به گزارش گروه اجتماعی رکنا، این روزها کرونا وحشتی در جامعه ایران به وجود آورد. سوداگران موادشوینده، ماسک و موادضدعفونی کننده از یک سو، آمارهای ضد و نقیض منتشر شده در فضای مجازی از سوی دیگر اذهان عمومی را نشانه رفته و روان مردم را با تنش روبرو کرده است. امروز علی ربیعی، سخنگوی دولت و ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای رفع ابهاماتی که در جامعه وجود دارد پس از جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران حاضر شده و پاسخگوی سوالات آنها بودند.

ربیعی سخنگوی دولت گفت: از احزاب سیاسی و... می خواهیم که سیاسی کردن موضوع کرونا بپرهیزند و از مردم می خواهیم که همراهی با نظام سلامت ایران را بیش از هر دوره دیگر در زندگی روزمره قرار دهند. امروزه شاهد سوداگری های تلخ در خصوص لوازم بهداشتی مورد نیاز مردم نیز هستیم. در این شرایط باید همه چیز را در اختیار همدیگر بگذاریم. وزیر صمت از سوی دولت برای تامین موادشوینده مسئولیت گرفت خوشبختانه در زمینه شوینده ها و لوازم ضدعفونی کننده مشکلی نداریم و چند خط تولید جدید اضافه شده است. خطوط صنایع به سمت شوینده ها و ضدعفونی تغییر جهت داده اند و به هیچ وجه در مواداولیه کمبود نداریم. در ماسک نیز بنا بر توصیه وزیر بهداشت از مراکز بهداشت و درمان به صورت گسترده ای صورت می گیرد.

حریرچی با اشاره به این که اعلام می کنند  آمار کشته شدگان کرونا در قم به 50 نفر رسیده است، گفت: به اعلام رسانه های خارجی در مورد آمار کرونا درایران پاسخ نمی دهم اما با نامه رسمی و محرمانه به ما اسامی را اعلام کنند. اگر نصف و حتی یک چهارم این تعداد در قم فوت شده باشند من استعفا می دهم. به آمار خود اطمینان داریم. با قرنطینه موافق نیستیم چرا که این روش به قبل جنگ جهانی اول برمی گردد و چینی ها نیز از قرنطینه انجام شده راضی نیستند. به دقت محاسبه و آزمایش و تحلیل می کنیم و می دانیم هر تصمیم ما چه آثاری را در پی دارد. اگر قم را 10 روز تعطیل کنیم، آنها به شهرهای دیگر می روند و بیماری بیشتر شیوع پیدا می کند.

80 درصد بیماران کرونا باید در خانه مراقبت شوند

او افزود: مردم عادی احتیاجی به ماسک ندارند. 80درصد بیماران کرونا باید در خانه مراقبت شوند. اگر کسی در خانه از این بیماران نگهداری می کند و مراقبین بیمارستان باید ماسک استفاده کند. افرادی که علائم حاد بیماری سرماخوردگی را دارند باید ماسک استفاده کنند. مصرف ما پیش بینی شده بود ولی گله داریم در شرایط سخت، برخی دنبال سود چند برابر (حتی 10برابر) هستند. در قم در مراکز بهداشتی و خانه به خانه به مردم تحویل می دهیم. در این شرایط مردم تمایل به ذخیره سازی دارند. سال گذشته (بهار 97) بعضی از داروها در عرض یک ماه به اندازه مصرف یکسال فروش رفت و به تعدادی دارو نرسید. پاییز و زمستان که نزدیک به گذشتن تاریخ این داروها بود، مراجعه به داروخانه ها برای پس دادن دارو افزایش یافت.

جانباختگان طبق پروتکل خاکسپاری می شوند

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد دفن کشته شدگان کروناویروس گفت: سازمان جهانی بهداشت پروتکل مشخصی در این مورد ارائه کرده که جنس تابوت، موادی که روی جسد ریخته می شود، عمق زمین، اطراف خاک با چه ترکیبی ریخته شود را مشخص کرده است.

90 درصد علائم آنفولانزا و کرونا یکی است

حریرچی تاکید کرد: 80درصد کرونا مثبت با اقداماتی مانند مصرف مایعات و غذای مغزی، ویتامین C و... بهبود می یابند و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند. درصد مابقی هم ممکن است تحت نظر قرار گیرند یا احتمال دارد بستری شوند. کسی که می داند سرما خورده است از کرونا می ترسد و درخواست بستری شدن در بیمارستان دارند. بیمارستان عفونی ترین مکان دنیاست. حتی المقدور برای اثربخشی بیشتر مراقبت در منزل است. 90درصد علائم سرما خوردگی، آنفولانزا و کرونا ویروس مانند یکدیگر هستند.

وی با اشاره به این که با فوت اولین فرد در قم متوجه ورود کرونا شدیم، افزود: وقتی به دکتر نمکی اطلاع دادند که یک مریض به دلیل کرونا در قم فوت کرده است، به سرعت این خبر رسانه ای شد و این اطلاع رسانی باعث شد که افرادی که علائم سرما خوردگی و آنفولانزا را داشتند مشکوک به کرونا باشند و از آنها تست گرفته شد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟