به خبرنگار اجتماعی گزارش رکنا، هواشناسی اعلام کرد که از بعد ازظهر امروز، سامانه بارشی شمال غرب را تحت تاثیر قرار می دهد؛ بارش ها از آذربایجان غربی آغاز می شود و تا استان‌های واقع در دامنه البرز جنوبی و حوالی آن ادامه می‌یابد.

شدت بارش‌ها در زاگرس مرکزی، جنوب فارس، هرمزگان و جنوب کرمان خواهد بود و کاهش محسوس دما نیز در بیشتر مناطق کشور تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت.

دوشنبه شب در نیمه غربی کشور از میزان ابرها کاسته شده و بارش ها به سمت شمال و شمال شرق کشور ادامه پیدا می‌کند و تا صبح چهارشنبه تداوم خواهد داشت.

براساس این گزارش، ‌ بارش‌ها در این مناطق به صورت برف و باران خواهد بود و ماندگاری هوای سرد را هم خواهیم داشت. طی این مدت، برای مناطق کوهستانی سردسیر، کولاک برف و کاهش دید افقی پیش بینی می‌شود.

همچنین از روز یکشنبه دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان مواج و متلاطم خواهد شد و در خصوص احتمال سیلاب و بالا آمدن آب رودخانه ها، آبگرفتگی معابر شهری و اختلال در تردد جاده های مواصلاتی و لغزندگی جاده‌های کوهستانی نیز از سوی سازمان هواشناسی اخطاریه صادر شده است.

این کارشناس هواشناسی در خصوص وضعیت هوای تهران نیز پیش بینی کرد که تهران فردا شاهد بارش پراکنده باشد و یکشنبه نیز رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید را خواهیم داشت.

محمد حسین کبادی مسئول تیم امداد نجات کوهستان و دریا  جمعیت هلال احمر ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره این مسئله که هشدارهای هواشناسی آیا حاکی از رخ دادن سیلی همچون فروردین گذشته  است بیان کرد: امسال به دلیل شرایط خاص کرونا با رعایت مباحث ایمنی بحث غربالگری را نیز مد نظر داریم وقوع سیل نیز وابسته به پیش بینی ها است که در این زمینه تمام ظرفیت جمعیت هلال احمر در کشور برای پاسخگویی به نیاز مردم در صورت رخ دادن حادثه ای آماده است.

وی ادامه داد: در جلسه ای که صبح امروز  به  ریاست همتی رییس جمعیت هلال احمر برگزار شد تمام استان هایی که احتمال جاری شدن سیل در آنها وجود دارد  تامین شده و نیروهای هلال احمر آماده پاسخگویی به شهروندانی که درگیر سیل احتمالی می شوند هستند و برای کمک در شرایط آماده قرار دارند.

کبادی در پاسخ به این سوال که که آیا امکان بروز سیلی همچون  سال گذشته و با همان میزان خسارت  وجود دارد مطرح کرد: این مسئله باید از طریق داده های هواشناسی بررسی شود.

او در پایان با بیان اینکه حال با معضل کرونا نیز درگیر هستیم و اگر سیل بیایید مشکل دوچندان می شود و کنترل کرونا سختر چه برنامه های  عملیاتی در این خصوص انجام گرفته است گفت : با تمام ظرفیت خود آماده هستیم تا با  توجه به شرایط کرونایی که در حال  حاضر وجود دارد سیل احتمالی را نیز کنترل کنیم  اما نیاز است تا رسانه ها هشدارها را نسبت به هشدارهای هواشناسی به مردم منتقل کنند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟