کودکانی که با هدف نان آوری زائیده می شوند / پویش صعود، برای رشد کودکان کار
حجم ویدیو: 23.10M | مدت زمان ویدیو: 00:02:41

کودکان کار/ به گزارش خبرنگار رکنا؛ فقر و بزهکاری ، دو کودک بیمار هستند . اگر کسی به آنها رسیدگی نکند، همه چیز را نابود خواهند کرد. این جمله ای است که دیکنز ( نویسنده انگلیسی) در کتاب سرود کریسمس نگاشت. درباره دیکنز گفته شده است که از بیان خاطرات کودکی خود شرمنده بود، بنابراین قالب رمان را برای بیان درونیات و دغدغه های خود انتخاب کرد. دیکنز کودکی 12 ساله بود که به سبب معاش خانواده در کارخانه واکس سازی وارن شاغل شد. این جمله بینشی است که از تجربه های زیسته ی او بیان شده است. دیکنز فقر را فراتر از نداشتن پول درک می کرد.

قشر فقیری که درآمدش را با تمنا کسب کند غرورش را هزینه می کند.علائم این تحقیر شدگی را می توان تا پایان زندگی افراد دید؛ که شقاوت و خصومت با جامعه را در شخصیتشان تثبیت کرده است.

بسیاری از افراد فقر را به گشنگی یا بی خانمانی خلاصه می کنند. اما چالز درک کرد که ماریا بیدنل چرا با او ازدواج نکرد. زیرا او را سخیف تر از طبقه خود می دانست. شاید واژه هایی مانند سخیف را برخی ابراز نکنند. آنها این واژگان را اهانت آمیز می شمارند.اما پرهیز از بیان واقعیات زندگی اقشاری که زیرچرخ روزگار خرد می شوند، اهانت نیست. نیاز واقعی آنان و جامعه مرتفع کردن رنجی است که جامعه به آنان تحمیل می کند. قشر کثیری از جامعه ی انسانی و کشور ایران، در قفس ناامیدی، تحقیرشدگی، محرومیت های اجتماعی، مناسبات بیمار خانوادگی، بی تفاوتی، حسرت و تماشای زندگی دیگران و ... زندانی هستند. این ویژگی ها شکاف ژرف میان جامعه و حاشیه جامعه است. زندانی که روزی خواهد و باید شکند.

بسیاری از این کودکان با هدف نان آوری زائیده می شوند

شاید والدینی که فرزندان خود را در آغوش می گیرند و از کنار کودکان کار عبور می کنند، ندانند که بسیاری از این کودکان با هدف نان آوری زائیده می شوند. کار و درآمد کودکان کار ارتباطی با توانمندی اقتصادی آتیه آنها ندارد. این درآمد در کنار محیط زندگی ناسالم ( به جز موارد استثنا)تنها می تواند امکان بزهکاری را بیشتر کند.

قشر فقیری که درآمدش را با تمنا کسب کند غرورش را هزینه می کند.علائم این تحقیر شدگی را می توان تا پایان زندگی افراد دید؛ که شقاوت و خصومت با جامعه را در شخصیتشان تثبیت کرده است.

ناتوانی جامعه در همدلی با کودکان کار

هرگز جامعه انسانی نتوانسته است همدلی لازم را با کودکان یا انسان های فقیرتر داشته باشد. گویا بذّاتِ انسان، در برتری از دیگران هویت پیدا می کند. وقتی قله این برتری از یک دره دیده شود، خصومت شکل می گیرد. امیدوارم که این گونه اظهارات باعث دلشکستگی افرادی نشود که می توانند در جستجوی خوشبختی حرکت کنند. اما واقعیت، زمین تلخی است که میوه های شیرینی خواهد داشت. و اگر ناگفته و نادیده باقی بمانند، چنان که دیکنز اشاره کرد، همه چیز را نابود می کند. موضوعی که باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که تاریخچه زیست انسان ها ( بویژه خاطرات کودکی و مشقت های احتمالی آن) ، تعیین کننده روحیه و رفتار آنها تا پایان زندگی است.

خشم کودکان چشم از دنیای مفرح برنخواهد داشت

خشم کودکان یا بهت آنها از تفاوت زندگیشان با دیگر همسالانشان، می تواند نادیده گرفته شود، اما هرگز خصومت حاصل از آن، چشم از دنیای مفرح برنخواهد داشت. اگر از این منظر به کودکان کار، خیابان، زباله گرد، مهاجر و تمام اقشاری که آسیب پذیر و ضعیف محسوب می شوند نگاه کنیم ، لازم می نماید تا فراتر از دوران کودکی به اقشار آسیب پذیر( در اینجا کودکان کار) توجه کنیم. نکاتی که در پویش صعود مدنظر قرار گرفته شده است.

پویش صعود فراتر از نوجوانی با کودکان کار همراهی می کند

صعود، پویشی است که سعی دارد با یک صدا کردن سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه کودکان کار، علاوه بر مطالبه خلاءهای موجود در ورزش کودکان در شرایط دشوار، به استعداد یابی و پرورش حرفه‌ای این کودکان بپردازد.

سلیمانی ( یکی از اعضای پویش صعود) می گوید: پویش صعود با همت جمعی از پیشکسوتان ورزشی شکل گرفت.این پویش سال گذشته و همزمان با روز جهانی کار کودک شکل گرفت. کودکانی که برای تیم صعود انتخاب شده اند از بین 22 انجمنی استعدادیابی شده اند که در استان های تهران و البرز ، در زمینه کار کودکان فعالیت می کنند. بسیاری از انجمن های کشور کوشش دارند تا از کودکان کار حمایت کنند. این حمایت ها معیشتی است و با آغاز دوران جوانی کودکان از بین می رود. در این بین پویش صعود، فراتر از نوجوانی با کودکان کار همراهی می کند. در حال حاضر، کودکان کار یا جوانانی که سابقا کودکان کار بودند، در سه رده سنی با حضور مربی حرفه ای بازی می کنند. هدف استعدادیابی و حضور آنها در تیم های برتر کشور است. صعود کاملا مردم نهاد است و هیچ وابستگی دولتی ندارد. هزینه های پویش صعود توسط خیرین تامین می شود و البته فشارهای مالی هم وجود دارد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خبرنگار: علی رحیمی راد

آیا این خبر مفید بود؟