سید محسن موسوی زاده روز چهارشنبه افزود: بعد از وقوع سیل در اهواز فاضلاب این شهر که از ابتدا هم به رودخانه ها هدایت می شد، هم اکنون پس زده است و اکثر نقاط شهر را فرا گرفته و بوی تعفن فاضلاب مردم را ناراحت و رنجیده کرده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر تنها اقدام موثر و موقتی برای خروج از این وضعیت، جمع آوری فاضلاب از سطح شهر و کمک گرفتن از پمپ های مکنده است.
موسوی گفت: با استفاده از این پمپ های مکنده می توان فاضلاب جاری شده در سطح شهر را جمع آوری کرد و به داخل رودخانه ها هدایت کرد.
نماینده خوزستان در شورای عالی استان ها گفت: اگر چه این روش فقط یک روش موقتی است، اما در حال حاضر به جز تجهیزات شهرداری اهواز حداقل نیاز به 100دستگاه پمپ مکنده داریم تا در گوشه گوشه شهر مستقر کنیم تا مردم را از بوی بد فاضلاب و خطر بیماری ها نجات دهیم.
وی اعلام کرد: به دلیل گرمی و رطوبت هوا و پخش شدن بوی بد فاضلاب در سطح شهر سلامتی مردم و ساکنان شهر اهواز در معرض خطر است و تقاضا داریم که مسئولان هرچه زودتر اقدامی در این زمینه داشته باشند.
موسوی تصریح کرد: سیلاب در اهواز فروکش نکرده و با توجه به ادامه بارندگی ها دیگر و افزایش خروجی سدها شهر در معرض خطر است.
وی تاکید کرد: شاید رودخانه های حواشی اهواز و همین طور استان خوزستان در شرایط بهتر تحمل سیلاب زیاد را داشتند ، اما به دلیل اینکه چندین سال است که رسوبات زیادی در بستر این رودخانه ها ته نشین شده و لایروبی هم نشده است و مسیل ها هم بازگشایی نشده است، خطر همچنان این مناطق را تهدید می کند.
نماینده خوزستان در شورای عالی استان ها گفت: سیل بندهای موقت که بر روی سیل بسته شده است مستحکم نیستند و آب به زیر آنها نفوذ کرده است و خطر فرو نشست و ریزش را دارند.
وی تاکید کرد: در حال حاضر بهتر است که ظرفیت سدهای بالا دستی کرخه زیاد شود تا ورودی آب به کرخه و دز کاهش یابد تا خطر کمتری متوجه اهواز و دیگر شهرهای در مسیر سیل در استان خوزستان شود.
موسوی با تشکر از خدمات سپاه، شرکت نفت و فولاد برای کمک رسانی به مناطق سیل زده خوزستان از استان های معین امدادرسان به خوزستان شامل کرمان، فارس، تهران و اصفهان انتقاد کرد و گفت: در این شرایط بحرانی به انتظاری که از این استان ها داشتیم پاسخ مناسب داده نشد و از این استانها می خواهیم به صورت جدی تر برای کمک رسانی اقدام کنند.
وی یادآوری کرد: شهردار کرمان شب گذشته و استاندار تهران هم برای بازدید از این مناطق سیل زده حضور یافتند، اما انتظار ما که در بحران هستیم خیلی بیش از این هاست.
موسوی تاکید کرد: در حال حاضر نیازمند امکاناتی مانند بیل مکانیکی پیشرفته و زنجیردار و کامیون های کمپرسی هستیم تا از نفوذ جدی آب به شهر جلوگیری کنیم.
برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید

آیا این خبر مفید بود؟