حجم ویدیو: 19.08M | مدت زمان ویدیو: 00:02:06

به گزارش خبرنگار رکنا به منطقه سیل زده سیستان و بلوچستان، ساکنان منطقه فقیرنشین سیستان و بلوچستان به زودی  فقیر تر خواهند شد.امروز که اول بهمن ماه سال 98 است، سیل در سیستان و بلوچستان  تمام شده است، تمام شدنی به این معنا که، دیگر باران  سیل آسا نمی بارد  اما مشکلات سیلابی همچنان هست و شواهد نشانگر این است که در روزهای آینده سونامی بحران های پس از سیل، سیستان و بلوچستان را در برخواهد گرفت.

خانه های فاضلابی سیستان

فقر سلامت، در روزهای نه چندان دور آینده ، بیشتر از قبل منطقه سیستان و بلوچستان را در برخواهد گرفت. خانه های منطقه غرق در فاضلاب شده اند و حشرات موذی، ثانیه ای زنان و مردان و کودکان منطقه  را ترک نمی کنند.

وقوع چنین سیلی از قبل ، پیش بینی نشده بود و  ورودی های فاضلاب شهری، تنها قادر است دبی محدودی را پذیرش کند ، اکنون ، حجم آبی که با سیلاب جاری شده ، خیلی بیشتر از توانایی ورودی فاضلاب ها است ، لوله های  فاضلاب هم ،  همه جا هست ، حتی در قلب خانه ها  و مازاد گنجایش فاضلاب از وسط خانه و زندگی مردم بیرون می زند. دراصل آبی که خانه های مردم را در برگرفته از لوله های فاضلاب منازل بیرون زده است. اگر لوله های فاضلاب را هم  ببندند تمام شهر مرداب می شود اگر نبندند از وسط خانه ها بیرون می زند.

زمین شیب دار و چرخه دوار امداد رسانی

مشکل دیگر نوع خاک و شیب منطقه است . نیروهای امدادی و خود مردم دست به  دست هم داده اند تا  آب سیلاب را به نحوی از محدوده زندگی ساکنان دور کنند و به نقطه ای دیگر منتقل می کنند ولی به خاطر نوع خاک و شیب زمین، آب دوباره به نوعی بر می گردد، بدین ترتیب نوع تخلیه آب نیز خود به بحرانی تبدیل شده است و سرعت ساماندهی بعد از سیل را سخت کرده است.

حمله بحران بهداشتی به سیستان و بلوچستان بعد از سیل

این روزها در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان قدم زدن آسان نیست. تمام شهر پرشده از پشه و در مناطقی از شهر آنچنان موج حضور حشرات موذی آزار دهنده است  که توان انسان را ساقط می کند.  گذشته از حضور آزاردهنده این حشرات ، بیمازی زا  و گسترش دهنده بیماری خواهند بود و اپیدمی از بیماری های مختلف را ایجاد می کنند. نیروهای امدادی حاضر در منطقه ، زمانی محدود را برای تخلیه آب دارند و بعد از آن به حتم  سیلاب به گنداب تبدیل می شود و این وضعیت کنونی ، اشاره مستقیم به آسیب های ثانویه سیل دارد که در حال شکل گیری در سیستان و بلوچستان هستند.

چقدر کمبود نیروی امدادی وجود دارد

وضعیت سیستان به شکلی است که به نظر تنها به نیروهای امدادی فعلی نیاز نیست و اوج بحران در هفته های آینده خود را نشان می دهد.

نیروهای امدادی از هلال احمر گرفته تا آتش نشانان و ارتش و ... همه و همه در حال کمک رسانی اولیه برای جمع آوری و سرو سامان دادن به اوضاع بعد از وقوع سیل هستند اما  به نظر تا یک هفته آینده  وظایف امدادرسانان فوری تمام می شود و دیگر وقت ورود نیروهای امدادی دوم است .

در آن زمان ،حضور نیروهای  وزارت بهداشت و  وزارت آموزش و پرورش  بیشتر قابل توجه است. تنها در منطقه کنارک سیستان و بلوچستان 8 مدرسه به طور کامل تخریب شده است و نزدیک  به 30 مدرسه نیاز به تعمیرات اساسی دارد.

مرمت گران میراث فرهنگی به سیستان و بلوچستان بیایند

با وقوع سیل ،بسیاری از مناطق گردشگری سیستان و بلوچستان دچار آسیب جدی وغیرقابل استفاده شده اند .گذشته از آن سلامت منطقه وارد مرحله ای شده است که گردشگران به سختی به انتخاب سیستان و بلوچستان برسند. وزارت گردشگری باید هر چه زودتر برای ساماندهی این اوضاع وارد منطقه شده و قبل از ویرانی کامل شرایط گردشگری ، فکری به حال اوضاع ایجاد شده داشته باشد.

بحران اعتیاد

اعتیاد در منطقه، بحران جدی است که از پیش از سیلاب هم بوده است. اکثریت مردان اعتیاد دارندحتی زنان . قاچاقچی بودن در سیستان وبلوچستان  آنچنان شغل سیاهی نیست. یا قاچاق سوخت یا لباس و یا مواد مخدر ، البته شاید چاره ای برایشان نمانده است . وقتی زندگی در فقر غرق می شود برای بقای خود و خانواده مسیرهای نادرست خودنمایی می کند که به حتم قاچاقچی شدن این افراد به خواست خود نبوده و اجبار نقش مهمی در انتخاب این وضعیت کسب درآمد داشته است .

سیل زمین های کشاورزی  را برد و کشاورزی نابود شد

اینجا سیستان و بلوچستان است . یک هفته پس باران سیل آسا و ویران کننده ،سیل زمین های کشاورزان  را با خود برد. احشام را بی جان کرد و هر آنچه از بقایای احشام هم مانده  در وضعیت بحرانی قرار دارند و می توان  گفت که حتی احشام نیز با سیل فقیر تر شده و ناتوانی جسمی از سر و روی آنها نیز می بارد.

سیل همچون سونامی بر منطقه وارد شده و صیادی را نیز تحت شعاع قرار داده است. وضعیت کشاورزی ، صیادی ، دامداری و سلامت احشام منطقه سیستان و بلوچستان معضلی است که به زودی بحران آن بیشتر مطرح خواهد شد و آن زمان است که باید برای توصیف وضعیت  سیستان و بلوچستان فقیر قبل از سیل ، کلمه تلخ تر از فقر یافت. اینجا سیستان و بلوچستان است و صدای فقر به زودی به فریاد می رسد.

 

آیا این خبر مفید بود؟