صاحبخانه ها با شکایت مستاجران به دادگاه می روند / افزایش بیش از 25 درصد اجاره ممنوع ! + صوت
حجم ویدیو: 49.36M | مدت زمان ویدیو: 00:06:44

حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا در خصوص اینکه واکنش صاحبخانه ها در برابر دستور رئیس جمهوری در تعیین میزان افزایش اجاره بها چگونه خواهد بود و تا چه میزان این دستور قابلیت اجرایی شدن دارد و کارآمد خواهد بود چنین گفت: اساسا در اقتصاد حرکات دستوری و یا برخورد های قضایی آخرین راهکار است . به عنوان اولین راهکار نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد اما وقتی در شرایط بحرانی و فوری قرار می گیریم در هر نقطه دنیا ممکن است که در حوزه اقتصادی نیز دستورات خاص صادر شود ، چه بسا در کشورهایی که حتی مشکل مسکن هم ندارند مالیات هایی مانند مالیات بر خانه های خالی یا مالیاتی بر عایدی مسکن به عنوان یک عامل بازدارنده تعیین می شود و شده است.

کمک موثر دولت به بازار اجاره بها

با توجه به افسارگریختگی که امسال در بازار اجاره ایجاد شده بود و از آنجا که قیمت اجاره بها را دولت نمی تواند تعیین کند و معذوریت هایی از نظر قانون گذاری دارد و  با توجه به وضعیت کرونایی کشور و شرایط خاص مستاجرین در سال 99 ، معتقدم که اقدام دولت ، حرکت مناسبی بود. هرچند که شاید درصدی خطا در آن وجود داشته باشد. هیچ کاری نیست که بتوان گفت مطلق و درست انجام می شود و راه فرار نخواهد داشت اما مجموعا می تواند یک فضای مناسب برای مستاجران در این شرایط ایجاد کند واز تعیین قیمت هایی که در توان پرداخت اجاره نشین ها نیست ممانعت شود. این تعیین قیمت می تواند به بازار اجاره بها و کنترل آن کمک کند و درصد بالایی از مالکان به حتم در این شرایط به این قانون تمکین خواهند کرد.

دستور اتحادیه مشاوران املاک/ کدرهگیری رایگان است

وی با تاکید بر اینکه در این شرایط نقش مشاوران املاک بسیار مهم است ادامه داد : به همه مشاوران املاک سراسر کشور اعلام می کنم که مکلف بر اجرای این قانون هستند زیرا مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در حکم قانون است و بخشنامه و آئین نامه محسوب نمی شود و لازم الجرا است و هر سه قوه از ظرفیت های خود برای کنترل قیمت اجاره بها استفاده کرده اند لذا همه مشاوران املاک در سراسر کشور مکلف هستند که نسبت به اجرای این قانون اقدام کنند. حتما کد رهگیری دریافت کنند. مستاجران برای دریافت سایر بسته های تشویقی دولت یک امر ضروری است و اگر دولت بخواهد بسته های حمایتی برای مستاجران پرداخت کند که امیدواریم انجام شود داشتن کدرهگیری یکی از اصلی ترین تعیین کننده ها برای دریافت این تسهیلات خواهد بود.

برخورد قاطع با مشاوران املاک متخلف / پروانه کسب متخلفان ابطال می شود

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک خطاب به مشاوران املاک گفت : باید قراردادهایی که تنظیم یا تمدید می کنند کدرهگیری داشته باشد. مردم هم بدانند که کد رهگیری هیچ هزینه ای برای آنان نباید داشته باشد.یعنی مشاور املاک در هر نقطه ای از ایران وقتی قراردادی را تنظیم می کند به محض اینکه کمیسیون و درصد ارزش افزوده کمیسیون از طرفین قرارداد اخذ کرد بابت کدرهگیری حق دریافت هیچ مبلغی حتی یک ریال از طرفین قرارداد ندارد و موظف است که کدرهگیری را اعلام کند و اگر مبلغی را در این خصوص مشاوران املاک دریافت کنند غیرقانونی است و قابلیت پیگیری دارد. طرح اعلام شده مثبت است و از مشاوران املاک نیز درخواست دارم که نهایت سعی در اجرای این قانون داشته باشند .

وی افزود :هر تخلفی در اجرا این قانون از سوی مشاوران املاک صورت بگیرد با قاطعیت تمام با آنها برخورد خواهیم کرد و حتی تا ابطال پروانه کسب پیش خواهیم رفت.

برخورد سه ارگان قضایی با مالکان متخلف

حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص اینکه جدا از مشاوران املاک ، مالکان خانه ها تا چه میزان به این قانون تمکین خواهند کرد بیان داشت : درصدی از مالکان امکان دارد که این قانون را اجرا نکنند با توجه به اینکه مصوبه ستاد مبارزه با کرونا و در حکم قانون است به حتم نهادهای نظارتی همانند سازمان تعزیرات و بازرسی ، قوه قضائیه این اختیار را خواهند داشت که برای کنترل ، ورود کنند.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در مورد اینکه صاحبخانه ها می توانند در این شرایط خانه های خود را اجاره ندهند ، تا چه میزان آمار خانه های خالی افزایش خواهد یافت گفت : مطمئن با توجه به قوانین خانه های خالی ، روند خانه های خالی مسیر نزولی خواهد یافت و برعکس به نظر می رسد که خانه های خالی نیز به سمت بازار می آیند هر چند که برخی از خانه های خالی ، متراژ بالا و آنقدر لوکس و لاکچری هستند که در توان مستاجران دهک متوسط و ضعیف نیستند.

گفتنی است ، رئیس جمهوری سقف افزایش اجاره بها را تعیین کردند و صاحبخانه ها می توانند کمتر از این میزان را در این شرایط برای مستاجران خود در نظر بگیرند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟