اجرای قرنطینه سطح سه در ایران

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، شرایط قرنطینه فعلی در استان های ایران  چه فرقی با قرنطینه خانگی مردم در کشورهای دیگر دارد که نام طرح فاصله گذاری اجتماعی به خود گرفته است  سخنگوی ستاد ملی مبارزه به کرونا در پاسخ به این سوالات اینگونه به  خبرنگار رکنا چنین توضیح داد: نکته حائز اهمیت در مورد فاصله گذاری اجتماعی این است که با مشاهده اولین مورد ابتلا به کرونا این فاصله گذاری شروع شد و مدارس و کلاس های دانشگاه ها تعطیل شدند. آنچه که در این هفته در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصویب شد به نوعی تشدید فاصله گذاری اجتماعی و اعمال محدودیت در ترددها و سفرهاست. به همین دلیل موضوع چیزی نیست که از روز گذشته شروع شده باشد. این مصوبه توسعه، تشدید، تمدید و ساماندهی فاصله گذاری اجتماعی بود. تعطیلی مراکز خرید، سالن های نمایش، سینماها، کنسرت ها، نمازهای جمعه، مساجد، تجمع های مذهبی – هنری و... در گذشته اتفاق افتاده بود و این فاصله گذاری، همان سطح سه قرنطینه است.

وی با بیان اینکه قرنطینه هم چیز جدیدی نیست. قرنطینه سطوح مختلف دارد و فقط به حکومت نظامی قرنطینه اتلاق نمی شودادامه داد:  قرنطینه سطح یک برای بیماران، قرنطینه سطح دو برای اطرافیان بیمار و سطح سه قرنطینه (اعمال محدودیت های داوطلبانه در کنار اعمال محدودیت های حاکمیت و دولت) همان اقدامی است که از روزهای اول مشاهده ابتلا به کروناویروس در کشور وجود داشت. آنچه در مورد قرنطینه مدنظر برخی است، با ساختارهای اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور انطباق ندارد، حکومت نظامی است. کشورهایی که این روش را در شروع کردند نتوانستند کاملا به آن پایبند باشند و اغلب نتوانستند در زمان زیاد آن را اجرا کنند.

جهانپور چنین ادامه داد : برخی از کشورها به سطح سه قرنطینه بازگشته اما اعلام رسمی نکرده اند. در برخی کشورهای اروپایی عملا قرنطینه سطح سه اجرا شده است. فاصله گذاری اجتماعی واژه ای نیست که ما بنیان گذاری کنیم. این یک واژه علمی و فنی است و در تمام مقالاتی که در حوزه قرنطینه و مقابله با بیماری های واگیردار وجود دارد از کلمه «فاصله گذاری اجتماعی» استفاده شده است. تصمیمی بود که به درستی از روزهای اول اتخاذ شده و به تدریج به بخش های دیگر تعمیم داده شد.

 

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟