کرونا سیلی محکم محیط زیست به صورت بشریت است /  نبود آموزش شهروندی در زمینه تفکیک زباله

زباله / به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، جمع آوری و مدیریت حجم 6800تن زباله در تهران کار آسانی نیست اما تولید این حجم از زباله می تواند مستقیم و غیرمستقیم سلامتی شهروندان را به مخاطره بیندازد. در این میان حیوانات شهری نیز می توانند این مخاطرات را به انسان ها انتقال دهند.

جمال قدوسی، استاد دانشگاه در حوزه محیط زیست در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره مخاطراتی که زباله ها برای حیوانات و در نهایت انسان ایجاد می کند  تاکید کرد: وقتی صحبت از مخاطره می کنیم دو حالت دارد. یکی مخاطره زیست محیطی و دیگری جانوری و گیاهی است. این مخاطرات بر سلامت انسان ها نیز تاثیر می گذارد ونمی توانیم انسان ها را از نظر اکولوژیک مستثنی کنیم.

دفن غیربهداشتی زباله در کرج و زنجان

قدوسی با اشاره به دفن زباله ها افزود: در برخی از روستاها و شهرها زباله ها به صورت بهداشتی دفن نمی شود. دفن زباله در حلقه دره کرج یا در زنجان، بعضی از شهرهای اصفهان و... دیده ام که گوسفندان در زباله ها می چرند. قبل از دفن زباله ها گوسفندان در آن می چرند و در برخی روستاها گاوها نیز از زباله ها تغذیه می کنند. با وجود دستورالعمل های خوبی که در کشور وجود دارد اما به دلیل نبود سیستم و تجهیزات بهداشتی زباله در روستاها دفن بهداشتی زباله انجام نمی شود.

موش ها هنوز هم طاعون را گسترش می دهند

این استاد دانشگاه تاکید کرد: در شهرها اعلام شده است که زباله ها در کیسه به مخازن انداخته شود. سابق زباله ها در کیسه ریخته نمی شد و حیوانات شهری مانند گربه ها به راحتی به زباله های شهری دسترسی داشتند و موش ها که زباله خوار هستند نیز اضافه می شدند. با ریختن زباله ها در کیسه توسط شهروندان و سم پاشی جمعیت موش ها کمی کاهش یافته است. موش می تواند به انسان بیماری انتقال دهد و ناقل طاعون است. اگر موش فردی را گاز بگیرد صد در صد او طاعون خواهد گرفت.

لزوم تفکیک از مبدا پسماندها

قدوسی با بیان این که گربه و سگ شهری را فراموش کنید، گفت: گربه و سگ های خانگی زباله خوار نیستند. انسان ها با سگ و گربه خیابانی زندگی نمی کنند. بعضی از پرنده ها مانند کلاغ و سار نیز زباله خوار هستند. اما گنجشک ها و قمری، کبوتر و... به هیچ عنوان زباله خواری نمی کنند. بنابراین در درون شهر اگر بخواهیم حیوانات شهری زباله ها را نخورند و سلامتی آنها با مشکل روبرو نشود باید پسماند را به درستی جمع آوری و دفن کنیم. در حقیقت باید تفکیک از مبدا انجام شود.

زباله گردها ناقص بیماری هایی مانند کرونا

وی با اشاره به زباله گردها تاکید کرد: منظور از تفکیک از مبدا، تفکیک در خانه است نه تفکیک در مخازن زباله. زباله گردها کیسه ها را پاره می کند تا بازیافتی ها را جمع آوری کند از سوی دیگر وقتی زباله ها از کیسه بیرون می ریزد به راحتی در اختیار حیوانات شهری قرار می گیرد. این زباله گردها نیز باعث شیوع بیماری هایی همچون کرونا هستند. آنها در مخازن زباله به دستکش و ماسک ها دست می زنند و ناقل بیماری های زیادی می شوند.

قدوسی با اشاره به انتقال بیماری از سوی حیوانات، گفت: چیزی که سلامت حیوانات و انسان ها را تهدید می کند، حیواناتی مانند پرندگان، گربه و سگ شهری نیست بلکه حشرات هستند. زباله هایی که از کیسه بیرون می ریزد جایی برای جمع شدن و زندگی سوسک، پشه، مگس، هزارپا و... فراهم می کنند. پشه ها بیماری را به انسان انتقال می دهند. حالا که تفکیک از مبدا انجام نمی شود، شهرداری و نیروی انتظامی باید از زباله گردی پیشگیری کند. در حال حاضر مردم با حشرات زندگی می کنند. یکی از آلوده ترین آلایندگان شهری پسماند است. ممکن است پرندگان زباله خوار باعث شیوع بیشتر بیماری های جهش یافته (مانند کرونا) را افزایش دهند.

جای خالی آموزش تفکیک پسماند

جمال قدوسی در پایان به آموزش شهروندی اشاره کرده و تاکید کرد: در حال حاضر تبلیغات بسیار زیاد است اما فرهنگسازی و آموزش شهروندی در زمینه تفکیک زباله از مبدا وجود ندارد. به نظر من شهرداری ها در این مورد قصور دارد و باید آموزش های وسیعی را در جامعه ارائه کنند. اگر شرایط به همین منوال پیش برود ما شاهد بیماری های عجیب و غریب دیگری روبرو خواهیم شد. پسماند نقش منفی و وحشیانه خود را در محیط زیست به خوبی ایفا می کند و باید قبول کنیم که بیماری کرونا سیلی محکمی است از سوی محیط زیست به صورت انسان هایی است که به آن اهمیت نمی دهند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟