هر کس بخواهد اقتصاد خانواده را بچرخاند، باید با مفاهیم سواد مالی آشنا شود

به گزارش گروه اجتماعی رکنا،سواد مالی یکی از ضروریات است که در فضای جامعه کنونی جای خالی آن احساس می‌شد. در فرهنگ ایرانی و دینی خانواده بنیان اصلی است و هر اتفاقی که قرار است بیفتد باید از خانواده شروع شود. امروزه ما از سنت‌ها دوره افتاده‌ایم؛ اقتصاد خانواده چیزی جدا از اقتصاد جامعه نبوده و از گذشته وجود داشته است. اقتصاد مساله بسیار مهمی است که خانواده‌ها باید با آن آشنا شوند. در گذشته مساله بورس، ارز، تورم و... به اقتصاد خانواده مرتبط نبوده اما اکنون بسیار مهم است. زیرا ارز که گران می‌شود بر اقتصاد خانواده اثر می‌گذارد. تحریم‌ها هم همین‌طور. سهام عدالت وارد سطح پایین‌دست جامعه می‌شود و خانواده‌ها باید بدانند چگونه با سهم عدالت رفتار کنند. اگر سواد مالی نداشته باشیم دچار مشکل می‌شویم».

در این نشست که روز یکشنبه 28 اردیبهشت‌ماه 1399 برگزار شد، دکتر کمیل رودی مدیر آکادمی هوش مالی و نویسنده کتاب معمار عمارت گفت: «معمار عمارت درباره تدبیر مالی خانواده هست، اما فقط یک کتاب نیست. جوانه یک دانه نهضت سواد آموزی مالی است که سه سال پیش در شرکت دانش‌بنیان پارت آغاز شده است. آغازی است برای توانمندسازی مردم برای مدیریت امور مالی‌شان.

از دوره شکوفایی تمدن اسلامی بوعلی‌ها و خواجه‌نصیرها برای مردم مساله تدبیر منزل را تبیین کرده‌اند. کسانی مانند سعدی که با مردم جامعه سر و کار بسیاری داشته‌اند نیز چنین تعالیمی دارند که: چون دخلت نیست خرج آهسته‌تر کن. اکنون دنیا درس‌هایش را تکرار می‌کند تا ما بیشتر یاد بگیریم. کرونا یک درس به مردم ایران یاد داد که در شرایط بحران چقدر به لحاظ مالی تاب‌آور هستیم؟ این کتاب 6 سرفصل و 127 مفهوم دارد و بخش نخست آن، به زبانی ساده، همه این مفاهیم را به تصویر کشیده است. بخش دوم کتاب نیز ابزارهایی است برای تمرین و جایی است برای اقدام».

همچنین دکتر مریم جلالی، مدرس دانشگاه، برنامه‌ساز رادیو و تلویزیون و پژوهشگر حوزه خانواده در این مراسم گفت: «در فرهنگ ما تابوی فرهنگی اشتباهی به نام اقتصاد وجود دارد. حال آن که اقتصاد از فرهنگ و سیاست و اجتماع جدا نیست. زنان، مدیران تولید خانواده‌ها هستند و این کتاب به درستی به این موضوع پرداخته و توانسته است مهارت را جایگزین دانش کند. چرا که در عصر اطلاعات، پر شده‌ایم از اطلاعات و دانش، و تهی شده‌ایم از توانش و مهارت».

دیگر میهمانان از جلسه عبارت بودند از: دکتر علی رسولی‌زاده مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پارت، دکتر محمدصادق افراسیابی معاون مرکز رسانه‌های دیجیتال و دکتر ایوب دهقان‌کار مدیر موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران.

کتاب «معمار عمارت؛ دفتر حساب مدیران مالی خانواده» به قلم دکتر کمیل رودی مدیر آکادمی هوش مالی توسط انتشارات قدیانی با شمارگان 5000 نسخه و در بهار 99 منتشر شده است.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟