8 هزار دهیاری در دولت تدبیر و امید درجه بندی شدند

به گزارش رکنا، سعیدرضا جندقیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: از ابتدای تاسیس نهاد دهیاری ها از سال 1382 تاکنون 24هزار و 864 دهیاری کشور بر اساس شاخص های جمعیت، وسعت و درآمد موضوع ماده 48 مکرر آیین نامه اجرایی قانون

شوراها، درجه بندی شده اند.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها گفت: با توجه به وجود تفاوت‌های بسیار از لحاظ جمعیت، وسعت و درآمد روستاها، درجه‌بندی دهیاری‌ها که پس از استقرار نهاد دهیاری در روستاها و فعالیت آن حداقل برای مدت 2 سال انجام می‌گیرد، می‌تواند نقش بسزایی در ساماندهی و نظام‌بخشی دهیاری‌ها داشته باشد و نحوه فعالیت دهیاری‌ها، نحوه جذب نیرو، شاخصه‌های انتخاب دهیار، ساختار سازمانی و تشکیلاتی این نهاد، نحوه توزیع منابع و اعتبارات را نظام بخشد.

وی ادامه داد: به استناد ماده سه اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری ها وزرات کشور موظف است هر دهیاری را بر اساس سه شاخص جمعیت، وسعت و درآمد از درجه یک تا 6، درجه‌بندی کند و در واقع این شاخص‌ها، در پنج طبقه دسته‌بندی و به ترتیب از کوچک به بزرگ امتیاز دریافت خواهند کرد و مجموع کل امتیازات هر دهیاری، تعیین‌کننده درجه آن دهیاری خواهد بود.

جندقیان تصریح کرد:‌ همزمان با صدور مجوز تاسیس دهیاری، درجه (یک یا دو) آن دهیاری به صورت موقت و با تشخیص و تایید استانداری ذیربط تعیین می‌شود و 2 سال پس از آغاز به کار دهیاری و ارایه تفریغ بودجه، درجه آن دهیاری تعیین خواهد شد.

وی اضافه کرد: در سال 1386 برای اولین بار، با پیگیری از استان‌های مختلف، اطلاعات مربوط به درجه‌بندی دهیاری‌های استان‌های مختلف کشور جمع‌آوری و پس از بررسی‌های کارشناسی و رفع نواقص مربوطه، درجه‌های مربوط به دهیاری‌های 13 استان کشور در کمیته ملی تعیین درجه دهیاری‌ها، تعیین و نهایی شد و به این ترتیب، در سال اول درجه‌بندی دهیاری‌ها چهار هزار و 813 دهیاری درجه‌بندی شدند.

جندقیان اعلام کرد: فرآیند توسعه پوشش مدیریت روستایی در کشور و طی دولت یازدهم، نقطه‌ آغاز تحولات مدیریت روستایی در ایران است.

وی خاطر نشان کرد: صدور مجوز تاسیس دهیاری‌ها، به عنوان نخستین گام در تشکیل نهاد مدیریت روستایی و به عنوان مستند قانونی اجازه‌ فعالیت رسمی و نیز تخصیص اعتبار یکی از برنامه‌های معاونت امور دهیاری‌هاست که از ابتدای راه‌اندازی این معاونت آغاز شده است و تاکنون ادامه دارد.

جندقیان افزود: به منظور عدالت‌محوری و با هدف بهره‌مندی جمعیت روستایی بیشتر از پوشش خدمات نهاد دهیاری و با عنایت به محدودیت‌های اعتباری در این زمینه از ابتدای این فعالیت در هر مقطع زمانی حدنصاب جمعیتی خاصی برای صدور این مجوز در نظر گرفته می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

کدخبر: 462824 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟