به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، سهمیه بندی و رشد نرخ بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز، روز 24 آبان ماه براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه صورت گرفت که به دلیل عدم گفت‌وگوی بموقع با مردم و اطلاع رسانی این مسئله، شوک بزرگی به جامعه وارد کرد که در نهایت باعث شروع اعتراضات شد.

نکته ای که در تصاویر منتشر شده  از اعتراضات به صورت ملموس دیده می‌شد، حضور جوانان زیر 30 سال در تجمعات بود که می‌توان عمده دلیل حضور این جوانان را بیکاری، وضعیت بد معیشتی و ناامیدی از آینده آنها دانست.

حضور جوانان در اعتراض به تصمیمات اقتصادی  کشور ، پیام هایی برای دولتمردان و سیاستمداران کشور دارد . درخصوص حرف های اصلی معترضان برای دولت مردان و احزاب با سعید شریعتی، فعال سیاسی اصلاح طلب به گفت‌وگو نشستیم.

پیوندهای جوانان با حاکمیت از دست رفته است

سعید شریعتی به خبرنگار رکنا گفت: حاکمیت به هردلیلی پیوند های خود را با طبقه سِنی جوانان  از دست داده و وضعیت درآمدی و معیشتی خوبی را برای آنها به وجود نیاورده است. حجم گسترده اعتراض در  سطوح طبقه اجتماعی، اقتصادی و سنی را که جمع می‌کنیم، نشان می‌دهد میان حاکمیت و این طبقه ارتباط گفتمانی و دیالوگ برقرار نیست و این حجم از عصبانیت، برافروختگی و در عین حال وندالیسم را می‌توان مشاهده کرد. متاسفانه حکومت نفوذ و تاثیر خود را در این گروه سنی  از دست داده است.

شریعتی افزود: طبیعی است که بخش بزرگی از ارتباط و گفت‌وگو می‌توانست در یک فرایند توسط جامعه مدنی، احزاب، گروه های فکری، سیاسی و اجتماعی شکل بگیرد و مانند همه کشورهای دنیا، ساز و کارهای سیاسی و اجتماعی در قالب نهاد های مدنی تشکیل شود که از یک طرف مسئولیت این نهادها بر دست این طبقات است و از طرف دیگر این نهاد ها با حکومت مرتبط هستند و در واقع به شکل ضربه گیر عمل می‌کنند. جامعه ما از این معنا تقریبا تهی شده و به همین دلیل مشکلاتی که وجود دارد به این صورت بروز می‌کند.

تحقیر در برابر عصبانیت تبدیل به کینه می شود

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه تا قبل از اعتراضات، با  نسل جوان که عموما متولد دهه 70 هستند تجربه هایی با لولاهای جدی فکری، اعتقادی  یا تجربه های مشترک تاریخی سیاسی، اجتماعی وجود داشت  اظهار کرد: متاسفانه تجربه های موفقی برای وضعیتی که با آن روبرو هستیم وجود ندارد تا ما بگوییم، با محوریت آن رخدادها یا تجارب مشترک، یک  هم پیوستگی در این نسل اتفاق افتاده است. به همین دلیل واکنش های عجیبی نسبت به این نسل انجام می دهیم. بلافاصله با دستگیر کردن، بازداشت و زدن انگ آشوبگر، تخریبچی و اغتشاشگر مواجه می‌شویم و عصبانیت این افراد را با تحقیر جواب می‌دهیم. باید بدانیم تحقیر دربرابر عصبانیت تبدیل به عقده و کینه خواهد شد.

سعید شریعتی در خصوص  سکوت  بزرگان اصلاح طلب در برابر اعتراضات مردمی و بخصوص اعتراضات نسل جوان کشور  تصریح کرد: اصلاح طلبان حرف های خود را زده اند .  از قبل بزرگان اصلاحات و احزاب اصلاح طلب پدیده ها را پیش بینی کرده و راجع به آنها گفته اند حال این واقعه اتفاق افتاده و شخص یا شخصیتی ممکن است به هر دلیل ترجیح داده باشد تا به این ماجرا ورود نکند.

سکوت خاتمی «کنش سیاسی» است!

وی در خصوص سکوت  سید محمد خاتمی در هفته های گذشته که تعجب قشر جوان و حامیان اصلاحات را در بر داشت چنین  گفت: آقای خاتمی یک سیاستمدار است که می‌داند کجا باید حرف بزند و منتظر اجازه این و آن نیستند. حتما  تحلیلی پشت سکوت ایشان است که باید تحلیل کرد. نمی‌شود یک سیاستمدار را وادار به  حرف زدن کرد.   سکوت آقای خاتمی یا اصلاح طلبان در مقاطع خاص یک کنش سیاسی است و باید راجع به آن فکر کرد که این سکوت ها معنا دار است یا نیست.

سال 88 هشدار چنین اعتراض هایی داده شده بود

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: آیا یک فرد سیاسی باید همیشه حرف بزند؟  البته که در مواقعی نیز سکوت پیام خاصی خواهد داشت. نمی‌خواهم آقای خاتمی را تحلیل یا توجیه بکنم اما به هر حال پدیده ای که رخ داده، پیش بینی ناپذیر نبوده است ، از مدت ها پیش هشدار داده شده بود . از سال 88 گفته ایم  که اگر  از طبقه متوسط عبور کنیم، معترضین بعدی در غیاب طبقه متوسط، طبقه فرودست خواهند بود و با جلوه های خشن اعتراض مواجه و هچنین نارضایتی ها نیز عمق، گسترش و بسط پیدا خواهد کرد.

در اتفاق هایی که رخ داده است، موضوع فقط اصلاح طلبی نیست! بلکه از دایره گرایش های سیاسی خارج است. به هر دلیلی، شهروندی عصبانی شده و داد زده است! این که با گلوله جواب آن را بدهیم، معلوم است که هر انسانی به نحوه برخورد   منتقد است.

روحانی پلان B برای کشور ندارد

وی در پاسخ به این سوال که  تصمیماتی که در حوزه اقتصاد کشور و در خصوص بنزین گرفته شده، وضعیت معیشتی قشر متوسط و فرودست را  به چه سمتی می برد و  چه تغییراتی را شاهد خواهیم بود  بیان کرد:دولت سالانه 350 هزار میلیارد تومان برای بنزین یارانه تخصیص می‌داده که به صورت یارانه پنهان بود. این نوع اصلاح حداکثر 10 درصد از یارانه پنهان را حذف کرده است. یعنی کل عواید دولت از اصلاح قیمت بنزین در خانه پر 38 هزار میلیارد تومان به صورت سالانه است که اگر امسال تحقق پیدا بکند، 7 الی 8 هزار میلیارد تومان، دولت در عدم پرداخت یارانه به بنزین صرفه جویی می‌کند. اگر دولت بتواند بازار پیدا کند تا مقداری از محل صرفه جویی در مصرف را استفاده بکند رقمی نیز می‌تواند عایدی بدست بیاورد.

شریعتی افزود: به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ما 1300 میلیارد تومان یارانه پنهان در اقتصاد داریم. این عدد بسیار بزرگی است. سطح معیشتی جامعه متکی به چنین یارانه هایی است. ارقام یارانه ها نشان می‌دهد که ملت از جیب می‌خورند که دلایل آن سیاست خارجی، تحریم، نامردی ترامپ، عدم فرهنگ کار و تولید در کشور و هزار و یک بحث است. فلذا معتقدم که این تصمیمات به چنین شیوه هایی تاثیر چندانی ندارد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پایان اذعان کرد: دولت برای  تصمیم بالا بردن نرخ بنزین  ناگزیر بود چرا که راه حل دیگری برای مسائل ندارد. دولتی که در سال 98 برای بودجه خود پیش بینی کرده است که روزانه یک میلیون و نیم بشکه نفت بفروشد و تحقق آن در 9 ماهه سال 98 کم تر از 400 هزار بشکه بوده است؛ نشان می‌دهد که کار، تولید و صادرات ضربه بخورد. هر تصمیم دولت ممکن است تورم را افزایش بدهد و اکنون اصلا موقعیت تصمیم گیری نیست. هیچ پلان B ای وجود ندارد و باید کاری کنیم که پلان A درد کمتری داشته باشد و بی عقلی، بی تدبیری و عدم پختگی و تجربه یا اعتماد به سقف بعضی از دست اندرکاران که فکر می‌کنند همه کارها را بلد هستند مشکلات ما را اضافه نکند. آقای روحانی اگر پلان B در اختیار داشت حتما آن را انتخاب می کرد.

 

 

خبرنگار: علی چاهه

آیا این خبر مفید بود؟