محل کشف خمره‌های قدیمی

امیر مصیب رحیم زاده در خصوص انتشار اخباری مبنی بر اینکه دو خمره کشف شده در شهر ری مملو از سکه بوده است، گفت: چنین چیزی صحت ندارد.

وی افزود: طبق کارشناسی‌های اولیه این خمره‌ها مربوط به آذوقه بوده و خبری از سکه در آن‌ها نیست.

مدیر میراث فرهنگی شهر ری تصریح کرد: در حال حاضر با دستور مقام قضایی عملیات گودبرداری متوقف شده تا باستان‌شناسان تحقیقات خود را ادامه دهند.

رحیم زاده گفت: این گود برداری مربوط به یک ملک شخصی در مرکز شهر ری بوده و خمره‌ها در عمق ۴ متری کشف شده است.

حالا مدتی از کار کاوش در این منطقه گذشته و در ادامه کاوش‌های باستان شناسان در محل کشف دو خمره تاریخی، کشفیات جدیدی همچون استخوان و شیشه و خرمهره به دست آمده است.

محسن سعادتی سرپرست تیم کاوش باستان‌شناسی شهر ری با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین کاوش‌ها، گفت: ما در ابتدا کار‌ها را از دیوار بنا آغاز کردیم و یکسری فضا‌های مربوط به سیستم فاضلاب شهری را پیدا کردیم که به احتمال زیاد مربوط به دوره سلجوقی است.

سعادتی ادامه داد: آثار فراوانی همچون سفال، شیشه و استخوان حیوانات در این محوطه پیدا شده که تمامی آن‌ها جهت کارشناسی به آزمایشگاه ارسال و سپس مرمت می‌شود.

استخوان‌های کشف شده

سرپرست تیم کاوش باستان‌شناسی ری با بیان اینکه این ملک خصوصی است و پس از کشف اولین کوزه به میراث فرهنگی اطلاع داده شده، گفت: بیشتر آثار کشف شده همچون سفال به دلیل فشار وارده شکسته‌اند، اما قابلیت مرمت دارند. گلدان، تعداد زیادی درپوش، شیشه‌های رنگی و چند عدد خرمهره کشف شد، اما هیچ سکه و طلایی در اینجا یافت نشد؛ البته که تمام آثار سفالی و شیشه‌ای برای ما حکم طلا را دارد.

سرپرست تیم کاوش باستان‌شناسی ری گفت: یکی از کوزه‌ها ترک عمیق داشت که با گچ و پلاستیک پوشانده‌ایم. این کوزه پر از خاک است و برای جابجایی آن باید از یک وسیله سنگین کمک بگیریم تا خاک داخل آن را تخلیه کنیم.

وی ادامه داد: این آثار به پایگاه میراث فرهنگی شهر ری منتقل می‌شود تا پس از مرمت در موزه‌ای در شهر ری یا سطح استان تهران برای بازدید عموم مورد نمایش قرار گیرد.

سعادتی ادامه داد: با توجه به اینکه آثار کشف شده فراوان است حداقل به ۲ تا ۳ ماه بررسی نیاز دارد، اما پس از اینکه کار ما در این محوطه به پایان برسد به سازمان میراث فرهنگی استان تهران اطلاع می‌دهیم و آن‌ها در مورد وضعیت محوطه اعلام نظر می‌کنند. ما با مالک به توافق رسیده‌ایم و تا یک هفته دیگر محوطه در دست ما قرار دارد.

آخرین کشفیات باستان‌شناسان طی کاوش‌های اخیر

سرپرست تیم کاوش باستان‌شناسی ری گفت: اگر طی کاوش‌ها به آثار جدیدتری برسیم قطعاً کار ما ادامه خواهد یافت چرا که در کار باستان‌شناسی هیچ چیزی مشخص و دقیق قابل پیش‌بینی نیست.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

کشفیات جدید باستان شناسان در کنار خمره‌های شهر ری

کشفیات جدید باستان شناسان در کنار خمره‌های شهر ری

کشفیات جدید باستان شناسان در کنار خمره‌های شهر ری

آیا این خبر مفید بود؟