هب گزارش رکنا، دکتر علی بیت‌اللهی، عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در با اشاره به اخباری منتشر شده در زمینه نقش ماده مرکاپتان، در انتشار بوی بد در روز ۱۲ دی ماه تهران"، افزود: طبق بررسی‌های انجام شده تا این لحظه گاز مرکاپتان نقشی در انتشار بوی بد در تهران نداشته است؛ چرا که مرکاپتان در چند ایستگاه خارج از شهر تهران به شبکه گاز جهت "بودار کردن" گاز طبیعی بی‌بوی مصرفی شهری اضافه می‌شود. این ماده موجب پی بردن سریع مردم به نشت احتمالی گاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد نشت نقطه‌ای گاز در یک محله از تهران به عنوان عامل اصلی انتشار بوی بد ۱۲ دی ماه در تهران به گونه‌ای که بیش از نیمی از تهران را در بر گیرد، منتفی است، خاطرنشان کرد: بررسی میدانی سانحه‌ای این چنینی را در شبکه گاز نشان نمی‌دهند، ضمن اینکه اگر این چنین بود، مردم اطراف همان نقطه و یا نقاط نشت، با توجه به شدت بویی که به طور طبیعی در اطراف کانون نشر بو به مراتب آزار دهنده‌تر و تهوع‌تر آور است، سریع‌تر متوجه منشأ نشر بو می‌شدند.

بیت‌اللهی همچنین اظهار کرد: اینکه گفته شده که "پرونده مختومه است"، حرف درستی نیست؛ چرا که مختومه شدن موضوعی به معنی کشف دلیل و علت اصلی موضوع است در حالی که این موضوع بسیار با اهمیت و چالشی است از این رو من و به همراه تعدادی از پژوهشگران به عنوان یک علاقه پژوهشی در دستور کار داریم و مطالعات خود را در این زمینه آغاز کرده‌ایم.

دبیر کارگروه ملی زلزله و لغزش لایه‌های زمین همچنین به انتشار اخباری مبنی بر اختصاص مبلغ قابل توجهی (۷۰ میلیارد تومان) برای شناسایی علت "بوی بد تهران" اشاره کرد و یادآور شد: ۵۰ میلیارد تومان این میزان تاکنون هزینه شده است و مابقی تا روشن شدن موضوع هزینه خواهد شد. ولی اگر مشخص شده است که نشت و ریختن ماده مرکاپتان بسیار بد بو در یک یا چند نقطه در تهران، موجب پخش بوی بد شده است، پرونده مختومه است و نیازی به صرف این هزینه هنگفت نبوده است.

بیت‌اللهی با بیان اینکه تحقیقات ما در خصوص بوی تهران ادامه دارد، ادامه داد: فرضیه‌هایی که بتواند با ماهیت و ابعاد حادثه بخواند و آن‌ها را توجیه کند، متفکرانه باید مورد نقد و سوال قرار گیرند، عواملی مانند سوزاندن زباله، نشت گاز، نشت فاضلاب، آلودگی و وارونگی هوا، آتشفشان دماوند و حوادث نقطه‌ای با توجه به دلایل، مشاهدات و استدلالاتی که پیش‌تر مورد بحث و نقد قرار گرفته‌اند، به عنوان عامل بوی بد تهران، منتفی هستند.

وی اضافه کرد: تاکنون و بر اساس اطلاعات من بودجه‌ای برای تحقیق در مورد علت "بوی بد ۱۲ دی ماه تهران" به هیچ مرکز مطالعاتی معتبر و شناخته شده تخصیص نیافته است و اگر اطلاعاتی در این زمینه به دست آید، حتماً اطلاع رسانی خواهد شد. ضمناً مجدداً یادآور می‌شود که مشابه چنین بویی البته نه در یک زمان مشابه و بلکه در روز‌های پیش و بعد آن، در شهر‌های قم، ورامین، کرج، خرمدره و حوالی آبیک نیز گزارش و توسط مراجع رسمی و معتبر تائید شده است، لذا ضرورت دارد در توجیه کانون و منشأ بوی بد، نگاه همه جانبه نگرانه‌ای وجود داشته باشد.

در روز‌های گذشته علاوه بر مختومه اعلام شدن پرونده انتشار بوی بد در تهران در روز ۱۲ دی ماه، علت اصلی این امر را نشت مرکاپتان اعلام شد. مرکاپتان ماده‌ای بد بو است که برای بو دار کردن گاز شهری به آن اضافه می‌شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟