شعبانی، سرپرست کاوش‌های میدان امام خمینی گفت: در طول کاوش‌های انجام گرفته در روز‌های اخیر یکی از قدیمی‌ترین تدفین‌هایی که تاکنون از شهر همدان بدست آمده است، کشف شد.

وی افزود: این تدفین مربوط به بیش از ۲۸۰۰ سال قبل بوده و مربوط به کودکی حدودا ۱۰ ساله است. علاوه بر این تدفین دیگری در یکی از بخش‌های کارگاه بدست آمده است که مطالعات تخصصی بر روی آن ادامه دارد.

شعبانی گفت: تدفین های بدست آمده فاقد هر گونه اشیاء تاریخی بوده است .

سرپرست کاوش‌های میدان امام افزود: تاکنون در طول کاوش‌ها یک پایه ستون مربوط به دوران تاریخی (احتمالا سلوکی) و یک سنگ آسیاب روغن‌گیری و خمره ذخیره روغن در کنار آن بدست آمده است.

گفتن است که اواخر مهرماه امسال نیز در جریان احداث پیاده راه میدان امام خمینی(ره) همدان و در حین خاک برداری برای اصلاح تاسیسات زیرساختی برق، یک سرستون سنگی کشف شد که کارشناسان پس از بررسی قدمت آن را به دوران ایلخانیان نسبت دادند.

همچنین در مهرماه امسال در محدوده گنبد علویان در کوچه جراحان شهر همدان یک تابوت سنگی با اسکلت یک مرد و یک زن یافت شد که قدمت آن به دوره اشکانیان بود. در ادامه کاوش ها در میدان امام نیز دو تابوت و مواد فرهنگی کشف شد. پس از واکنش اهالی فرهنگ به اهمیت کشفیات میدان امام همدان، قرار است که کاوش های این میدان ادامه داشته باشد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟