ایران به زودی کیت تست کرونا به جهان صادر می کند / هنوز به مرحله کنترل کروناویروس نرسیده ایم

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی رکنا،  آزمایشگاه های تست کرونا و اعلام نتیجه  افزایش یافته و به همین دلیل آمار ابتلا به کرونا ویروس بیشتر شده است در این بین آمار مبتلایان به کرونا در استان های مختلف  به تفکیک و به طور رسمی از سوی وزارت بهداشت  اعلام نمی شود و نمی توان تحلیل درستی از آمارها و رشد یا کاهش تعداد مبتلایان و وضعیت کنترل و مهار این ویروس داشت. از سوی دیگر وزیر کشور از سیر نزولی شیوع بیماری کرونا خبر می دهد و این سوال پیش می آید که در چه مرحله ای از مهار کروناویروس در ایران قرار داریم؟

کیانوش جهانپور، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در این خصوص به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: نظام و ساختار آزمایشگاهی و تشخیصی در ایران از ابتدای بهمن ماه شکل گرفت و مطالعات و طراحی ساختار آن انجام شد و در حال حاضر 90 آزمایشگاه در سراسر کشور تایید شده برای انجام آزمایش کرونا ویروس هستند.

او افزود: ظرفیت کنونی تست روزانه در کشور 10 هزار تست است و به زودی این به بیش از 20هزار تست روزانه نیز خواهد رسید. هم زمان تولید  کیت آزمایشگاهی شروع شد و حداقل یکی از این تولید کنندگان در روز 70 تا 80 هزار کیت جدید را تولید می کند. به زودی به عنوان کشور صادر کننده کیت آزمایشگاهی تشخیص قطعی کوید 19 نیز تبدیل خواهیم شد.

جهانپور تاکید داشت :بخش عمده ای از کیت های آزمایشگاهی محموله های ارسالی از سازمان جهانی بهداشت و سایر کشورها یا خریداری شده هنوز بر جای خود باقی است. ساختار آزمایشگاهی کشور برای تشخیص کوید 19 در منطقه مثل و مانند ندارد. حتی برخی کشورهای پیشرفته نیز این ساختار را برای مقابله با کوید19 ندارند. مهم ترین دلیل موفقیت علاوه بر نیروهای انسانی غنی و زیرساخت اولیه، این بود که قبل از ورود بیماری و همزمان با طغیان بیماری کرونا در چین مطالعات برای ساختار آزمایشگاهی در ایران شروع شد و ظرفیت های موجود برقرار شد و باعث سرعت در گسترش آزمایشگاه ها در کشور شد.

جهانپور در پاسخ به این سوال که در چه مرحله ای از مهار بیماری هستیم، تاکید کرد: در حال حاضر در مرحله مدیریت بیماری هستیم. فازهای بعد از مدیریت به ترتیب کنترل، مهار و حتی حذف بیماری است. امروز در ابعاد ملی در فاز مدیریت بیماری هستیم. اما در برخی مناطق کشور شاهد نمودار نزولی هستیم. البته محدود است و آن مناطق وارد کنترل بیماری نیز شده اند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟