سن ازدواج مناسب در ایران / زنان بزرگتر باشند آمار طلاق بیشتر

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، مسئله ای که در تحقیقباعث تعجب پژوهشگران شد این بود که  بهترین اختلاف سنی برای جلوگیری از طلاق و داشتن یک زندگی مشترک آرام و صمیمی تفاوت سنی یکسال مشخص شد.

امیر هوشنگ مهریار روانشناس خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره این مسئله که اختلاف سنی در ازدواج چقدر باشد بهتر است گفت: اختلاف سنی مسئله مهمی است اما  ممکن است دو نفر 10 سال با یکدیگر اختلاف سنی داشته باشند اما به دلیل اینکه شخصیت هایشان به یکدیگر نزدیک است زندگی خوبی داشته باشند اما همین مسئله نیز وجود دارد که دو نفر اختلاف سنی زیادی ندارند اما به دلیل تفاوت شخصیت دائم با یکدیگر در تنش هستند.

برای تمام دنیا نمی توان یک نسخه نوشت

این روانشناس خانواده ادامه داد: اینکه بگوییم آمار طلاق در بین افرادی که یک سال اختلاف سنی دارند کم است درباره تمام کشورهای جهان صدق نمی کند چراکه ازدواج یک امر اجتماعی بوده و در فرهنگ های مختلف، ارزش ها، قواعد و انتظارات متفاوت با آن همراه است. یعنی اگر مسئله ای در آمریکا باعث موفقیت در زندگی زوجین می شود لزوما در ایران یا هند عملی نیست.

ارزش های همدیگر را بشناسید

روانشناس خانواده با بیان اینکه تحقیقات صورت گرفته در خصوص مسائل اجتماعی حتی اگر علمی نیز باشند باید با احتیاط با آنها برخورد کرد توضیح داد: آنچیزی که در ازدواج اهمیت زیادی دارد شخصیت، هویت، مشترک بودن در بعضی از انتظارات و اطلاعات و همچنین میزان آشنایی آنها به حدی باشد که ارزش های یکدیگر را بپذیرند.

اختلاف سنی با مرد خانواده زیاد نباشد

روانشناس خانواده خاطر نشان کرد: در کل ما باید ببینیم که در هر کشوری ارزش های ازدواج چیست. برای مثال در کشور ما این فرهنگ از قبل وجود داشته که مرد باید سن بالاتری از زن داشته باشد. منتهی اگر این فاصله سنی زیاد باشد بعد از مدتی آسیب زا خواهد بود چرا که مرد بنیه خود را از دست می دهد اما زن هنوز جوان بود و نیازهایش برطرف نمی شود فلذا مشکلاتی ایجاد می شود.

زن بزرگ تر باشد احتمال طلاق بیشتر است

روانشناس خانواده در پاسخ به این سوال که امروز می بینیم که پسرهای جوان به زنانی که از آنها بزرگ تر هستند  میل بیشتری پیدا کرده اند بنابراین آیا تغییر فرهنگی صورت گرفته است تصریح کرد: البته این موضوع در بین جوانان با سن کم وجود دارد که وقتی یک زن 10 سال از خود بزرگتر را می بیند که از شمایل زیبایی دارد و از نظر مالی فرد برخورداری است به او جذب می شود اما این علاقه برای ازدواج نیست. البته گاهی به ازدواج منجر می شود که معمولا به دلیل تفاوت سنی شکست خواهد خورد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟