سلامت در دولت دوازدهم از سبد خانوار حذف شد

دولت دوازدهم اغلب ایرانی ها تا بیمار نشوند برای چکاپ اقدام نمی کنند. حتی نمی دانند از چه سنی و چگونه باید چکاپ را شروع کنند. بیمه ها نیز به نظر این شاخص مهم را از خدمات خود حذف کرده اند. در حالی که چکاپ دوره ای می تواند از تشخیص دیرهنگام، پیشرفت بیماری های پنهان و حتی بیماری هایی همچون سرطان و... پیشگیری کند.

محمدمهدی قیامت، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تازه‌های پیشگیری و درمان در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا در مورد چکاپ دوره ای در ایران گفت: چکاپ سن و زمان ندارد. از ابتدای تولد تا آخر عمر باید پرونده سلامتی وجود داشته باشد که هیچ کدام از ایرانیان این پرونده را ندارند. چکاپ سن و زمان ندارد.

ویروس منشا برخی مشکلات مغزی

محمد مهدی قیامت افزود: تمام اقدامات و تجویزهای پزشکی و دندانپزشکی باید در این پرونده درج شود. بسیاری از علائمی مانند تب یا ویروس می تواند منشا بیماری های بعدی باشد. به عنوان مثال بیماری های ویروسی می تواند به مشکلات مغزی تبدیل شود. اخیرا بیماری داشتیم که ویروس گرفته و مشکل مغزی پیدا کرده بود.

سن شروع چکاپ

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تازه‌های پیشگیری و درمان گفت: فیزیولوژیک می گوید که اگر افراد سالم هستند و سابقه بیماری هایی مانند فشار خون و... یا بیماری هایی مانند ژنتیکی مانند سرطان، پروستات و... نداشته باشد بهتر است از سن 45 تا 50 چکاپ کند. مثلا بالای 50 باید کولونوسکوپی انجام شود چون بیماری های روده بزرگ در ایران شایع است.

محمد مهدی قیامت گفت: بالای 45-50 آنتی ژن پروستات باید اندازه گیری شود تا بدخیمی پروستات مشخص شود. زنان نیز باید ماموگرافی کنند. این موارد از واجبات این چکاپ ها بوده در کنار آن بررسی های قلبی، کلیه، کبد و مغزی و... بسیار مهم است.

بیمه های فاسد درمانی در ایران

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تازه‌های پیشگیری و درمان در پاسخ به این سوال که آیا بیمه ها این چکاپ ها را قبول می کنند؟ گفت: در دنیا در حوزه پیشگیری اهمیت بیشتری دارد تا درمان. در آلمان شهروندان باید در زمان های خاص دندان های خود را چک کنند و بیمه نیز هزینه آن را پرداخت می کند. اگر فردی به دندانپزشک مراجعه نکند، جریمه می شوند. متاسفانه بیمه های ایران این پروتکل ها را ندارند و علاوه بر فساد، بیمه ها بی خاصیت نیز هستند. اگر بیماری به پزشک مراجعه کند هزینه فعالیت پزشک را پرداخت نمی کنند هزینه بیمار را هم نمی پردازند. بیمه های تکمیلی نیز برای چکاپ هزینه ای پرداخت نمی کنند.

پزشکان هم پرونده سلامت ندارند

محمد مهدی قیامت با اشاره به این که دولت روی هزینه های سلامت مردم نظارتی ندارد، تاکید کرد: دولت برای درمان چندین برابر هزینه می کند اما برای پیشگیری هزینه ای پرداخت نمی کند. مردم برای سبد درمان پول کنار نمی گذارند. افراد عادی برای پرداخت هزینه سلامت مشکل دارند اما وقتی بیمار می شوند حاضرند هر هزینه ای برای بهبودی می کنند. بنابراین هم عملکرد دولت مشکل دارد و هم مردم. فرهنگ داشتن پرونده پزشکی وجود ندارد. مسئولان، مردم و حتی پزشکان نیز پرونده سلامت نداشتند. بیمه ها باید ساختار درستی داشته باشند که هزینه چکاپ را پرداخت کنند از سوی دیگر باید فرهنگ چکاپ را در جامعه گسترش دهیم.

عوارض فقر در سلامت جامعه

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تازه‌های پیشگیری و درمان افزود: واقعیت این است که سفره مردم هر روز به مدد دولت دوازدهم کوچک و کوچک تر می شود و این باعث شده که مردم از سبد سلامت خود می زند. مثلا تا زمانی که دندان درد یک نفر به حدی غیر قابل تحمل نرسد، به دندانپزشک مراجعه می کند. برای بیماری های دیگر مانند معده درد هم اینطور است. آنقدر این دردها را تحمل می کنند تا تبدیل به سرطان می شود. این اتفاقات جزو عوارض فقر است که متاسفانه هر روز بیشتر می شود. این در حالی است که با یک هزینه کم، این بیماری ها قابل درمان است اما هزینه گزاف درمان به جامعه و منابع کشور تحمیل می شود. این روند هم برای کشور خطرناک است چون منابع صرف سلامت می شود. عوارض مرگ و میر بالاتری هم دارد.

حضور بیمه ها در ساختمان سازی و بورس

محمد مهدی قیامت با اشاره به این که توجه به حوزه پیشگیری و اصلاح ساختار بیمه ها می تواند این روند را اصلاح کند، تاکید کرد: زمانی خاتمی گفت: «این چه بیمه ای است که نه مردم از آن راضی هستند نه بیمه ها از خودشان خوششان می آید، نه دولت از آنها راضی است.» ساختار بیمه ها باید خراب شده و روند و ساختار درست جای آن را بگیرد تا خدمات درستی به مردم ارائه شود. بیمه ها به بنگاه های اقتصادی تبدیل شده اند. بهانه بیمه ها این است که بیمه های درمان زیان ده است بنابراین ما در ساختمان سازی و بورس و... سرمایه گذاری می کنیم. بیمه باید در سلامت هزینه کند ولی ناکارآمد هستند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟