حجم ویدیو: 615.10K | مدت زمان ویدیو: 00:00:19

به گزارش گروه اجتماعی رکنا، باز هم در فصل سرما حریق به دامن جنگل های شمال ایران در خطه گیلان چنگ انداخته است. سرهنگ محمد قربانی لرد، در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا به بررسی این آتش سوزی های پراکنده پرداخته و تاکید کرد: افزایش دمایی که در سه چهار روز همراه با وزش باد در استان، از پنجشنبه حریق ها در سطح استان و 52 نقطه در 13 شهرستان حریق شروع شد. بیشتر حریق ها در جنگل ها رخ داده است. 99درصد این حریق ها سطحی بودند اما در منطقه کوه کن واقع در رودبار تا شب گذشته نیز حریق داشتیم و گفته شد که برخی از نهال ها آسیب دیده اند. هنوز این حریق کارشناسی نشده و نمی دانیم که سطحی بوده یا زیرساخت ها نیز با مشکل روبرو شده است.

وی با اشاره به این که حریق در تمام نقاط به جز 4 نقطه مهار شده است، افزود: حریق در دو نقطه رودبار و دو نقطه در سیاهکل در حال مهار است. با توجه به این که ورزش باد نداریم و هوا سرد است، تا پایان امروز 4 حریق نیز مهار خواهد شد.

سرهنگ قربانی لرد با بیان این که وضعیت جوی قابل پیش بینی است و نمی توانیم برای سال آتی برنامه ریزی کنیم، گفت: در دی ماه چند روز متوالی بیشترین حریق (93 مورد،) را در سطح استان داشتیم.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان گیلان درباره نیروهای فعال در منابع طبیعی تاکید کرد: در حال حاضر 700نیرو داریم و در زمان حریق تمام کارکنان منابع طبیعی در سطح استان آماده باش هستند. با توجه به پیش بینی هواشناسی 48ساعت قبل هوشیار و آماده بودیم. دستگاه های امدادی مانند هلال احمر، بسیج، نیروی انتظامی و آتش نشانی نیز به این موضوع ورود کرده اند. ما حریق هایی داشتیم در 1000متر اطفا شده است. البته در برخی مناطق صعب العبور مانند کوه کن رودبار، با نیروهای انسانی مجبور به اطفا حریق هستیم.

سرهنگ قربانی لرد با اشاره به کمبود تجهیزات گفت: در سطح کلان کشوری باید در مورد این کمبود تجهیزات تصمیم گیری شود. در حال حاضر ما نیاز به پهباد داریم که بهتر بتوانیم حریق را اطفا کنیم. تجهیزات و امکانات در سطح استان کم است و هنوز برآوردمالی برای این کمبود نداشتیم. ضمن آن که پس از اطفا حریق ها کارشناسان را در سطح شهرستان اعزام می شود و برآورد حریق را انجام می دهند.

خبرنگار: پریسا هاشمی

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟