به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی رکنا، ۲۰۱۲ زن در خانه‌های امن بهزیستی پذیرش شده اند. خشونت علیه این زنان بیشتر در زمینه ضرب و شتم بوده است. در ۶ ماهه ابتدای سال جاری ۵۹۱ نفر را در مراکز شبانه‌روزی دولتی در قالب خانه‌های امن پذیرش شده اند. همچنین در این مدت هزار و ۴۲۱ نفر از زنان در معرض خشونت خانگی در مراکز غیردولتی پذیرش شده‌اند.

سواد مانع خشونت دیدن نمی شود

محمود علی گو، در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، تاکید کرد: حدود 82 تا 83 درصد زنانی که خشونت می بینند زیر دیپلم هستند. سواد باعث نمی شود که زنان کمتر مورد خشونت قرار گیرند اما تحصیلات به گفتگو کمک می کند و سطح ایمن سازی زنان بالاتر برده و به صورت اتوماتیک سطح خشونت را کاهش می دهد.

تماشاگران خشونت خود رفتار خشونت آمیز خواهند داشت

او با اشاره به تاثیر روش های تعامل در خشونت های خانگی افزود: باید به نوجوانان در مورد خشونت های خانگی آموزش داد. با بررسی فرآیندها و دلایل خشونت، تجربه زیستی افراد حائز اهمیت است. کسانی که در نوجوانی شاهد خشونت علیه مادر یا اعضای خانواده بوده طبیعتا خشونت برایش عادی سازی شده و بخشی از بافت زیستی او می شود. به همین دلیل فکر می کنیم آموزش در دوران نوجوانی می تواند در کاهش خشونت به ویژه خشونت خانگی تاثیر به سزایی داشته باشد.

تعامل بدون خشونت آموزش داده نشده است

سرپرست دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: خشونت ها به دلایل خیلی ساده ای شکل می گیرد. به عنوان مثال فشارهای عمومی باعث بروز بددهنی می شود. اگر شخصی توانایی گفتگو کردن داشته باشد، به جای فحش به گفتگو روی آورده با ادبیات متفاوتی صحبت می کند.

علی گو با بیان این که خشونت نکردن یک موضوع فطری است و همه می دانند نباید خشونت کنند، افزود: مسئله این است که روش های تعامل بدون خشونت آموزش داده نشده است. روش های تعامل در کجا آموزش داده می شود؟ در مدارس و... این روش ها آموزش داده می شود؟ بخش اعظم گلوگاه های حل مسئله در ساختار نظام آموزش و پرورش ما خفته است. اگر در نوجوانی که دوره هویت یابی است موضوعات اینچنینی حل شود، در فرآیند ادامه زیست جامعه مسئله خشونت را به طور عمومی نخواهیم دید. برنامه های آموزشی در حوزه خشونت باید به پیوست های اجتماعی و فرهنگی تبدیل شود.

مرد آزاری محدود

او با اشاره به این که اصولا زنان آسیب پذیری بالاتری نسبت به مردان دارند، تاکید کرد: این بدان معنا نیست که مردان خشونت خانگی نمی بینند. ما گزارش والد آزاری، سالمند آزاری و... نیز داریم اما محدود است، اما خشونت خانگی زنان آمار بیشتری دارد.

سرپرست دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور افزود: در سال گذشته تعداد مراکز و خدمات سیار حوزه اورژانس اجتماعی را افزایش دادیم. با این توسعه خدمات حدودا 2درصد مراجعین افزایش پیدا کرد. این نشان می دهد که هر چقدر آگاهی و در دسترس بودن خدمات اجتماعی بیشتر باشد، فرآیند توجه به حل خشونت خانگی افزایش می یابد. برای این توسعه اورژانس اجتماعی نیازمند همکاری مجلس، سازمان برنامه و بودجه و... هستیم و فرایند این افزایش توسعه هزینه بسیار بالایی دارد.

نگهداری 4 ماهه زنان در خانه های امن

وی با اشاره به نگهداری زنان در خانه های امن، گفت: در خانه های امن می توانیم 4 ماه زنان را نگهداریم. با نظر تیم تخصصی می توانیم این 4 ماه را یک دوره تمدید کنیم. اگر شرایط بحرانی بوده و بازگشت به خانه امنیت جانی او در خطر می افتد، این دو دوره قابل تمدید است. پذیرش و ترخیص در خانه امن صرفا با نظر قاضی صورت می گیرد.

علی گو با اشاره به توانمندسازی زنان حاضر در خانه های امن، تاکید کرد: ما سه دوره توانمندسازی زنان را در دستور کار قرار داده ایم. در دوره کوتاه مدت سعی می کنیم فرد را به مرحله خودایمن سازی برسانیم. ما در برنامه میان مدت توانمندسازی اشتغال زنان را پیگیری می کنیم. در برنامه بلندمدت سعی می کنیم زنان زندگی مجدد را آغاز کنند و به بافت زیستی خود بازگردند.

خبرنگار: پریسا هاشمی

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟