رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت:همانطور که ملاحظه می‌کنید هر روز شاهد حوادث در کشور هستیم به همین خاطر باید سطح آمادگی را در کشور بالا ببریم.به گزارش رکنا، اسماعیل نجار در حاشیه نشست مدیران کل مدیریت بحران استانداری‌های کشور و دبیران بحران مناطق ۲۲ گانه شهر تهران اظهار داشت:در حوادث Accidents طبیعی باید سطح آمادگی را برای پیشگیری و مقابله بالا ببریم تا اگر خدایی نکرده حادثه‌ای در شهری مثل تهران رخ بدهد بتوانیم از همه ظرفیت‌های استان برای کاهش خسارت‌ها استفاده کنیم.

وی گفت:طبق دستورالعمل ویژه اجرای این دستورالعمل با هماهنگی ستاد‌های بحران و مدیران شهرداری در حال اجراست تا بنابر دستور وزیر کشور همه استان‌های کشور در زمان وقوع حادثه Incident به عنوان استان معین شهر تهران کار خود را آغار کنند.

نجار در ادامه با بیان اینکه کارشناسان ظرفیت گسل‌های موجود در تهران را بیش از ۷.۳ ریشتر نمی‌دانند، گفت: زلزله ۷ ریشتر حدود ۲ میلیون نفر تحت تاثیر مستقیم حادثه قرار خواهند گرفت و ۸ میلیون مابقی تحت تاثیر آلاینده ها، منابع نفتی، گاز و ... خود عامل تشدید رخداد خواهند شد، از این رو تهران نیازمند استفاده از ظرفیت استان‌های معین خواهد بود.

نجار با بیان اینکه سه میلیون آب درمنابع شهر تهران داریم اضافه کرد:شیر‌های اطمینان دوطرفه که توسط محققان داخلی طراحی شده است می‌تواند با حس گر‌هایی که دارد در زمان وقوع زلزله آب را قطع کرده و منابع آب را برای شرب نگه دارد تا در زمان لازم استفاد شود.

وی با اشاره به اینکه در صورت وقوع بحران با توجه به ریزش دیوار‌ها و مسدود شدن راه‌ها در تهران به بالگرد نیاز داریم گفت:تاکنون در حال شناسایی تمامی پد‌های موجود و اماکنی که امکان تیکاف و فرود بالگرد دارند بوده و با سازمان‌های مربوط مثل نیرو‌های مسلح در حال هماهنگی‌های لازم هستیم تا بتوانیم از ظرفیت‌های هوایی موجود استفاده نماییم. همچنین در حال حفظ باند دوشان تپه و قلعه مرغی هستیم.

رئیس سازمان بحران کشور در خصوص بودجه‌ی این سازمان گفت:در حال حاضر دولت با مشکل مواجه است، اما ۵% از اعتبارات کشور برای مباحث مدیریت بحران که شامل ۳ درصد پیشگیری و ۲ درصد مقابله در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در زلزله‌ی کرمانشاه شاهد بودیم دولت با تسهیلات و امکانات بانکی قریب به ۱۲ هزار میلیارد تومان مصوبه داده و بیش از نیمی از آن را پرداخت کرده است که عددی قابل توجه است واین نشان از آن دارد که هر جا لازم باشد بودجه تخصیص داده میشود.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟