حامد سجادی- معاونت امداد و نجات جمعیت  هلال احمر ایران در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی رکنا از آخرین وضعیت جاری شدن سیل در کشور گفت : بارندگی در سراسر کشور وضعیت خوبی دارد. 15 استان کشور بارندگی مناسبی را شاهد هستند.  هلال احمر از  یک هفته قبل یعنی از 28 اسفند در آماده باش برای مواجه به سیل احتمالی بوده است و تا هشتم فروردین هشدارهای هواشناسی به استان ها، بخصوص استان های غرب و شمال غرب و همچنین جنوب کشور داده شده و نیروها در آماده باش کامل به سر می برند.

وی در ادامه گفت: طرح عملیاتی در بیش از ده استانی که احتمال می دادیم شرایط جوی به آنها آسیب بزند انجام گرفته است. نیازها و کمبودهای آن مناطق تامین شدند. انبارها شارژ شده و نیروها در آماده باش کامل قرار دارند. همچنین خودروهای امدادی منطقه تقویت شده اند . بالگرد در تمام استان هایی که احتمال می دادیم شرایط جوی برای ساکنان مشکلاتی را ایجاد کند مستقر شده است. برای هر کدام از این استان های حساس، یک استان پشتیبان تعیین شده است که بالگرد در آن استان ها نیز مستقر است. با توجه به حضور به موقع و آماده نیروهای امدادی، تاکنون مشکل خاصی وجود ندارد.

جاری شدن سیل در سه استان کشور

وی با بیان اینکه در سه استان کشور ( بوشهر- هرمزگان و کرمان) بیشترین سیلاب ها را تاکنون داشته ایم ادامه داد: در استان بوشهر20 نفر  از هموطنان به دلیل بی توجهی به هشدارها در سیلاب گرفتار شده بودند  که عملیات امداد برای نجات آنان با  موفقیت انجام گرفت. در هرمزگان نیز 15 نفر از افرادی که در سیلاب گرفتار شده بودند از طریق زمینی به منطقه امن منتقل شدند و ده نفر دیگر نیز با بالگرد به مناطق مناسب و دور از سیلاب انتقال یافتند.

روستاهای کرمان در وضعیت قرمز

وی با بیان اینکه شرایط سیل در استان کرمان کمی متفاوت است تاکید داشت: تعدادی از روستاها در استان کرمان در محاصره سیلاب قرار دارند  که عملیات امداد و نجات برای کمک به گرفتار شدگان در سیلاب از طریق امداد هوایی و زمینی در حال انجام است.

5کشته تاکنون

وی در مورد آمار کشته شدگان با سیل تا امروز چهارم فروردین ماه گفت : متاسفانه تاکنون 5 نفر در سیلاب جان باختند که اکثرا به دلیل بی احتیاطی خود بوده است .

 

آیا این خبر مفید بود؟