به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی رکنا، این اعضای شورای شهر پایتخت هستند که شهرداران را انتخاب می کنند. از سوی دیگر طبق قانون اعضای شورای شهر تهران اجازه دخالت در انتصاب معاونان و مدیران شهری را ندارند. اما پس از تکیه زدن پیروز حناچی بر مسند شهرداری، انتصابات با مخالفت هایی روبرو شد و حتی محسن هاشمی در صحن علنی شورای شهر تهران برای اولین بار از رای اعتماد اعضای شورای شهر  به معاونان شهردار سخن گفت. مصوبه ای مبنی بر رای اعتماد اعضای شورای شهر به معاونان از دوره اول شورای شهر تهران برجا مانده است اما این ارثیه اولین پارلمان شهری می تواند هیاهوی لابی برای انتخاب معاونان را در شورای شهر به پا کند.

محسن هاشمی به خبرنگار رکنا گفت : «ابراهیم امینی، نائب رئیس شورای شهر در هم اندیشی به مصوبه ای رای اعتما اعضای شورای شهر تهران به معاونان شهردار اشاره کرده است.» ابراهیم امینی در پاسخ به این سوال که اگر رای به معاونان شهردار قانونی است چرا به اجرا در نمی آید؟ گفت: مصوبه ای از شورای اول در خصوص رای اعتماد به معاونان، شهرداران مناطق، روسای سازمان ها، موسسات و شرکت ها وجود دارد ولی متاسفانه به مرحله اجرا نرسیده است. در برخی جلسات شورای شهر در مورد رای اعتماد صحبت کردیم. اگر نظر اکثریت به اخذ رای اعتماد باشد، می توان مجدد طرحی را در شورای شهر تهران مطرح کرد و براساس آن عمل شود.»

از سوی دیگر مرتضی الویری، رئیس شورای عالی استانها در پاسخ به این سوال که آیا شهردار باید معاونان خود را برای اخذ رای اعتماد به شورا معرفی کند یا خیر به رکنا گفت: از زمانی که من شهردار بودم تاکنون قانون شوراها تغییری پیدا نکرده است و قانون به صراحت اعلام کرده که اعضای شورای شهر نمی توانند در عزل و نصب مدیران شهرداری دخالت داشته باشند و فقط نظر مشورتی می دهند. بنابراین بحث رای اعتماد به معاونان شهردار خلاف قانون است و موضوع منتفی است. اگر چنین مصوبه ای اجرایی شود به ضرر شهر است و من اگر جای شهردار باشم، استعفا می دهم. چرا که دخالت در کار اجرا محسوب می شود. شهردار باید در انتخاب معاونانش آزاد باشد و از سوی دیگر اعضای شورای شهر نیز می توانند در مورد عملکرد شهردار از او سوال بپرسند یا او را استیضاح کنند. برای جلوگیری از سوءاستفاده و لابی هاست که قانونگذار شهردار را تنها مسئول پاسخگویی به شورای شهر قرار داده است.

خبرنگار: پریسا هاشمی

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟