به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا ، با انتخاب پیروز حناچی به عنوان شهردار تهران ، شاهد تلاش شهردار پایتخت برای جذب سرمایه گذاران حتی سرمایه گذاران خارجی بودیم، تلاش هایی که تاکنون نتیجه دلخواه نداشته است .

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا با بیان اینکه شهرداری کارنامه قابل قبولی در جذب مشارکت مردمی در  بخش خصوصی نداشته است گفت : یکی از انتظارات جدی ما از شهردار تهران این بود که با توجه به شرایط بحرانی که شهر تهران در منابع درآمدی دارد  و استراتژی ما و شهردار تهران که عدم شهر فروشی و توجه به حقوق عمومی است ، لذا ظرفیت  ایجاد بستر سرمایه گذاری و حمایت از سرمایه گذاران در حوزه هایی به جز شهر فروشی را افزایش بدهد ولی متاسفانه باید بگوییم که کارنامه خوبی شهردار تهران در این حوزه نداشته است .

وی با بیان اینکه طی آسیب شناسی که بر روی پروژه های شهرداری تهران طی این چند سال داشتیم  مشخص شد ،غالب پروژه های مشارکتی به دلیل نبود  رعایت اصول اولیه، مثل عدم انعقاد یکسری قرار دادهای دقیق و درست با پیوست کارشناسی به مشکل خورده است چنین ادامه داد : این شرایط در حالی بر وضعیت پروژه های تهران حاکم است که خیلی از شهرهای دیگر کشور که در این حوزه ظرفیت شهرداری تهران را به هیچ عنوان ندارند توانسته اند مبتنی بر برنامه ریزی در این حوزه، درآمد های قابل توجه ای را در حوزه مشارکت های مردمی یا مشارکت بخش خصوصی فراهم کنند ولی شهرداری تهران در این بخش کارنامه قبولی ندارد. البته که رویکرد جامعه شهری و رسانه ها و اعضای شورا به عنوان نهاد نظارتی هم در این حوزه هم افزا بود و به شکلی پیش رفت تا سرمایه گذاران از شهر تهران خارج شوندو جرات و جسارت ورود پیدا نکنند ولی به نظر می رسد که باید در سطوح مختلف دراین بعد به یک تجدید نظر اساسی برسیم.

محمد سالاری با تاکید بر اینکه؛ به دلیل اینکه در گذشته در نظام تصمیم گیری و جذب سرمایه گذار ،در سطح کلان و هم در سطح مدیریت شهری شاهد فضای رانت و فساد بودیم با نگاه سلبی به این حوزه دقت می کنیم افزود :  اگر یک شهرداری  قصد دارد که شهر فروشی نکند  و توجه به جذب سرمایه گذار دارد باید نیت و بستر جذب سرمایه گذاران را نیز فراهم کند  و به هر سرمایه گذاری و هر قراردادی با نگاه منفی و سلبی نگاه نکند . به هر حال سرمایه گذاران قصد رسیدن به سود را دارند اگر چنین فضایی برایشان میسر  نشود ،قدمی بر نمی دارند. هم شورای شهر تهران و هم شهرداری تهران و تشکل های مردم نهاد و رسانه ها باید در این حوزه هم افزایی داشته باشند و با نگاه ایجابی به سرمایه گذاران نگاه کنند. شهر تهران که بخش عمده ای از گردش مالی کشور در آن اتفاق می افتد و فضای گسترده ای برای سرمایه گذاری دارد اگر با بن بست جذب سرمایه  مواجه شود نشان از ناموفقیت عملکرد مدیران شهری دارد . حال این مدیران می توانند اعضای شورای شهر یا شهرداری باشند. تا زمانی اشکالات خود را نپذیریم برای اصلاح اشکالات قدمی بر نمی داریم....

ادامه صحبت های محمد سالاری-رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران- را می توانید در  فیلم زیر دنبال کنید:

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟