حجم ویدیو: 82.78M | مدت زمان ویدیو: 00:11:06

به گزارش رکنا،

سردار مسعود زاهدیان پیش از ظهر امروز در نشست خبری سردار مسعود زاهدیان پیش از ظهر امروز در نشست خبری اظهار کرد: در سال گذشته فراز و نشیب زیادی در عرصه مواد مخدر داشتیم و در نهایت تلاش همکاران من در پلیس مبارزه با مواد مخدر ختم به کشف ۶۸۵ تنی مواد مخدر و ۳ درصد افزایش دستگیری افراد در این حوزه شد.

وی افزود: حدود ۲۵ هزار نفر معتادین متجاهر در کشور جمع‌آوری و به اسکان‌های مناسبی هدایت شدند.زاهدیان تصریح کرد: وضع محله‌هایی که معتادان در آنجاها تجمع می‌کردند با دستگیری خرده فروشان و جمع‌آوری ۱۲ هزار نفر معتاد متجاهر در تهران در سال ۹۷ خوب شده است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت: از سمت پلیس مرکز سروش با ظرفیت ۶۵۰ معتاد متجاهر راه اندازی شده ولی قرار است که ظرفیت این مرکز به ۲ هزار نفر برسد البته امروز می‌توانیم همین دو هزار نفر را در آن مرکز نگهداری کنیم ولی می‌خواهیم مرکز ما مجهز تر شود تا با استانداردهای جهانی از معتادان نگهداری کنیم.

وی ادامه داد: در مشابه سال گذشته تولید شیشه در افغانستان شدت پیدا کرد و در انتهای سال گذشته یعنی سه ماهه چهارم سال در زابل ۴۲۰ کیلو شیشه از سوی همکاران ما در پلیس مبارزه با مواد مخدر کشف شده است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: پلیس ۲ هزار مدرسه را به عنوان اولویت حضور مشخص کرده است که اغلب این مدارس بیشتر در مناطق پرخطر بود که خرده‌فروشان مواد مخدر می‌توانستند در این مکان فعالیت داشته باشند و در اطراف مدارس فعالیت کنند. که حدود ۳ تن مواد مخدر در این دو هزار نقطه تا پایان سال ۹۷ کشف شده است.

زاهدیان یادآور شد: در محل منطقه‌ای در پایتخت شرایط خاص خود را دارد به عنوان مثال در محله هرندی یک اوضاع را در حوزه مواد مخدر داریم و در میدان تجریش هم اوضاع دیگری را و ما برنامه‌های ما را نسبت به محله‌ها تنظیم و اولویت بندی می‌کنیم.

وی ادامه داد: همکاران ما در پلیس مبارزه با مواد مخدر اقدامات بسیار با ارزشی را در اطراف مدارس به عنوان کردند و امروز به جرأت می‌گویم اکثر مدارس ما به صورت هوشمندانه پاکسازی شده است و خطر تهدید مواد مخدر برای دانش آموزان به شدت کاهش یافته است و بالغ بر ۲۰ هزار نفر پیرامون این دو هزار نقطه‌ای تعیین شده از خرده فروشان دستگیر شده‌اند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به طرح‌های انجام شده در محله هرندی مولوی و شوش گفت: بعد از حضور سردار مؤمنی در ستاد مبارزه با مواد مخدر و هماهنگی که بین دستگاه‌ها ایجاد شد و اولویت بندی‌هایی که با حمایت دادستانی تهران همراه بود بسیار مؤثر بود، و اکنون که زیرساخت‌ها با شرایطی که گفتند فراهم شده است و ظرف ۷۲ ساعت تمامی آن مناطق را پاک کردیم و تا امروز هم آن مناطق پاک شده باقی مانده‌اند و از تمامی افراد به ویژه در این زمینه از دستگاه قضائی تشکر می‌کنم.

وی ادامه: اثر مصرف مواد مخدر همچنان بین ۱۹ تا ۲۵ سال است و مصرف گل بیشتر بین دانش‌آموزان دبیرستانی و دانشجویان است البته ما موارد خاصی هم داریم به عنوان مثال در جایی دیده‌ایم که کودک دو ساله موادمخدر مصرف می‌کنند.

زاهدیان خاطرنشان کرد: دشمن با ایجاد حاشیه‌هایی برای من و سرهنگ بخشنده رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت و دیگر دوستان فعال در زمینه مبارزه با مواد مخدر قصد دارد تا ما را از هدف اصلی مان که همان مبارزه با مواد مخدر در کشور است دور کنند و نگاه جامعه را به پلیس خراب کند و بگویند که پلیس خودش در زمینه مواد مخدر نقش داشته است.

وی ادامه داد: افغانستان در سال ۲۰۱۷، ۲ هزار تن مواد مخدر داشته است ولی تنها ۲۹۰ تن کشفیات داشته است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به فعالیت پلیس مبارزه با مواد مخدر در فضای مجازی گفت: حدود یک سال و نیم است که ما در فضای مجازی هم فعالیت می‌کنیم و حدود ۷۰ سایت و کانال که در فضای مجازی اقدام به فروش مواد مخدر می‌کردند را که در رنج سنی بین ۲۰ تا ۳۰ سال داشتند را دستگیر کردیم.

وی ادامه داد: ما سعی می‌کنیم که پلیس یک پلیس دانش محور باشد و با تجهیزات به‌روز عملیات را انجام دهد خوشبختانه امروز تجهیزات مناسبی را در اختیار همکاران من قرار گرفته است اما هنوز برخی از تجهیزاتی که قرار بود از خارج از کشور وارد شود مانند دستگاه ایکس ری با تحریم‌ها مواجه شده و نمی‌توانیم آنها را وارد کنیم.

زاهدیان با اشاره به کشفیات در سال ۹۸ گفت: از ابتدای سال تا به امروز ۳۲ تن انواع مواد مخدر را همکاران ما کشف کردند و بیشترین کشفیات هم در استان کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، اصفهان و فارس بوده است.

وی ادامه داد: بیشترین رقم کشف مواد مخدر در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان بوده است به عنوان مثال یک کیس هشت و نیم تن و یک کیس دیگر سه تن بوده و بیش از ۱۰۰ باند اصلی در کشور ضربه خوردن یعنی اینکه عناصر آنها یا دستگیر شدند و یا معدوم شدند.

سردار زاهدیان گفت: یکی دیگر از کیس هایی که در سال گذشته کشف شد کیس به یک تن و ۱۲۰ کیلو مرفین بوده است که در خراسان جنوبی فعالیت می‌کردند و دارایی آنها بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان تخمین زده شد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به کشفیات مواد مخدر در روزهای اخیر در کشور گفت: دو روز قبل در اصفهان یک محموله ترانزیتی از پاکستان با عنوان بار سیب زمینی قصد خروج از کشور را داشت که یک تن و ۲۰۰ کیلو تریاک از آن کشف شد.

وی با اشاره به بحث‌های اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت: علاوه بر اقدامات سلبی به دنبال اقدامات ایجابی هستیم و در محیط‌هایی که خطر و آسیب پذیری جامعه بالا است و به های اجتماعی یا بادی در استان‌ها موظف شدند با اجرای برنامه‌های آموزشی و حضور در محیط‌های مختلف آموزش‌های مربوطه را آحاد جامعه منتقل کنند.

زاهدیان گفت: در سال گذشته حدود یک میلیون و نیم آموزش چهره به چهره از سوی مأموران ما انجام شده است. بحث‌های فرهنگی مانند مستند سازی، انجام تئاترهای مربوط به مواد مخدر، مسابقات ورزشی و غیره در حوزه بالا بردن سطح آگاهی مردم برای پیشگیری از اعتیاد برنامه‌های سال گذشته ما بود و امسال هم دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: مواد مخدر در تمام زمینه‌های اجتماعی فرهنگی و اقتصادی به ما ضربه می‌زند و می‌توان حداقل هر سال به پای مواد مخدر دود می‌شود و بعد از جانب جامعه و مردم می‌شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟