثه به رحمت خدا بروند.

به گزارش رکنا، وی افزود: بحران‌هایی که می‌توانند به صورت یک هم افزایی مشکلاتی را به وجود آورند تبدیل به بحرانی در مقیاس ملی می‌شوند و بخشی با مراقبت و بالا بردن هزینه عدم رعایت استانداردها قابل پیشگیری است، اما در شهری زندگی می‌کنیم که چندین بار با زلزله‌های مختلف دست و پنجه نرم کرده است.

شهردار تهران با بیان اینکه بخشی از این سرزمین زلزله های سنگینی را تجربه کرده افزود: باورمان باشد که زلزله در سرزمین ما یک واقعیت است و اصلی‌ترین بحران است که به شکل دوره‌ای و طبیعی رخ می‌دهد و قابل پیگیری است و بطور متوسط در کشور هر ۱۰ سال یکبار زلزله سنگینی را تجربه می کنیم.

وی با بیان اینکه در این سال های اخیر تجربیات خوبی از این حوادث کسب کردیم گفت: گسل های اصلی و پهنه های آن در پایتخت شناسایی شده و تصمیمات با ریسک بالا در این مناطق گرفته نمی شود و این اقدامات برای کاهش خسارت در حوادث زلزله صورت گرفته است.

حناچی با بیان اینکه آمادگی مدیریت شهری تهران با ۲ دهه قبل قابل مقایسه نیست و پیشرفت های خوبی داشتیم گفت: بیش از ۱۰۰ پد بالگرد در تهران شناسایی و علامتگذاری شده که با یک هزینه مناسب این اقدامات تاثیرگذار انجام شد.

وی با بیان اینکه در شهر تهران که تراکم جمعیت بالا است نیازمند عرصه های باز هستیم خاطرنشان کرد: باید این عرصه ها را به هر بهانه‌ای که هست حفظ کنیم و به همین دلیل پادگان ۰۶، دوشان تپه و قلعه را می‌خواهیم.

محسن هاشمی: به آقای حناچی تسلیت و تبریک عرض می کنم

همچنین رییس شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای این جلسه با اشاره به حکم اخیر وزیر کشور برای شهردار تهران که وی را به عنوان فرمانده میدان حادثه در سطح ملی انتخاب کرده است، ‌ گفت: به آقای حناچی هم تبریک عرض می کنم و هم تسلیت چرا که با این امکانات کم واقعا در شرایط سخت نمی توان کاری انجام داد.

«محسن هاشمی» افزود: در این جلسه مطرح شد که آمادگی تهران در برابر زلزله با قدرت بالاتر از ۶.۵ ریشتر ۱۸ درصد است که این آمار جای تاسف دارد.

هاشمی با بیان اینکه تهران آمادگی ۱۸ درصدی در برابر زلزله ای با قدرت بالاتر از ۶، ۵ ریشتر دارد و این مساله جای تاسف دارد.

وی در ادامه به مساله اسکان و انتخاب استان های معین پایتخت در شرایط بحران اشاره کرد و افزود: این اقدام ارزنده ای است که رها شده است چرا که هیچ رابطه ویژه ای با این استان ها از سوی تهران برقرار نشده و جلسات جداگانه ای با هر استان که وظیفه خود را بداند وجود ندارد.

رییس شورای شهر تهران ادامه داد: اگر قرار است اورژانس، هلال احمر و هر دستگاهی کاری انجام دهد باید در جزوه ای نوشته و مشخص شود.

هاشمی همچنین به عدم نصب سامانه هشدار سریع و لرزه نگارها نیز اشاره کرد و گفت: قرار بود تعداد زیادی از سامانه هشدار سریع و لرزه نگارها در تهران نصب شود که این اتفاق نیفتاد و در شورای شهر هیچ گزارش ویژه ای نداریم که سطح آمادگی در تهران چقدر است.

جلسه ستاد محلی پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهر تهران با حضور اسماعیل نجار، رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، پیروز حناچی شهردار تهران، رضا کرمی محمدی رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و جمعی از مدیران دستگاه های مربوطه در سازمان مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟