افزایش تورم و نوسان در قیمت دلار در تعطیلی مجلس / برخورد با بازنشستگانی که سرکار هستند

قانون منع به کارگیری بازنشستگان/ به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، اما بیکاری و فقر از دیرباز نقطه ثروت ایران را در چنگال خود گرفته و انگار که این ثروت ملی قرار نیست برای خطه جنوب ایران به جز ریزگرد، فقر، آلودگی محیط زیست و... ارمغان دیگری داشته باشد. وعده ها نیز سال هاست جنوب ایران را نشانه رفته و حالا جوانان با همین وعده هایی که هرگز از مرز شعار فراتر نرفت، ناامید شده اند.

قانونی برای قشری خاص

قانون منع به کارگیری بازنشستگان به تصویب مجلس دهم رسید و به کورسوی امیدی برای جوانان برای رسیدن به اشتغال تبدیل شد اما این قانون برای قشر خاصی بود و به صورت گسترده اجرایی نشد. اجرا نشدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان جوانان را به ورطه بحران ناامیدی کشاند. اما بیکاری و فقر جوانان جنوب ایران را بیشتر می شکند چرا که جنوب بخش اعظم درآمد ایران را با نفت تامین می کند. عبدالله ایزدپناه، نماینده مردم خوزستان در یازدهمین دوره مجلس با اشاره به قانون منع به کارگیری بازنشستگان تاکید کرد: شروع رسمی فعالیت مجلس یازدهم با فاصله انجام شد و در یک ماه گذشته نمایندگان عملا درگیر انتخاب هیئت رئیسه، تایید اعتبارنامه ها، تشکیل کمیسیون ها بودیم.

ورود مجلس به مباحث اقتصادی

وی با بیان این که وزرای دولت نیز روزانه به مجلس آمده و گزارش کار ارائه می دادند، افزود: به عبارت دیگر در این مدت نتوانستیم به برنامه های کاری ورود پیدا کنیم. ولی بعد از حضور در حوزه های انتخابیه، نمایندگان از یکشنبه مجلس وارد برنامه های خود می شود. به نظر من با اتفاقاتی که در چند روز اخیر به ویژه در زمینه تورم و دلار و... رخ داد، مجلس با جدیت به بحث های مهم کشوری ورود می کند.

نامه دیوان محاسبات خوزستان

ایزدپناه گفت: طبق بررسی هایی که طی یک ماه گذشته داشتم مشخص شد که قانون منع بکارگیری بازنشستگان به جز چند مورد اجرایی نشده است. اخیرا دیوان محاسبات در خوزستان طی نامه ای از ادارات خواست که سریع تر این قانون را در دستور کار خود قرار دهند. به عنوان مثال وزارت جهاد کشاورزی استان خوزستان با توجه به این نامه اقدام کردند اما من شاهدم که با وجود نامه دیوان محاسبات هنوز هم ادارات از این قانون پیروی نمی کنند و نیروهای بازنشسته مشغول هستند.

با بازنشستگانی که سرکارند برخورد می کنیم

وی افزود: به طور قطع به یقین مجلس یازدهم در بعد نظارتی ورود پیدا می کنند و مطمئنا تا اجرایی شدن کامل قانون این نظارت را به طور دقیق خواهیم داشت. با استفاده از راهکارهای نظارتی مجلس با کسانی که تخطی می کنند، برابر قانون برخورد می کنیم. هم افرادی که بازنشستگان را به کار می گیرند و هم بازنشستگانی که سرکار باشند، خلاف قانون عمل می کنند و حقوق غیرقانونی دریافت می کنند. با این مسئله با جدیت برخورد می کنیم و در مورد آن کوتاه نمی آییم.

مجلس یازدهم متفاوت است

عبدالله ایزدپناه با اشاره به این که مجلس های گذشته خدمات خود را ارائه کرده اند، تاکید کرد: منکر خدمات آنها نیستیم و نمی گوییم که مجلس های گذشته بد عمل کرده اند. با شناختی که از مجلس فعلی دارم باید بگویم که شرایط به شدت تفاوت کرده است. اولا چهره های اقتصاد دان و صاحب نظر در کمیسیون های مختلف تقسیم شدند. آنها سوابق اجرایی در حد وزیر، استاندار، معاون وزیر و... را دارند بنابراین به کارهای کشور آشنا هستند. این آشنایی یک شاخصه بسیار مهم است. ضمن آن که مجلس تحت نیروهای انقلابی شکل گرفته است. نیروهای انقلابی نیز می دانند که چشم امید مردم بعد از خدا به آنها دوخته شده است. اگر کاری نکنند مردم دلخور می شوند. ما نمی خواهیم که دست و پای خود را در بروکراسی ببندیم، بلکه قرار است با سرعت به کارها سامان دهیم. اتفاقات اقتصادی در چند روز اخیر در حالی رخ داد که مجلس تعطیل بود و نمایندگان در حوزه های انتخابی خود بودند. یکشنبه حتما در کمیسیون تخصصی روی این مسائل بحث کرده و به سرعت تصمیم خواهیم گرفت.

مشکل کشور به دلیل مدیریت است نه تحریم

نماینده مردم در مجلس با اشاره به مشکلات موجود در کشور، گفت: تحریم ها وجود دارد اما بخش عمده به تحریم ها بستگی ندارد، بلکه به مدیریت و برنامه ریزی مربوط است. همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند: "ما باید به درون نگاه کنیم و داشته های خودمان را تقویت کنیم و پرورش دهیم." این که نگاهمان به دست دیگری باشد یک انتظار اشتباهی است. تحریم ها در شرایط موجود بی تاثیر نیست اما نه آنطور که همه مشکلات را منوط به تحریم ها کنیم و دست روی دست بگذاریم.

هفته آینده دنبال تحول در بازار نباشید

وی در پاسخ به این سوال که بنابراین از یکشنبه هفته آینده تحول در بازار را شاهد خواهیم بود؟ گفت: این انتظار زیادی است. کار اقتصادی زیرساخت های خود را نیاز دارد. تلاش می کنیم که با سرعت در تصمیم گیری، تصویب قوانین و... اصلاحاتی را در وضعیت اقتصادی ایجاد کنیم. من نمی گویم هفته دیگر همه چیز حل است.

عبدالله ایزدپناه افزود: مشکل اساسی ما بودجه است. سیستم بودجه ریزی کشور به صورت سنتی و به شیوه قدیمی انجام می شود. در مجلس یازدهم نگاه متفاوتی به بودجه ریزی داریم تا سیستم را به روز کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟